کد خبر: ۲۳۷۳۳۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۲ - ۲۸ آبان ۱۳۹۴

بشار اسد: تا تروریسم هست سخن از روند سیاسی بی‌فایده است/ آینده من در گرو آینده سوریه است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بشار اسد در گفتگو با شبکه تلوزیونی ایتالیا تاکید کرد که تروریست‌ها در سوریه هیچ جایی ندارند و مادامی که آنها را از بین نبریم سخن گفتن از تدوین جدول زمانی برای آغاز مرحله سیاسی بی‌فایده خواهد بود.

به نقل از شبکه المنار، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در این مصاحبه با شبکه "رای" ایتالیا که شب گذشته پخش شد، گفت: غرب مسئولیت اصلی در زمینه گسترش تروریسم را بر عهده دارد چرا که از تروریست‌هایی که بعدها داعش و جبهه النصره را در سوریه تشکیل دادند، حمایت کرد.

اسد عنوان داشت: تروریست‌ها مانع اصلی تحقق هرگونه پشرفت سیاسی در سوریه به شمار می‌آیند و تعیین هر گونه جدول زمانی برای راه حل سیاسی قبل از شکست تروریست‌ها بی‌فایده است.

رئیس جمهور سوریه درباره حملات پاریس نیز عنوان داشت: باید بگویم که این حملات یک جنایت وحشتناک بود. وقتی می‌شنویم بی‌گناهان بدون هیچ دلیلی کشته می‌شوند بسیار ناراحت می‌شویم. ما در سوریه معنی از دست دادن عزیزان و خانواده‌های خود را می‌دانیم و از پنج سال قبل تا کنون از وجود چنین حوادثی رنج می‌بریم و کاملا احساس فرانسوی‌ها و لبنانی‌ها را و همچنین یمنی‌ها و روسی‌ها را درک می‌کنیم.

وی درباره دست داشتن داعش در این حمله گفت:‌ ما باید اول ببینیم داعش خاستگاهی در جامعه دارد یا خیر. تا این لحظه می‌توانم به شما بگویم داعش هیچ جایگاه اجتماعی در جامعه سوریه ندارد اما اگر مشکل افزایش پیدا کند چنین ایدئولوژی ممکن است جامعه را تغییر دهد. ترک‌ها،‌ عربستانی‌ها و قطری‌ها از آموزش تروریست‌ها حمایت می‌کنند. کشورهای غربی نیز همین‌طور. بر اساس سخنان مسئولان آمریکایی از جمله هیلاری کلینتون،(وزیر خارجه پیشین آمریکا) القاعده به دست آمریکایی‌ها و با حمایت مالی و ایدئولوژیکی سعودی‌های وهابی تشکیل شده است. تعداد دیگری از مسئولان آمریکایی نیز به این مسئله اذعان کرده‌اند.

رئیس جمهور سوریه افزود: داعش و النصره نیز دو شاخه القاعده به شمار می‌آیند. داعش در سال 2006 در عراق تاسیس شد. در آن زمان ابومصعب الزرقاوی که به دست نیروهای آمریکایی کشته شد، سرکردگی این گروه را به عهده داشت. سرکرده کنونی داعش که ابوبکر البغدادی نام دارد در زندان‌های آمریکایی محبوس بوده و بعد آزاد شده است. سوریه هیچ ارتباطی با داعش ندارد. تونی بلر(نخست وزیر اسبق انگلیس) اخیرا اذعان کرده که جنگ علیه عراق باعث به وجود آمدن داعش شده است.

اسد تاکید کرد:‌ در خصوص نقشه کنونی سوریه باید بگویم که بیشترین بخشی که تحت سیطره تروریست‌ها قرار دارد خالی از سکنه است چرا که ساکنان آن به مناطق تحت سیطره دولت فرار کرده‌اند. از ناحیه نظامی نیز باید بگویم که تروریست‌ها یک منطقه را به دست می‌گیرند و یک منطقه را از دست می‌دهند. در هر صورت ارتش نمی‌تواند در تمام مناطق سوریه حضور داشته باشد.

اسد همچنین تاکید کرد: در واقع 50 الی 60 درصد اراضی سوریه در حال حاضر خالی از سکنه است و در نقشه‌هایی که از سوی رسانه‌ها منتشر می‌شود این مناطق تحت سیطره تروریست‌ها اعلام می‌گردد در حالی که این مناطق تماما خالی از سکنه است. در منطقه واقع بین دمشق و عراق یک منطقه خالی از سکنه وجود دارد. بنابراین نمی‌توان از سیطره بر این منطقه صحبت کرد اما در خصوص مرزها باید بگوییم که این مسئله به تروریست‌ها و دولت‌های حامی آنها یعنی دولت ترکیه به صورت اساسی و دولت اردن مرتبط می‌شود. هر دو دولت از تروریست‌ها حمایت می‌کنند. بنابراین مرزها ناامن است یعنی اگر بخواهیم مرزها را تحت کنترل درآوریم باید از دو طرف این اقدام انجام شود.

وی در خصوص سوالی در زمینه برگزاری نشست‌ هفته گذشته در خصوص سوریه در وین و مذاکرات جی 20 در آنتالیا عنوان داشت: بیانیه پایانی هیچ صحبتی در خصوص رئیس جمهور نمی‌کند بلکه در نشست وین در خصوص روند سیاسی و توافق نظر سوری‌ها بر آن سخن می‌گوید. مهمترین عبارتی که از این نشست بیرون آمده در خصوص قانون اساسی و رئیس جمهور است، یعنی هر کس که رئیس جمهور باشد باید در منصب خود باقی بماند یا آن منصب را بر مبنای قانون اساسی ترک کند نه بر اساس دیکته‌های هیچ قدرت و یا کشور غربی.

اسد در ادامه افزود: درخصوص جدول زمانی نیز باید بگویم که این مسئله به توافق میان سوری‌ها بستگی دارد. اگر به توافقی طی 18 ماه دست پیدا نکنیم این مسئله چه اهمیتی دارد. معتقدم مسائل مهمترین وجود دارد و آن نشستن ما بر سر یک میز به عنوان سوری‌ها برای تعیین جدول زمانی و یا طرح مناسب خودمان است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر "برکناری اسد از قدرت به عنوان یک گزینه از سوی وی و برگزاری انتخابات بدون مشارکتش" عنوان داشت: انتخابات پارلمانی برگزار می‌شود و در این انتخابات هر گروه سیاسی که دارای جایگاه واقعی در میان مردم سوریه باشد حضور پیدا می‌کند. هر کسی می‌تواند بگوید من نماینده مخالفان هستم. این به چه معناست و چگونه می‌توان آن را ترجمه کرد. ترجمان این جمله در انتخابات و تعداد کرسی‌های به دست آمده در پارلمان مشخص می‌شود و بر این اساس هم وزن آنها در دولت آتی معلوم می‌گردد.

اسد همچنین تاکید کرد: اگر سوری‌ها در جریان مذاکرات تصمیم بگیرند که خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستند هیچ خط قرمزی در این خصوص وجود ندارد اما این تصمیم من نیست و این مسئله باید مورد توافق سوری‌ها قرار بگیرد.

وی در خصوص سوال شبکه تلویزیونی در زمینه فرد مورد اعتمادش برای مشارکت در انتخابات به جای وی عنوان داشت: زمانی که از این مسئله صحبت می‌کنیم انگار داریم در خصوص اموال شخصی خود سخن می‌گوییم و گویی باید کسی را جای خود قرار دهیم اما این مسئله یک مسئله ملی است. تنها سوری‌ها حق دارند شخصی را که به وی اعتماد دارند انتخاب کنند. مهم نیست من به آن شخص اعتماد دارم یا خیر مهم مردم سوریه هستند.

اسد در خصوص جدول زمانی خروج سوریه از بحران نیز عنوان داشت:‌ این جدول زمانی قبل از شکست دادن تروریست‌ها آغاز نخواهد شد. تروریست‌ها همانطور که از ابتدا نیز این طور بوده مانع اصلی تحقق هرگونه پیشرفت سیاسی هستند. در صورتی که این مسئله صورت بگیرد یک سال و نیم و یا دو سال زمان مناسبی برای هرگونه مرحله انتقالی به شمار می‌آید. باید نخست در خصوص تصویب قانون اساسی جدید سخن بگوییم. برگزاری همه پرسی و بعد از آن برگزاری انتخابات پارلمانی و اجرای هرگونه اقدامی در خصوص ریاست جمهوری بیش از دو سال به طول نمی‌انجامد.

رئیس جمهور سوریه در خصوص مخالفانی که سلاح حمل کرده و در سومریه می‌جنگند نیز گفت: آیا شما در کشور خودتان قبول می‌کنید که مخالفان سلاح حمل کنند. هر کسی را که سلاح بر می‌دارد و اموال عمومی را تخریب کرده و بی‌گناهان را می‌کشد نمی‌توان بیگناه نامید. اپوزیسیون یک تعبیر سیاسی است و نمی‌توان آن را با برداشت شخصی تفسیر کرد بلکه باید از طریق انتخابات و صندوق اخذ رای تفسیر شود.

اسد عنوان داشت: شما باید از سوری‌ها بپرسید چه کسانی را به عنوان مخالف قبول دارند اگر آنها را به عنوان مخالف انتخاب کنند می‌توان گفت آنها اپوزیسیون حقیقی هستند. به نظر من مخالفان واقعی کسانی هستند که محبوبیت مردمی دارند و به همین کشور تعلق دارند. نمی‌توان کسی که در مقر سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر حضور دارد و فعالیت می‌کند و یا به عنوان یک عروسک و مزدور در دست دیگر کشورهاست به عنوان مخالف قبول کنیم.

رئیس جمهور سوریه در خصوص آوارگان سوری نیز عنوان داشت: طبیعتا هر کسی که از کشور خارج شود یک خسران برای سوریه به شمار می‌آید. ما در این خصوص ناراحت هستیم و رنج‌های این افراد را درک می‌کنیم. این افراد چرا باید سوریه را ترک کنند. دلیل اول تهدیدات تروریست‌ها است. دلیل دوم اقدامات تروریست‌ها و ویرانی‌ زیرساخت‌های کشور که بر زندگی مردم تاثیر مستقیم می‌گذارد. دلیل سوم نیز تاثیر تروریست‌ها و وجود محاصره کشورهای غربی علیه سوریه به شمار می‌آید چرا که وقتی از سوری‌ها می‌پرسیم می‌خواهید به کشورتان باز گردید آنها میگویند دوست دارند فورا به سوریه بازگردند اما چگونه برگردند وقتی که جریان زندگی در کشور دچار اختلال شده است. تاثیرات محاصره غربی‌ها و اقدامات تروریستی آنها را در موضع سختی میان شیطان و دریای عمیق قرار داده است.

اسد در خصوص مسئولیت خود در این باره گفت:‌ ما از آغاز بحران سعی کردیم با تروریست‌ها مبارزه کرده و از مذاکرات حمایت کنیم. آیا کسی با مذاکره مخالف است و آیا کسی می‌تواند با مبارزه با تروریسم مخالفت کند. از آغاز بحران شاهد آن بودیم که کشورهای غربی نمی‌خواهند چنین رئیسی بر سوریه حکومت کند. می‌خواهند دولت سوریه از هم بپاشد تا آنها آنگونه که می‌خواهند تغییرش دهند. همگان این را می‌دانند بازی غربی‌ها به تغییر نظام‌ها منتهی می‌شود البته ما در اینجا نظام نداریم بلکه کشور داریم.مسئولیت اصلی متوجه غرب است که از تروریست‌ها حمایت می‌کنند.

وی در ادامه افزود:‌ من به عنوان یک سوری نمی‌گویم که هیچ اشتباهی نکرده‌ام. اشتباهاتی از بعد تاکتیکی هر روز صورت می‌گیرد اما استراتژی‌ها ثابت است. تمام سوری‌ها در مقابل آنچه رخ می‌دهد مسئول هستند. ما به عنوان سوری‌ها زمانی که اجازه می‌دهیم تروریست‌ها به کشورمان بیایند مسئول هستیم چرا که برخی از سوری‌ها همین طرز تفکر را دارند و برخی‌ها قبول کرده‌اند که عروسکی به دست کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای غربی شوند. اگر در خصوص مسئولت شخصی من سخن می‌گویید حکم دادن در این خصوص در شرایط کنونی سخت است.

