کد خبر: ۲۴۰۰۵۳
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۷ - ۰۹ آذر ۱۳۹۴

۸۰۰ میلیون دلار؛ میزان بدهی نفتی یونان به ایران /شرط ازسرگیری فروش نفت به یونان

زنگنه، همکاری را در بخشهای دیگر انرژی مستلزم حل مشکل بدهی یونان دانست و اظهار امیدواری کرد که این مشکل هر چه سریعتر حل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نفت از تعیین تکلیف پرداخت بدهی یونان ظرف چند ماه آینده خبرداد و گفت: میزان مطالبات نفتی ایران از یونان ۸۰۰ میلیون دلار است.

۸۰۰ میلیون دلار؛ میزان بدهی نفتی یونان به ایران /شرط ازسرگیری فروش نفت به یونانبیژن زنگنه پس از دیدار با نیکوس کوتزیاس، وزیر امور خارجه یونان درباره پرداخت بدهی شرکت هلنیک پترولیوم گفت: در دیدار امروز، گفتگوهایی در این زمینه انجام شده و قرار است مذاکرات فشرده برای بازپرداخت بدهی این شرکت که مربوط به پیش از اعمال تحریمهاست، ادامه پیدا کند.

وی میزان بدهی این شرکت یونانی را 755 میلیون دلار عنوان کرد و با بیان این که مجموع بدهی شرکتهای یونانی به ایران 800 میلیون دلار می شود، تصریح کرد: پیشنهادهایی در خصوص پرداخت این میزان بدهی مطرح شده است.

زنگنه با استناد به سخنان وزیر امورخارجه یونان از سفر آلکسیس سیپراس، نخست وزیراین کشور به تهران ظرف چند ماه آینده خبرداد و تاکید کرد: قرار شد تا پیش از سفر نخست وزیر یونان به تهران مشکل بدهی این کشور به ایران حل شود تا این موضوع نکته منفی در روابط دو کشور ایجاد نکند.

پرداهت بدهی؛ شرط ازسرگیری فروش نفت به یونان

وی درباره فروش نفت به یونان پس از لغو تحریمها با اشاره به این که  آنها علاقمند به خرید نفت از ایران هستند، خاطرنشان کرد: برای ازسرگیری فروش نفت به یونان پس از لغو تحریمها ابتدا باید موضوع پرداخت بدهی آنها حل شود چون از سرگیری معاملات جدید منوط بر روشن شدن تکلیف معاملات قبلی است.

زنگنه، همکاری را در بخشهای دیگر انرژی  مستلزم حل مشکل بدهی یونان دانست و اظهار امیدواری کرد که این مشکل هر چه سریعتر حل شود.

وزیر نفت در این باره که آیا در خصوص خرید سهام پالایشگاههای یونان از سوی ایران نیز مذاکراتی انجام شده است، تصریح کرد: شرکت ایرانی تدبیر انرژی علاقمند به خرید سهام پالایشگاه یونان است که در صورت به توافق رسیدن، وزارت نفت از آنها حمایت خواهد کرد.

وزارت نفت دخالتی در خرید پالایشگاه ندارد

وی با بیان این که وزارت نفت به صورت مستقیم دخالتی در خرید پالایشگاه ندارد، گفت: خرید پالایشگاه از سوی شرکتهای ایرانی اتفاق خوبی خواهد بود.

نیکوس کوتزیاس، وزیر امور خارجه یونان یکشنبه (8 آذر) در صدر یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و روز گذشته با حسن روحانی، رئیس جمهوری دیدار و گفتگو کرد.
نظرات بینندگان