کد خبر: ۲۳۷۵۲۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۲۹ آبان ۱۳۹۴

پایگاه خبری بلومبرگ: تحريم ها عليه ايران، احتمالا از نيمه ژانويه برداشته خواهد شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی به قلم جاناتان تیرونه نوشت: در پی اقدامات تکنیسین های ایران برای برداشتن و انبار کردن تجهیزات هسته ای در تاسیسات غنی سازی اورانیوم، احتمالا تحریم های نفتی و بانکی علیه ایران تا اواسط ماه ژانویه (25 دی) برداشته خواهد شد.
 
طبق گزارش سازمان انرژی اتمی ایران در روز چهارشنبه، ‌این کشور تا پانزدهم ماه نوامبر، 4530 سانتریفیوژ را در طول بیست و هشت روز برداشته است که روزانه حدود 162 سانتریفیوژ است. در صورتی که کار پیاده سازی سانتریفیوژها به همین منوال و سرعت ادامه داشته باشد، ایران تا دوازدهم ژانویه قادر خواهد بود به طور کامل به تعهدات خود در توافق با شش قدرت جهانی را عملی کند.
 
رابرت کلی، مهندس هسته ای و مدیر سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه نظارت بر پروژه های برچیدن سانتریفیوژها اظهار داشت: "بعد از مدتی این به یک روند عادی بدل می‌شود، این کار خیلی هم با عوض کردن لاستیک خودرو تفاوتی ندارد. هیچ دلیلی وجود ندارد که ایرانی‌ها نتوانند با همین سرعت ادامه دهند."
 
پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از دو دیپلمات ارشد که از روند برچیدن سانتریفیوژها آگاهی دارند، نوشته است که ناظران آژانس در تمام مراحل جمع آوری سانتریفیوژها حضور داشته‌اند. بنا بر این گزارش، آژانس شماره سریال هر ماشینی را که برچیده می‌شود، ثبت می‌کند تا اطمینان یابد که آن‌ها از نظارت خارج نمی‌شوند. کاهش هشت تنی ذخایر اورانیوم غنی‌شده، تغییر قلب رآکتور آب سنگین اراک و همچنین افزایش نظارت‌ها بر فعالیت‌های هسته‌ای از دیگر تعهدات ایران است.
نظرات بینندگان