arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۸۰۸۴
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۶ - ۰۱ آذر ۱۳۹۴

هشدار جدی روسیه به عربستان و قطر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پرتیراژترین روزنامه روسیه در هشداری شدید و صریح به عربستان و قطر، این دو کشور را در طراحی و هدایت حملات تروریستی دخیل دانست و از امکان حمله به این دو کشور عربی با استناد به منشور سازمان ملل متحد خبر داد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه العالم، سایت رأی الیوم به نقل از روزنامه «پراوْدا» مهمترین و پرتیراژترین روزنامه روسیه گزارش داد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سال 1999 تهدید به تعقیب و قتل تروریست ها حتی در سرویس های بهداشتی کرد و او توانست با کشتن جنگ سالاران چچن، وعده خود را عملی کند. پراودا نوشت: حملات موشکی اخیر روسیه در سوریه که با بمب افکن های استراتژیک و زیردریایی ها اجرا شد، هشداری به کشورهای حامی تروریست ها بود. پراودا افزود: پوتین درباره مبارزه با تروریسم گفت که روسیه طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد عمل خواهد کرد؛ ماده ای که به کشورها حق دفاع از خود را داده است و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در دیدار با همتای لبنانی گفت که مسکو این ماده را با همه روش های نظامی، دیپلماتیک و مالی اجرا خواهد کرد. ماده 51 منشور سازمان ملل به هر کشور ِعضو این سازمان حق دفاع از خود را در صورت حمله مسلحانه به آن کشور تا زمان وارد عمل شدن شورای امنیت برای برقراری صلح و امنیت بین المللی می دهد.


این روزنامه روسی نوشت: روسیه پس از حمله تروریستی بر فراز شبه جزیره سینای مصر می تواند از ماده 51 برای کشاندن جنایتکاران به پای میز محاکمه یا درپیش گرفتن تدابیری دیگر علیه آنان (سرکوب) استفاده کند. پراودا قطر را یکی از عاملان حملات تروریستی شبه جزیره سینا توصیف کرد و نوشت: در قطر و عربستان جنایتکارانی وجود دارند که حملات تروریستی را در سوریه و عراق طراحی و هدایت می کنند. پراودا همچنین از عدم محاکمه عربستان به علت دست داشتن در حملات تروریستی 11 سپتامبر ابراز تعجب کرد و نوشت: روسیه پس از این نمی تواند این واقعیت را نادیده بگیرد که نزاع در سوریه و عراق منافع حیاتی مسکو را به خطر می اندازد و دیگر به تروریست ها اجازه کشتار اتباع روس را نخواهد داد. پراودا در پایان مقاله خود خواستار محاکمه سران قطر ، عربستان و ترکیه شد و نوشت: زمان درخواست کردن از سازمان ملل برای تشکیل دادگاه بین المللی محاکمه سران ترکیه ، قطر و عربستان به اتهام دست داشتن در تروریسم فرارسیده است.

نظرات بینندگان