کد خبر: ۲۳۷۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۴ - ۲۹ آبان ۱۳۹۴

خاویر سولانا: کشورهای عربی به سوریه نیرو بفرستند/استقبال از ائتلاف علیه داعش با حضور روسیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای اظهار کرد، کشورهای غربی نباید وارد عملیات زمینی در سوریه شوند بلکه به جای آن باید کشورهای عرب حوزه خلیج فارس وارد عمل شده و سربازان خود را وارد کشور جنگ‌زده سوریه کنند.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک،‌ "خاویر سولانا" دبیر کل سابق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) در مصاحبه‌ای به یک شبکه رادیویی اسپانیا اظهار کرد: کشورهای عرب سنی منطقه باید نیروهای نظامی خود را پیش از آن که کشورهای اروپایی مداخله کنند، به سوریه اعزام کنند.

سولانا در این مصاحبه گفت: درست زمانی که ائتلاف بین‌المللی تصمیم به حمله علیه داعش گرفت، عربستان سعودی ترجیح داد تا یمن را بمباران کند. این سوال مطرح می شود که چرا یمن؟

وی افزود: ترکیه پایگاه ارتش خود را در اختیار آمریکایی‌ها قرار داد و گفت که کاملا حامی کمپین واشنگتن علیه داعش است اما همزمان این کشور شروع به بمباران کردها کرد. این به این معنی است که سنی‌ها تمایلی برای جنگیدن با داعش ندارند و اگر این طور باشد از بین بردن داعش یک ماموریت تقریبا غیرممکن است.

خاویر سولانا که پیش از این رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه اسپانیا نیز بوده همچنین در این مصاحبه اظهار کرد، استقرار نیروهای نظامی اسپانیا در سوریه ایده بدی است و از مادرید خواست از بمباران مواضع تروریستها در سوریه عقب نشینی کند. وی از مذاکرات صلح اخیر سوریه در وین که شاملی دیگر کشورها از جمله ایران، ترکیه و عربستان نیز می‌شود، استقبال کرد.

سولانا ادامه داد: اگر ایران و عربستان سعودی به توافق درباره سوریه برسند، وضعیت خیلی بهتر خواهد شد.

وزیر خارجه اسبق اسپانیا خاطر نشان کرد، ایجاد یک ائتلاف مبارز با داعش متحد با روسیه یک "خبر خوب"‌خواهد بود و آتش‌بس فراگیر، دولت موقت و قانون اساسی جدید به همراه انتخابات آزاد در سوریه کلید راه حل پایدار برای این کشور هستند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان