کد خبر: ۲۳۷۱۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۰۹ - ۲۷ آبان ۱۳۹۴

مشارکت شرکت‌های خارجی در اکتشاف انرژی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نفت گفت: شرکت های خارجی بر اساس قراردادهای جدید که به تصویب هیات دولت رسیده می توانند در اکتشاف منابع نفتی و گازی مشارکت کنند و در عین حال ما از تاسیس مراکز آموزشی و تحقیقاتی از طریق این کشورها استقبال کرده و حتا هزینه آن را نیز می پردازیم.

به گزارش ایرنا، بیژن زنگنه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز در تهران اظهار کرد: این سومین اجلاس سران است که برگزار می شود و معتقدم این اتفاق علامت مثبتی به ایران پس از برداشته شدن تحریم ها است و کشورهای حاضر در این اجلاس شامل الجزایر، بولیوی، گینه استوایی، روسیه، ونزوئلا، عراق، مصر ترکمنستان، لیبی، امارات، قطر، عمان و پرو هستند.

وی ادامه داد: در ابتدا اجلاس عادی وزرا را خواهیم داشت و مسائل بودجه و گزارش دبیرکل اعلام می شود و در اجلاس فوق العاده نیز که بعد از ظهر برگزار می شود بیانیه نهایی صادر خواهد شد.
وزیر نفت تاکید کرد: بیانیه پایانی رهنمود اجلاس های آتی و اجلاس آب و هوا در پاریس است. هدف 'گاز سوخت مناسب برای محیط و توسعه پایدار' رویکرد اصلی ما است و این مهم همراه با سیاست های کلی رهبر انقلاب درباره محیط زیست است.

زنگنه عنوان کرد: نزدیک 70 درصد ذخایر جهان در کشورهایی است که در جی سی اف حضور دارند. اوپک این قدرت را دارد که با تغییر عرضه، قیمت را تنظیم کند اما گاز به دلیل انتقال از طریق لوله شرایط متفاوتی دارد.

وی توضیح داد: در زمینه گاز، قرار دادهایی داریم که تا 20 سال قیمت تعیین شده و کاری نمی توان کرد اما در نفت قرارداد های طولانی مدت وجود ندارد. بورس در بازار گاز ضعیف تر و حجم قراردادهای کوتاه مدت کمتر است و اگر این نوع قرارداد افزایش یابد قدرت مانور بیشتر می شود.

وزیر نفت گفت: هزینه حمل گاز نسبت به نفت بالا است و نفت به صورت متعارفی قابل حمل است و نیاز به فشار ویژه ندارد اما گاز باید از درجه حرارت منهای 162 درجه به صورت ال ان جی منتقل شود.
زنگنه با بیان این که آمریکا امروز در حال ورود به بازار ال ان جی است، یادآور شد: ما به دلیل تحریم، یک ال ان جی نیمه کاره داریم و ظرفیت آن 10 میلیون تن است و 4 میلیون دلار هزینه دارد و به دنبال شریک در تامین منابع نقدی هستیم. بازار آینده دنیا در حوزه ال ان جی است و تقریبا نمی توان لوله های دو تا سه هزار کیلومتری ساخت و گاز را منتقل کرد.

وی درباره خط تولید صلح انتقال از پاکستان به هندوستان اظهار کرد: گاز را تا ایرانشهر بردیم و برای انتقال گاز به کنارک و خاش نیز اقدامات لازم انجام شد اما پاکستانی ها به بهانه تحریم بخش خط خود را که باید از گوادر می کشیدند که به بهانه تحریم این کار را شروع نکردند و بعد از برداشته شدن تحریم ها این اقدام دوباره آغاز می شود.

وزیر نفت یادآور شد: این قرارداد معتبر است و پاکستان باید اقدامات لازم را انجام دهد. ما زیر یکسال و نیم می توانیم گاز را لب مرز به پاکستان تحویل بدهیم و خط ما 56 اینچ است و می تواند 100 میلیون لیتر گاز در روز منتقل کند.

به گفته زنگنه، در جهت کاهش شدت انرژی موفق نبودیم و یکی از دلایل قیمت ها و دلیل دیگر مشکلات بخش است.

وی با بیان این که یک سوم از گاز در نیروگاه ها مصرف می شود و راندمان حرارتی آنها پایین است عنوان کرد: مدل قراردادی که از میانه دهه 70 شمسی داشتیم به بای بک معروف بود و در این نوع قرارداد شرکت خارجی مکلف بود درصدی کار داخلی کند و اهداف تولید گاز و نفت مشخص بود و در زمان مشخصی باید کار از سوی شرکت خارجی مشخص می شد و باید در مناقصه پیمانکاران درجه دوی خود را مشخص می کرد و برای عملیات خود نیز پاداشی می گرفت.

