arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۹۲۳۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۰۹ - ۰۶ آذر ۱۳۹۴

واکنش سیدمحمد غرضی به تردد پوتین با بنزش در تهران: استالین هم گاوش را به تهران آورده بود!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفر رئیس‌جمهور روسیه به ایران در هفته اخیر با حاشیه‌های زیادی همراه بود.

از ماشین مخصوص و گارد حفاظتی و ماشین‌های پلاك روسیه كه برای یك روز در تهران مانور دادند گرفته تا قرآن خطی كه برای رهبری هدیه آورد و حضور بی‌مقدمه و تشریفاتش در دفتر مقام معظم رهبری. خیلی‌ها حضور پوتین با تشریفات مخصوص خودش در تهران را نوعی وادادگی سیاسی ایران به روسیه می‌دانستند و تئوری‌هایی در بعضی رسانه‌ها در این‌باره مطرح شد. با سیدمحمد غرضی از سیاست‌مداران كهنه‌كار كشورمان در این باره گفت‌وگوی كوتاهی انجام داده‌ایم.

سفر پوتین به تهران حاشیه‌هایی را به همراه داشت و یك سؤال به‌وجود آورد‌؛ آیا احیاناً خارج از چارچوب شعارهایی كه همیشه داده‌ایم، برای ایشان امتیاز در نظر نگرفتیم؟ اگر شخص دیگری بود احیاناً نمی‌گفتیم انعطاف بیش از حد داریم و...

روس‌ها قدرت سیاسی ما را پذیرفته‌اند که قبول كرده‌اند با ما همراه شوند و اسد را حفظ كنند. تمامی استدلال‌هایی كه عزیزان روزنامه‌نگار می‌كنند مبنی بر اینكه پشت به آمریكا كرده‌ایم و رو به روس یا اروپا هستیم، من در وضعیت فعلی ایران می‌بینم که آنها بیشتر به ما محتاج هستند تا ما به آنها‌. قضیه داعش معضل ما نیست، ولی ما جان‌فشانی می‌كنیم برای اینكه معضل اروپا و آمریكا را حل كنیم. اینكه امروز رئیس‌جمهور روسیه می‌‌آید دو ساعت با مقام معظم رهبری صحبت می‌كند، این یك اجبار اجتماعی است برای اینكه در اروپا و چچن و داغستان گرفتار است و می‌بیند كه یك قدرت سیاسی در غرب آسیا هست كه توانایی رفع مشكل را دارد. ما كه دنبال كسی نفرستادیم. بر اساس این عملكرد سی ساله و بالاخص ده پانزده سال اخیر بعد از حمله آمریكا به عراق و افغانستان اقتدار سیاسی ما به یك توان قابل عرضه تبدیل شده و آنها می‌خواهند از آن استفاده كنند. به همه این شبكه‌های اسرائیل، بی‌بی سی، وی‌او‌ای، من و تو و.... باید بگویم یك قدری از دنیا عقب هستید و این كشور محتاج هیچ چیز نیست.

  ما با این حرف موافق هستیم. اما حرف ما این است كه اگر هر كدام از كشورهای اروپایی می‌آمدند و ماشین و گارد حفاظتی می‌آوردند آن وقت رسانه‌های تندرو نمی‌گفتند...

یك نكته را بدان. فرانسه، انگلیس، آلمان و این سه چهار قدرت غرب مدیترانه تا با آمریكا هماهنگ نكنند هیچ اقدام سیاسی‌ای نمی‌كنند.

  نوع تشریفاتی كه برای پوتین در نظر گرفتیم مدنظر ماست.

خود پوتین در هواپیما تصمیم می‌گیرد كه بدون تشریفات به دیدار مقام معظم رهبری برود. این را كه ما تصمیم نگرفتیم.

  اگر رئیس‌جمهور دیگری می‌خواست بیاید و اتومبیل و دیگر وسایل تشریفات خودش را می‌آورد....

تو یادت نیست. من یادم است وقتی استالین [اواخر جنگ جهانی دوم] با هواپیمای خودش به ایران آمد، تا گاو شیرده خودش را هم آورده بود. برای اینكه به هیچ گاو شیری دیگری اطمینان نداشت. این كه كار ما نبود. همین آقای حافظ اسد رفیق عزیز بنده برای مدت بیست سال هر جا می‌رفت غذایش هم در جیبش بود و غذای دیگر نمی‌خورد. نمی‌شود در این موارد برایشان تعیین تكلیف كرد. این همه جریان داعشی و بزن بهادری و مسمومیت غذایی و... وجود دارد. خودش خواسته این كار را بكند. تو مهمان دعوت می‌كنی آسایش او را می‌خواهی یا نه؟

منبع: هفته نامه تماشاگران امروز
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۰
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
0
0
این گارد و تشریفات نسبیت به امنیت ایران باید سنجیده شودومردم می دانند .باید به هوش بود و اغراق نکرد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
0
0
مگر سر جریان روسری نماینده هلندی پارلمان اروپا همین تندروها چه بلوایی برای اقای لاریجانی بر پا کردند؟ ولی اینجاها ...
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
0
0
این ها همه توجهه است روسیه به تیم حفاظتی ایران اعتماد ندارد .
واقعا اگر المان این کار را میکرد کشورمنفجرمیشد ازتبلیغات اقلیت تند رو درایران .
روسیه با این کارصلابت خود را به ایران نشان داد
نظرات بینندگان