کد خبر: ۲۳۶۹۷۲
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۵ - ۲۶ آبان ۱۳۹۴
برای حضور در سومین اجلاس سران گازی جهان

رئیس جمهوری ترکمنستان به تهران می آید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس جمهوری ترکمنستان برای حضور در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) به تهران می آید.

قربان قلی بردی محمداف، رئیس جمهوری ترکمنستان برای حضور در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) روز ٢٣ نوامبر (دوشنبه، ٢ آذرماه) به تهران می آید.

ترکمنستان به عنوان یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان هم اکنون عضو این مجمع نیست و قرار است رئیس جمهوری این کشور بعنوان مهمان ویژه در این اجلاس حضور پیدا کند؛ زمزمه هایی مبنی برای پیوستن این کشور به مجمع کشورهای صادرکننده گاز شنیده می شود.

براساس گزارش وزارت نفت، اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ٦٧ درصد از ذخایر جهانی گاز را در اختیار دارند؛ با آن وجود که گاهی جی یی سی اف به اشتباه "اوپک گازی" نامیده می شود، اما این مجمع همانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به دنبال تاثیر و نفوذ روی قیمتها به وسیله تنظیم و تعدیل تولید نیست.

کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ٤٢ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ٣٨ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ٨٥ درصد از تجارت گازطبیعی مایع شده (ال ان جی) را در اختیار دارند.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، ونزوئلا، امارات، ١٢ عضو اصلی این مجمع جهانی به شمار می روند.

هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز مطرح هستند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان