کد خبر: ۲۳۷۳۳۷
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۲ - ۲۸ آبان ۱۳۹۴

قبل از آمار دادن در مورد تلگرام، کمی جستجو کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اخیرا برنامه گفت وگوی ویژه خبری موضوع فیلترینگ تلگرام که قرار است امشب در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص آن تصمیم گیری شود، به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. کارشناسان این برنامه دیدگاه ها و نظریات متفاوتی در مورد پدیده فیلترینگ و آینده تلگرام مطرح کردند که در یک مورد، برخی اظهارات عجیب و شاید بدون مطالعه در مورد نرم افزار تلگرام و ویژگی ها و مشخصات آماری آن بیان شد.

گفت وگوی ویژه‌ی خبری شبکه‌ی دو سیما اخیرا میزبان محمد علی اسفنانی، نماینده‌ی مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و عبدالصمد خرم‌آبادی دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بود. در این برنامه خرم‌آبادی، اشاره به بازدهی بسیار پایین اعمال فیلترینگ هوشمند برای اینستگرام در مقایسه با هزینه‌‌های زیاد آن کرد. در میان این گفت وگو، حسین عباسی نیز طی تماسی تلفنی به بیان نظریات خود در رابطه با فیلترینگ تلگرام پرداخت و ضمن اعلام مخالفت با مسدود کردن این برنامه، فواید آن را بسیار بیش از مضراتش دانست و بر گسترش سواد سایبری تأکید کرد.

اما جالب ترین بخش این برنامه، مربوط به اظهارات و سخنان روح الله مومن نسب، معاون فعلی فناوری اطلاعات و رسانه های نوین مرکز فضای مجازی بسیج بود. وی در اظهاراتی تند به انتقاد از نرم افزار تلگرام پرداخت و خواستار مسدود شدن این نرم افزار در ایران شد.

مهمترین بخش از سخنان وی اما صرف نظر از انتقادات تند و بی پروا نسبت به کاربری تلگرام در ایران، مربوط به آماری است که وی از میزان استفاده تلگرام و همچنین اطلاعاتی است که در مورد بنیانگذار روسی این نرم افزار ارائه کرده و به دست داده است.

قبل از آمار دادن در مورد تلگرام، کمی جستجو کنیم

مومن نسب در این برنامه گفت: مؤسس تلگرام یک روسی‌تبار ساکن آلمان است که سرور برنامه را در انگلیس قرار داده و دفترش در اسرائیل است؛ خود موسس تلگرام نیز دوست نتانیاهو بوده که نتانیاهو او را جزو رژیم صهیونیستی می‌داند.

وی با بیان آماری از کاربران تلگرام در ایران گفت: ۷۵ درصد کاربران تلگرام ایرانی ‌هستند. در حالی که ما فکر می‌کنیم این شبکه اجتماعی است و سهم آلمان، انگلیس و اسرائیل از کاربران تلگرام صفر درصد است؛ یعنی این کشورها هم از تلگرام می‌ترسند و از آن استفاده نمی‌کنند. ضمن اینکه من شنیده‌ام قرار است در روسیه نیز این اپلیکیشن فیلتر شود.

مومن نسب مدعی شد، استفاده غیر اخلاقی از این شبکه‌ها ۴۰ درصد و استفاده‌های مثبت، بسیار ناچیز است. وی گفت به ۵ استان ایران در روزهای قبل سفر کرده و اولیا، از او خواسته‌اند به خاطر نگرانی از فرزندانشان، جلوی شبکه‌های اجتماعی را بگیرد.

نگاهی به آمارهای ارائه شده از تلگرام

با نگاهی به وضعیت تلگرام و آمارهای آن و همچنین مطابقت این آمار با آنچه مومن نسب در این برنامه خاطرنشان کرده است، نکات جالب توجهی را بیان می کند.

طبق آخرین آمار در دسترس از نرم افزار تلگرام و کاربری آن در سطح جهانی که توسط مؤسسه Digital Marketing State/Strategy منتشر شده است، تعداد کاربران تلگرام در سطح جهان تا ماه می به بیش از 62 میلیون کاربر رسیده است. تعداد کاربران فعال این شبکه روزانه برابر با حدود 15 میلیون نفر و تعداد پیام های مخابره شده در هر روز به شکل میانگین برابر با 12 میلیارد پیام است.

به شکل متوسط در هر هفته، یک میلیون کاربر به جمع کاربران تلگرام افزوده می شود که تقریبا در هر روز برابر با 220 هزار نفر است و تعداد دانلود این نرم افزار طی آخرین هفته مورد محاسبه از سوی این مؤسسه برابر با 8 میلیون تعداد دانلود بوده است.

این نرم افزار نه تنها در ایران و روسیه به شدت مورد توجه کاربران قرار گرفته است، بلکه طبق آمار موجود در تمام قاره ها و کشورهای مختلف در حال اشاعه و استفاده است. به گونه ای که تنها در کشور برزیل، تعداد کاربران این نرم افزار به 4 میلیون رسیده است و روزانه برابر با 400 میلیون پیام از طریق این پیام رسان در این کشور تبادل می شود.
قبل از آمار دادن در مورد تلگرام، کمی جستجو کنیم

اما در حالی که مومن نسب معتقد است، 75 درصد کاربران تلگرام ایرانی هستند و در انگلیس و آلمان تعداد کاربران این نرم افزار 0 درصد است، نگاهی به آمار تبادل اطلاعات با سرور اصلی تلگرام نشان می دهد، تنها حدود 45 درصد از کل ترافیک انتقالی با این سرور از مسیر ایران، 17 درصد از ایالات متحده، 6 درصد از روسیه، 3 درصد از انگلستان و در حدود 3 درصد نیز از آلمان بوده است.

قبل از آمار دادن در مورد تلگرام، کمی جستجو کنیم

این آمار به خوبی نشان می دهد که اطلاعات ارائه شده از سوی مومن نسب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری یا اطلاعاتی بدون مطالعه بوده و یا آماری قدیمی و منسوخ شده است.

از سوی دیگر، وی به صراحت بیان کرده که در خود روسیه نیز قرار است این نرم افزار فیلتر شود. این در حالی است که فیلترینگ تلگرام در روسیه به بهانه مبارزه با داعش بوده است و به تازگی رئیس شورای فیلترینگ، وزیر ارتباطات روسیه و نمایندگان مجلس این کشور با فیلتر تلگرام به این بهانه، مخالفت کرده اند.

الکساندر آگه یف (آقایوف) نماینده مجلس روسیه (تنها نماینده پیشنهاد دهنده مسدود شدن تلگرام)، درخواست تجدیدنظر در این‌ باره را برای سرویس امنیتی دولت روسیه/FSB ارسال کرد. وی در نامه تجدیدنظر خود آورده است، اخیراً داعش از طریق تلگرام فعالیت یارگیری خود در فضای مجازی را شروع کرده و شهروندان روسی را به استخدام درمی‌آورد.

در همین حال، نیکلای نیکی فوروف وزیر ارتباطات روسیه نیز گفت، سیاست ما فیلتر اپلیکیشن‌ها نیست، زیرا در استراتژی توسعه فناوری اطلاعات روسیه چنین چیزی امکان ندارد و هیچ شبکه پیام‌رسان و هیچ‌ یک از شبکه‌های اجتماعی نباید فیلتر شوند. وی گفت اگر این‌طور باشد، باید ماشین‌های تویوتای ژاپن را نیز تحریم کنیم، چون داعش از آن‌ها استفاده می‌کنند.

همچنین دیمیتری مارینیچف، بازپرس و رئیس کمیته فیلترینگ کرملین، ایجاد هر نوع محدودیت برای تلگرام را رد کرد و در مصاحبه رادیویی خود در ۱۶ نوامبر پیشنهاد داد، ارتباط فنی منطقه خاصی که تروریست‌های داعش با کاربران روس دارند، قطع شود.

کاملا مشخص است که تقاضای فیلترینگ این نرم افزار در روسیه کاملا جنبه های امنیتی داشته و اکنون با مخالفت های جدی روبه رو شده، زیرا مقامات روس به خوبی می دانند در این رابطه فیلتر تلگرام دردی را دوا نمی کند.

در نتیجه اظهارات مومن نسب در برنامه اخیر گذشته به خوبی نشان می دهد که کارشناسان ما متأسفانه قبل از اظهار نظر در مورد موضوعی به این اهمیت گویا زحمت کمترین مطالعه را نیز به خود نمی دهند.


منبع: تابناک
نظرات بینندگان