کد خبر: ۲۳۶۹۳۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۲ - ۲۶ آبان ۱۳۹۴

ورود سازمان مالیاتی به ماجرای وام 25 میلیونی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بر اساس اطلاعات دریافتی قرار است این وام توسط بانک ها به خریداران پرداخت شود، بنابراین اگر به طور مستقیم به متقاضی پرداخت شود، مشمول مالیات نخواهد شد.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی از بررسی وضعیت مالیات وام 25 میلیون تومانی خودرو توسط این سازمان خبر داد وگفت: بر اساس قانون خدمات بانکی مواردی چون ارایه تسهیلات مشمول مالیات نیست.
 
علیرضا طاری بخش روز سه شنبه در باره دریافت مالیات بر ارزش افزوده خودروسازان از متقاضیان خرید خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی ، افزود: به موجب بند 11 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده خدمات بانکی که توسط بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز ارائه می شود، از مالیات معاف است.
 
وی افزود: چنانچه وام 25میلیونی خرید خودرو توسط بانک ها ، مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق های قرض الحسنه مجاز پرداخت شود مشمول مالیات بر ارزش افزوده نخواهد بود.
 
معاون سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه، فروش کالا و خودرو در مرحله آخر مشمول مالیات است، اظهارداشت: شرکت های خودروساز در زمان ثبت نام این مالیات را دریافت کرده اند و امیدواریم به دولت پرداخت کنند.
 
این مقام مسوول در سازمان امور مالیاتی ادامه داد: در صورتی که تسهیلات خرید خودرو توسط افرادی غیر از اشخاص مورد نظر در بند 11 ماده 12 ارایه شود اشکال دیگری پیدا می کند .
 
وی گفت: بر اساس اطلاعات دریافتی قرار است این وام توسط بانک ها به خریداران پرداخت شود، بنابراین اگر به طور مستقیم به متقاضی پرداخت شود، مشمول مالیات نخواهد شد.
 
معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اگر پرداخت تسهیلات خودرو با روش دیگری غیر از سیستم بانکی باشد، باید آن را بررسی و تصمیم گیری کنیم.
 
وی در پایان تاکید کرد: بر اساس قانون خریداران خودرو در آخرین نقطه فروش باید مالیات را پرداخت کنند.
 
یادآور می شود، بر اساس بخشی از بسته سیاست های دولت برای تسریع رونق اقتصادی یا همان بسته خروج از رکود که چندی پیش رونمایی شد، مقرر شده بود خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی و با بهره 16 درصد در اختیار مردم قرار گیرد؛ به این صورت که 20 درصد قیمت خودرو به صورت نقد و 80 درصد باقی مانده تا سقف 25 میلیون تومان در قالب چک و سفته با دوره بازپرداخت چهار تا هفت سال از خریداران دریافت شود.
 
در زمان رونمایی اعلام شده بود که این بسته برای نیمه دوم امسال در نظر گرفته شده است اما با اجرای طرح از روز دوشنبه 20 آبان ماه به فاصله کمتر از 6 روز، بیش از 110هزار دستگاه خودرو از این طریق به فروش رسید.
 
در همین حال شرکت های خودرو سازهمزمان با انجام ثبت نام اولیه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از متقاضیان دریافت کردند.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان