کد خبر: ۲۳۷۲۵۶
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۰ - ۲۷ آبان ۱۳۹۴

رایزنی‌های تلفنی جهانگیری با نخست وزیر عراق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر ضرورت هماهنگی های لازم در خصوص مراسم اربعین حسینی، برپایی باشکوه این مراسم را نماد و نمایشی از وحدت مسلمانان و درخور نام رفیع اهل بیت علیهم السلام دانست و گفت: این گردهمایی بی بدیل نشان خواهد داد که طائفی‌گری و اندیشه تکفیری جایی در عراق و دنیای اسلام ندارد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر امروز (چهارشنبه) در تماس تلفنی با «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق، اظهار کرد: برگزاری موفق و امن مراسم اربعین و مدیریت حضور میلیونها زائر در کربلا و مسیرهای مختلف منتهی به این شهر در مدت زمانی محدود آنهم در شرایط سخت، یک موفقیت بزرگ سیاسی، امنیتی و فرهنگی برای دولت و ملت عراق خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور اظهار امیدواری کرد تلاش های دولت و ملت و با بکارگیری توان تمامی بخشهای کشوری و لشکری عراق بتواند به برگزاری امن این مراسم معنوی منتهی شود.

جهانگیری افزود: جمهوری اسلامی ایران نیز همه ی توان خود را به کار خواهد بست که در کنار برادران عراقی خود به برگزاری هرچه باشکوه تر این مراسم بزرگ کمک کند.

وی با اشاره به حضور پرشور و جمعیت زیاد مردم ایران در مراسم اربعین حسینی، افزود: به مردم ایران تاکید کرده ایم که برای سفر به عراق حتماً نسبت به اخذ روادید اقدام کنند و امیدوارم دولت عراق برای جلوگیری از تجمع، هماهنگی‌های لازم را برای تسریع در روند صدور روادید انجام دهد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به ارسال دارو و اعزام تعدادی از پزشکان و امدادگران ایرانی برای خدمات رسانی به زائران در مراسم اربعین، گفت: تلاش ما این است که به دولت عراق در رفع نیازهای درمانی زائران و بخصوص زوار ایرانی کمک کنیم و انتظار داریم مراکز درمانی عراق نیز توجه لازم را به زوار ایرانی معطوف و نسبت به ارائه خدمات درمانی مطلوب به آنان اقدام کنند.

جهانگیری در ادامه این مکالمه ی تلفنی همچنین با اشاره به خبرهای خوشایند از اوضاع سیاسی عراق و اصلاحات خوبی که در ایام اخیر انجام شده است، خاطرنشان کرد: اصلاحات انجام شده و دستاوردهای اخیر میدانی عراق در مبارزه علیه تکفیری ها قابل تمجید و موجب خرسندی است.

وی با تاکید براینکه استمرار پیروزی ها و آزادسازی سایر مناطق در عراق آرزوی قلبی ماست، افزود: امیدوارم روند این پیروزی ها تا پاکسازی کامل عراق از لوث وجود تروریستها استمرار یابد.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: ثبات و امنیت در عراق و نیز انسجام، وحدت ملی و تمامیت ارضی این کشور منطبق با منافع راهبردی جمهوری اسلامی ایران است و ما به حمایت جدی خود از دولت و ملت عراق در مبارزه علیه تروریست ها ادامه خواهیم داد.

جهانگیری در این تماس تلفنی به مسائل اقتصادی و روند همکاری های تجاری تهران بغداد نیز پرداخت و با ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور گفت: البته هنوز تا رسیدن به سطح مطلوب روابط، متناسب با ظرفیت های عظیم اقتصادی و تجاری دو کشور فاصله ی زیادی داریم.

وی ادامه داد: ما شرایط اقتصادی عراق ناشی از کاهش بهای نفت در مقطع فعلی را درک می کنیم اما برخی شرکت های ایرانی که در حال اجرای پروژه های مهم در عراق هستند برای دریافت مطالبات خود دچار مشکل شده اند که انتظار داریم به وضعیت آنها رسیدگی شده و موانع پیش روی پرداخت مطالبات این شرکت ها مرتفع شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به محدودیت های موجود فراروی همکاری های بانکی دو کشور، اظهار داشت: فعالیت های ارزی باید میان بانک های دو کشور برقرار شود و در شرایطی که پس از اجرای برجام و لغو تحریم های ایران به وجود خواهد آمد، نیازمند همکاری های جدی تر در حوزه ی اقتصادی، تجاری و بانکی میان تهران و بغداد هستیم.

جهانگیری با اشاره به مذاکرات پیشین خود با نخست وزیر عراق درخصوص احیای اروند رود و شط‌العرب، بر لزوم تلاش جدی تر کمیته ی مشترک هماهنگی و سرعت بخشیدن به روند فعالیت ها در این زمینه تاکید کرد.

نخست وزیر عراق نیز در این گفتگوی تلفنی زیارت امام حسین (ع) را از حقوق همه ی شیعیان و مسلمانان جهان دانست و گفت: میزبانی زائرین و میهمانان امام حسین (ع)‌یک توفیق بزرگ برای دولت و ملت عراق است.

حیدر العبادی افزود: دولت عراق همه ی تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا امنیت لازم برقرار و وسایل رفاه و آسایش زائرین امام حسین (ع)‌در ایام اربعین فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به هماهنگی های انجام شده برای سرعت بخشیدن به روند صدور روادید برای زائران، خاطرنشان کرد: طبق هماهنگی های صورت گرفته تلاش خواهیم کرد روزانه صد هزار ویزا برای زائران صادر شود و همه ی کوشش ما این است که روند صدور روادید تسریع شود و زوار بتوانند از طریق هوایی و زمینی به کربلا سفر کنند.

نخست وزیر عراق با اشاره به تجمع زائران امام حسین(ع) در شهر کربلا در ایام اربعین حسینی و باتوجه به محدودیت های موجود خواستار اتخاذ تدابیر لازم برای ارایه بهترین خدمت رسانی به زائران شد.

حیدرالعبادی همچنین با اشاره به سخنان دکتر جهانگیری درخصوص مشکل شرکت های ایرانی فعال در عراق که برای دریافت مطالبات خود با مشکل مواجه شده اند، افزود: به همه ی وزارتخانه ها‌ی ذیربط دستور می دهم تا در اسرع وقت نسبت به حل این مشکل اقدام و حقوق و مطالبات شرکت های ایرانی را پرداخت کنند.

وی همچنین با اشاره به مشکل مبادلات ارزی میان بانک های دو کشور، از اهتمام دولت عراق برای حل این مشکل خبر داد و گفت: دولت عراق این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد.

نخست وزیر عراق اظهار امیدواری کرد اجرای برجام و لغو تحریم های جمهوری اسلامی ایران هرچه زودتر انجام شود و ملت ایران از یک تحریم ظالمانه نجات یابند و مسیر توسعه‌ی همکاری های اقتصادی میان ایران و سایر کشورها از جمله عراق فراهم شود.

وی به موضوع اروند رود و شط‌العرب نیز اشاره و خاطرنشان کرد: به وزارت خارجه ی عراق دستور داده ام کمیته ای در این زمینه تشکیل شود و هم اکنون روند پیگیری کارها در حال انجام است و این کمیته در حال پیگیری موضوع است.

نخست وزیر عراق ادامه داد: طرف ایرانی و عراقی در این زمینه گفتگوهایی داشته اند و براساس این گفتگوها پیشنهاداتی درخصوص همکاری مشترک برای احداث سد بر روی شط‌العرب مطرح شده که این موضوع می تواند به شیرین سازی آب این رود در جهت منافع دو کشور کمک کند.

نظرات بینندگان