رئیس جمهور سوریه درباره سفرش به مسکو نیز عنوان داشت: سفر من به مسکو برای بررسی اوضاع نظامی صورت گرفت. این سفر دو هفته قبل از شروع حملات هوایی نیروهای روسی صورت گرفت. ما برای بررسی روند سیاسی نیز با مسئولان روسی سخن گفتیم و معتقدم این سفر بسیار نتیجه بخش بود چرا که روس‌ها به خوبی این منطقه را می‌شناسند و این مسئله در سایه روابط تاریخی سوریه و روسیه قابل لمس است.

اسد در خصوص سخن پاپ در این زمینه که این جنگها‌ها جنگ مذهبی است عنوان داشت:‌ در حقیقت این سخن درست نیست. جنگ دینی و مذهبی وجود ندارد. در واقع این جنگ بین کسانی است که از این دین واقعی و از اسلام به سمت تندروی منحرف شده‌اند. این جنگ میان مسلمانان واقعی و تندروها است.

زمانی که آنها در حین انجام جنایتشان الله اکبر می‌گویند می‌خواهند از کلمات مقدس برای قانع کردن افراد ساده اندیش در منطقه استفاده کنند تا آنها فکر کنند که این تروریست‌ها در راه خدا می‌جنگند و این کاملا نادرست است.

اسد در خصوص آینده مسیحی‌ها در سوریه عنوان داشت: این منطقه به گفته ایتالیایی‌ها و بسیاری از غربی‌ها یک منطقه میانه‌رو است به ویژه سوریه که از لحاظ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی یک کشور میانه‌رو به شمار می‌آید چرا که شاهد وجود تنوع قومی و نژادی هستیم. یکی از مهمترین عوامل در تاریخ سوریه همین مسیحی‌ها هستند. بدون وجود مسیحیان این منطقه به سمت تندروی‌های بیشتری حرکت می‌کند. بنابراین آینده آنها بسیار مهم است اما نمی‌توان آینده آنها را از آینده سوری‌ها جدا کرد. یعنی آینده همه یکی است.

وی در خصوص اینکه آیا مسیحیان در سوریه مورد هدف قرار می‌گیرند،‌ عنوان داشت: این مسئله نادرست است تعداد مسلمانانی که در سوریه کشته شده‌اند بسیار بیشتر از تعداد مسیحیان است بنابراین نمی‌توان گفت آنها به صورت مشخصی مورد هدف قرار می‌گیرند. تندروها از این سخنان استفاده می‌کنند تا بگویند جنگ آنها علیه "کافران" و در راه خدا است.

اسد در پایان در خصوص آینده سوریه و باقی ماندن خود در قدرت عنوان داشت: بدیهی است که آینده سوریه بسیار مهم است. و آینده من نیز به عنوان یک شهروند در گرو آینده سوریه است. غربی‌ها می‌گویند اگر رئیس جمهور از قدرت کناره گیری کند آینده سوریه خوب می‌شود و اگر در قدرت باقی بماند آینده سوریه تاریک خواهد بود. این یک پروپاگاندای غربی به شمار می‌آید. در داخل سوریه برخی رئیس جمهور را تایید می‌کنند و برخی تایید نمی‌کنند و آینده من زمانی خوب خواهد بود که مردم سوریه بخواهند من رئیس جمهور باشم اما اگر آنها نخواهند و من همچنان پافشاری کنم در آن صورت آینده سوریه خوب نخواهد بود. این مسئله کاملا ساده است.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۸
0
1
مشکل غرب با بشار فقط مخالفتش با اسرائیل و حمایتش از خط مقاومت است ، غرب حاضر است این همه مردم در خاورمیانه کشته شوند تکفیری ها قوی شوند .
نظرات بینندگان