وزیر نفت ادامه داد: این نوع قرارداد برای جایی خوب بود که میدان کشف شده بود و این شرکت ها در اکتشاف و بعد از ساخت تاسیسات و تحقق اهداف در 28 روز کاری حضور نداشتند.

زنگنه عنوان کرد : در نوع قراردادهای جدید که به تصویب دولت رسیده این است که شرکت های خارجی می توانند از اکتشاف آغاز و سپس کار خود را ادامه داده و تولید کنند و در بهره برداری نیز می توانند به صورت دراز مدت شرکت کنند .

وی افزود: در این نوع قرارداد شرکت خارجی بعد از تولید هزینه خود را دریافت می کند و بر حسب تولید هر مترمکعب گاز پاداش تعلق می گیرد و 15 تا 20 سال می تواند زمان قرارداد باشد.

وزیر نفت توضیح داد: شرکت های سرویس کامپکت یا خدمات نفتی وجود دارند که تجهیزاتی را می سازند و طبق قانون باید این شرکت ها از سوی پیمانکار خارجی به کار گرفته شود. شرکت خارجی باید یک شریک داخلی بگیرد و با این دو شرکت قرارداد منعقد می شود.

زنگنه گفت: ما فقط شرکت های داخلی را تعیین صلاحیت می کنیم و شرکت خارجی قرارداد مورد نظر را می بندد. ممکن است در این باره رانتی ایجاد بشود و نمی گوییم که اصلا رانت نیست و اشکالی وجود ندارد اما اصل کار در مناقصه است.

وی درباره انتقال فن آوری نیز یادآور شد: باید فضای عمومی انتقال فن آوری باشد و نمی توان با مدل قراردادی ایده آل های خود را به سرانجام برسانیم. اگر بگوییم اصلا خارجی ها نیایند و داخلی ها کار را انجام دهند در شرایط کنونی امکان ندارد و باید کم کم در این راه قدم برداریم و دانشگاه ها را فعال کنیم.

وزیر نفت یادآور شد: شرکت های داخلی در کنار شرکت های خارجی فرصت طلایی فعالیت خوب دارند و اعلام کردیم به ما آموزش بدهند و مراکز تحقیقاتی تاسیس کنند و پول این بخش را می پردازیم.
زنگنه یادآور شد: اگر جایی صلاحیت امنیتی و سیاسی شرکت های خارجی را بررسی کند مشکلی نمی بینیم و دستگاه های مسوول بررسی کنند.

وی درباره برخی اظهارات درباره شباهت قراردادهای نفتی ایران و عراق عنوان کرد: قراردادهای عراق قراردادهای خوبی است و عراقی که دو میلیون بشکه تولید نداشت چهار میلیون و 200 هزار بشکه در ماه قبل تولید نفت داشته و آنها قراردادهای خود را از ما کپی کردند و ما مبدع این نوع قراردادها هستیم.

وزیر نفت با بیان اینکه در سه نوع قرارداد همکاری های نفتی شکل می گیرد، توضیح داد: در بخش اکتشافی، مراکز نیمه غنی خود را مورد قرارداد داریم اما در کویر مرکزی و خزر نیز از این نوع همکاری استقبال می کنیم. همچنین میدان هایی داریم که ناچیز است که می خواهیم توسعه دهیم و میدان هایی داریم که می خواهیم بازیافت نفت را در آن افزایش دهیم.

زنگنه ادامه داد: در هر سه نوع همکاری باید استقبال طرف مقابل را باید ببینیم و امیدوارم بتوانیم ظرف دو سال بین 20 تا 30 میلیارد دلار قرار داد ببندیم و سعی می کنیم سطح قیمت ها را بعد تحریم به شرایط عادی دنیا تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: بالای سه میلیارد دلار تا یک ماه و نیم پیش بدهکار داریم که بخش اندکی از آن را پرداخت کردیم. از هند بالای 5 میلیارد یورو طلبکار بودیم، و از امارات هم طلبکاریم؛ در ژاپن نیز پول ما قفل شده که امیدواریم آزاد شود و این پول متعلق به بانک مرکزی است.

وزیر نفت توضیح داد: بعد از رفع تحریم یک میلیون به صادرات خود اضافه می کنیم. در پارس جنوبی نیز دو ساله به قطر می رسیم و تولید ما بالای هزار میلیون متر مکعب گاز خواهد شد.
زنگنه درباره وضعیت گاز در زمستان نیز افزود:شرکت نفت و شرکت گاز و پخش و پالایش تلاش می کنند در زمستان مشکلی نخوریم و نیروگاه ها وضع ذخیره مناسبی دارند.
نظرات بینندگان