کد خبر: ۲۳۷۱۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۳ - ۲۷ آبان ۱۳۹۴

سردار صفوی: 2 بحران اصلی 10 سال آینده تهران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر همایش بین‌المللی«ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران»گفت: در میان بحران‌های تهدید کننده تهران دو بحران اصلی، بحران مسائل جمعیتی و بحران زلزله می‌باشد. در مورد زمان وقوع بحران زلزله اطلاعات دقیقی وجود ندارد ،اما بحران جمعیتی را می‌توان با برنامه‌ریزی کنترل کرد.

به گزارش ایسنا، سید یحیی صفوی دبیر این همایش در جمع نمایندگان نهادهای دولتی و خصوصی مشارکت‌کننده در همایش «ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران»، در سالن شهدای گمنام دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران یک همایش کاملا علمی است و با هدف رفع مشکلات تهران و اداره بهتر آن برگزار خواهد شد.

وی افزود: تهران در حال حاضر به سمت بحران پیش می‌رود. برخی از مسئولان تهران و کشور شاید وضعیت تهران را بحرانی تلقی نکنند اما این شهر با انواع بحران‌ها از قبیل بیکاری، مخاطرات محیط زیستی، جمعیتی،اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ... روبرو است. باید به فکر آینده این شهر بود. در میان بحران‌های تهدید کننده تهران دو بحران اصلی، بحران جمعیتی و بحران زلزله است. در مورد زمان وقوع بحران زلزله اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما بحران اجتماعی را می‌توان با برنامه‌ریزی مدیریت و کنترل کرد اما متاسفانه برنامه مدون و مشخصی برای ده سال آینده تهران نداریم.

وی گفت: موضوع ساماندهی پایتخت از مسائل کلان کشور است و باید به آن توجه ویژه شود. ما جغرافیدانان به این نتیجه رسیده‌ایم که انتقال پایتخت عملی و مقرون به صرفه نیست. البته مردم خوشحال می‌شوند که دولت و مراکز اداری و اجرایی از تهران انتقال داده شوند چون از این طریق می‌توان خیلی از مسائل مربوط به ترافیک و آلودگی‌ها را کاهش داد و حل کرد.

این مدرس دانشگاه امام حسین افزود: معتقدیم که موضوع انتقال پایتخت عملی نیست چرا که در این خصوص عزم و اراده ملی و بودجه چند ده میلیارد دلاری و گزینه قابل قبول نداریم و موضوع انتقال پایتخت، از نظر سیاسی، اجتماعی و امنیتی و تاریخی به صلاح دولت و حکومت ما نیست. ما ساماندهی تهران را راهکاری برای حل مشکلات پایتخت می‌دانیم و در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران به دنبال آن هستیم تا با بهره‌گیری از نظرات اساتید علوم مختلف دانشگاهی و کارشناسان داخلی و خارجی، نتایج حاصله از ارائه مقالات همایش را به اطلاع مسئولان کشور برسانیم. کار ما مشورت دادن در این زمینه است و امیدواریم مسئولان و برنامه ریزان کشور در برنامه ششم و هفتم توسعه به آن توجه کنند.

وی با اشاره به همایش سال گذشته قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با عنوان تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت خاطر نشان کرد: سال گذشته نتایج همایش تمرکززدایی و ساماندهی پایتخت را به اطلاع دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی و وزیر کشور رساندیم تا انشاءالله این همایش جنبه اجرایی و کاربردی داشته باشد. نتیجه آن شد که مجموعه دولت و مجلس به این نتیجه رسیدند که بحث انتقال پایتخت منتفی است و باید روی ساماندهی پایتخت برنامه‌ریزی کنند.

رحیم صفوی تاکید کرد: در همایش پیش رو از کارشناسان مراکز اجرایی در تهران و کشور انتظار داریم چون در بطن اموراجرایی و در جریان مسائل و مشکلات هستند، با ارائه مقالات خود برای اداره بهینه تهران ارائه راهکار داشته باشند. انتظار داریم که بگویند مشکلات تهران بر اثر چه فرآیندی ایجاد شده است؟ مشکلات 10 سال آینده این شهر چیست؟ آیا تهران ظرفیت پذیرش جمعیت جدید را دارد؟ وضعیت فضای تنفسی، شغلی و آب و منابع حیاتی در تهران برای آینده چگونه خواهد بود؟

وی گفت: ما در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران از اساتید خارجی که با تهران آشنا هستند و در این زمینه مطالعه کرده‌اند، دعوت حضور در همایش و ارائه مقاله و راهکار کرده‌ایم.

وی افزود: ما می‌خواهیم برای ساماندهی تهران که قلب ایران است و کارکرد ملی و بین المللی دارد کاری علمی و تحقیقی کنیم و بدینوسیله کمکی به مسولان ذیربط ارائه شود. مردم تهران حق دارند که رفاه، آسایش، امنیت و شادابی داشته باشند.

رحیم‌صفوی در پایان تاکید کرد: تهران با معضل جدی آلودگی روبرو است و از سازمان محیط زیست و کارشناسان آن انتظار داریم که اعلام کنند تا 10 سال آینده قرار است چه اتفاقی در این زمینه بیفتد؟ و راهکارها برای رفع این مشکل چیست؟ البته باید این موضوع هم شفاف شود که چه کسی متولی رفع مشکل آلودگی هوای تهران است.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
0
1
انتقال دولت از تهران پرهزينه و زمان بر است. ليكن همسان سازي اختيارات نهادهاي دولتي در سطح كشور به سهولت انجام پذير است. و به عنوان يكي از مناسب ترين مولفه هاي تمركز زدائي به نظر ميرسد
نظرات بینندگان