arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۸۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۶ - ۰۲ آذر ۱۳۹۴

فراخوان امین زاده برای ثبت رسمی املاک دولتی: مدیران از دست اندازی به اموال عمومی جلوگیری کنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون حقوقی رییس جمهور از برگزاری جشنواره نشان علمی شهید دکتر بهشتی به مناسبت روز قانون اساسی خبر داد و گفت: در این جشنواره از آثار برتر حقوقی در زمینه کرسی های نظریه پردازی، رسالات علمی و کتب تجلیل و قدردانی خواهد شد.

الهام امین زاده روز دوشنبه در نشست هم اندیشی شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی استان بوشهر با بیان اینکه مسئولیت های اجتماعی از سوی شرکت های دولتی ایرانی و خارجی در استان هایی همانند بوشهر که برداشت های انرژی در آن صورت می گیرد، به خوبی در نظر گرفته نشده است، گفت: تمامی این شرکت ها موظفند مسئولیت اجتماعی خود را در قبال استان ها بپذیرند و به آن عمل کنند.

او سپس به تشریح فعالیت های معاونت حقوقی ریاست جمهوری در دو سال گذشته پرداخت و گفت: در حال حاضر در این معاونت از بهترین حقوقدانان کشور برای ارائه مباحث آموزشی و حقوقی در کشور بهره می بریم.

امین زاده در ادامه با تاکید بر اینکه مستند سازی نقشی بی بدیل در مبارزه با فساد و زمین خواری دارد، گفت: در استان بوشهر مسائل مرتبط با مستندسازی به صورت ویژه در حال پیگیری است.

املاک دولتی مستندسازی می شود
این عضو هیات دولت بر ضرورت سندسازی املاک دولتی تاکید کرد و گفت: وزارتخانه ها می توانند پرونده اسناد املاک مشکل دار دولتی خود را برای رفع نقص های پرونده، به معاونت حقوقی ریاست جمهور بفرستند تا در نهایت اسناد این املاک به نام آن وزارتخانه ها ثبت شود و به این ترتیب از دست اندازی به اموال بیت المال توسط سودجویان نیز جلوگیری به عمل آید.
معاون حقوقی رییس جمهور ادامه داد: در حال حاضر در وزارت نیرو سامانه ای که همه املاک با حدود و ثغور در آن مشخص شده برای جلوگیری از تعرض به حریم رودخانه ها و اراضی دولتی طراحی شده است و پیشنهاد می کنیم که این سامانه در کل کشور عملیاتی شود.

تنقیح قوانین در صدر اقدامات معاون حقوقی
الهام امین زاده با اشاره به وظایف قوه مجریه برای بررسی تعارضات و همچنین تنقیح قوانین کشور، گفت: همه این امور در معاونت حقوقی ریاست جمهور و در سامانه ملی قوانین و مقرارت جمهوری اسلامی ایران انجام می پذیرد.
معاون حقوقی رییس جمهور گفت: در سال همدلی و همزبانی با همکاری مجلس و رویکرد نوینی که در پیش گرفته ایم، همه قوانین کشور در 50 قانون جامع و با 50 کد مختلف ایجاد خواهد شد و با هماهنگی و همکاری های بین دولت و مجلس این قانون جامع برای همیشه در کشور نهادینه شده و قوانینی هم که در آینده در کشور تدوین می شود به یکی از کدهای مربوطه اضافه خواهد شد.

تثبیت جایگاه کارشناسان حقوقی
امین زاده با اشاره به تلاش های معاونت حقوقی ریاست جمهور برای تعیین مشوق های لازم برای کارشناسان حقوقی سراسر کشور که در دستگاه های اجرایی و دولتی مشغول به خدمت رسانی هستند، گفت: درصدد هستیم این مشوق ها به قانون دائمی تبدیل شود بنابراین به سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیشنهاد کردیم تا در تدوین برنامه ششم توسعه کشور این مشوق ها برای کارشناسان حقوقی در نظر گرفته شود.
معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه نیاز به ماندگاری کارشناسان حقوقی در دستگاه های دولتی و اجرایی داریم، ادامه داد: اگر این پیشنهادهای معاونت حقوقی برای درج در برنامه ششم توسعه عملیاتی شود، گام مهمی در جهت ایجاد امیدواری در بدنه حقوقی کشور خواهد بود.
امین زاده با تاکید بر اینکه کارشناسان حقوقی باید در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها حضور داشته باشند، گفت: با توجه به اینکه استاندار بوشهر از کارشناسان حقوقی است، شاهد هماهنگی ها و پیشرفت های بسیار خوبی در بخش حقوقی استانداری بوشهر هستیم.
معاون حقوقی رییس جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن گرامیداشت ایام اربعین حسینی و هفته بسیج گفت: در حال حاضر شاهد همدلی بین هر سه قوه برای حل مشکلات مردم کشور هستیم.
دکتر امین زاده با اشاره به دوازدهم آذر ماه که به عنوان روز تصویب قانون اساسی در تقویم کشور ثبت شده است، ادامه داد: با توجه به اینکه رییس جمهوری خود حقوقدان می باشد، نگاه ویژه ای به معاونت حقوقی ریاست جمهوری دارند که این معاونت نیز تلاش کرده تا به سازمان حقوقی دولت تبدیل شود.
معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه حقوق عمومی ابزار اداره کشور است، گفت: اگر حقوقدانان متعهد، مسئول و با دانش کافی در کشور فعالیت کنند، شاهد کارآمدی نظام خواهیم بود.

 
نظرات بینندگان