arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۰۹۳۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۱ - ۱۴ آذر ۱۳۹۴
ولایتی:

اردوغان در حد و اندازه خودش حرف بزند / سفر سردار سلیمانی به روسیه کاملا طبیعی است / به هیچ وجه طرف روسیه یا ترکیه را نخواهیم گرفت

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: حضور ایران در مذاکرات وین و گفت‌وگو بر سر مساله سوریه به معنای کنار آمدن با آمریکا نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اردوغان در حد و اندازه خودش حرف بزند / روسها اسناد مراودات نفتی داعش و ترکیه را منتشر کردند، نیاز به سندی بیش از این نیست / به هیچ وجه طرف روسیه و یا ترکیه را نخواهیم گرفت
رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: حضور ایران در مذاکرات وین و گفت‌وگو بر سر مساله سوریه به معنای کنار آمدن با آمریکا نیست.

به گزارش «انتخاب»، علی اکبر ولایتی با حضور در برنامه متن، حاشیه شبکه سه سیما، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکایی‌ها قصد کنار آمدن با ایران و برخی از کشورهای منطقه بر سر مسائل سوریه را دارند و به همین دلیل در اختلاف به وجود آمده میان روسیه و ترکیه پر رنگ ظاهر نشده‌اند گفت: ما قصد کنار آمدن با آمریکا را نداریم و حضورمان در مذاکرات وین به دلیل حضور 17 کشور دیگر در این مذاکرات بود.

ولایتی خاطرنشان کرد: قرار است دور بعدی مذاکرات وین در خصوص حل بحران سوریه در سازمان ملل برگزار شود و ما هم به دلیل نقش پررنگی که در منطقه داریم در این مذاکرات حاضر شده‌ایم و قصد کنار آمدن با آمریکایی و یا غیر آمریکایی بر سر آینده سوریه را نداریم چرا که آینده این کشور باید به دست مردم سوریه رقم بخورد.

وی در واکنش به اظهارنظر رئیس جمهور ترکیه درخصوص هشدار به رئیس جمهور ایران گفت: هرکس باید در حد و اندازه خودش حرف بزند.

ولایتی افزود: روسها عکسها و اسناد مراودات نفتی داعش و ترکیه را منتشر کردند، نیاز به سندی بیش از این نیست.

وی تصریح کرد:مصلحت نیست تنش میان روسیه و ترکیه افزایش یابد. به هیچ وجه طرف روسیه و یا ترکیه را نخواهیم گرفت.

ولایتی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند سردار سلیمانی روسیه یا پوتین را مجاب کرده است که در سوریه حضوری پررنگ‌تر داشته باشند گفت: رفت و آمد یک سردار بزرگی مانند سردار سلیمانی به روسیه و هماهنگی با مقام‌های روسی برای اتحاد رو به گسترش بین ایران، روسیه و کشورهای منطقه کاملا طبیعی است.

وی ادامه داد:‌ اما دیدید که قبل از سفر پوتین به ایران یکی از مقام‌های روسیه اعلام کرد که این کشور و ایران به سمت روابط استراتژیک پیش می‌روند همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بر این باورند که رابطه ایران و روسیه باید یک رابطه بلندمدت، ثابت و همه سوگرایانه باشد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی رفت و آمد سیاسیون بین ایران و سوریه کاملا طبیعی است و همان طور که مسئولان وزارت خارجه بین دو کشور تردد می‌کنند حضور سردار بزرگ ما به روسیه و دیدار وی با مسئولان این کشور امری کاملا قابل پیش بینی و انتظار است ولی ابعاد قضیه بسیار بزرگ‌تر از آن است که شما بدانید.


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۵
4
12
درود آقای ولایتی،
مواضع عالی مبتنی بر عزت، حکمت و مصلحت.

اردوغان در حد و اندازه خودت صحبت کن...
روابط ایران و روسیه راهبردی و بلند مدت است ...
ایران طرف هیچیک از روسیه و ترکیه را نخواهد گرفت و ادامه تنش بین دو کشور به مصلحت منطقه و خود کشور ها نیست...
نظرات بینندگان