کد خبر: ۲۴۱۱۹۵
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۱ - ۱۶ آذر ۱۳۹۴

عذرخواهی رسمی دولت ایران از عراق

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر ایران در عراق در دیدار با نخست‌وزیر این کشور، به دلیل هرج و مرج ایجاد شده در مرز مهران (زرباطیه) از سوی زائران ایرانی اربعین حسینی (ع)، عذرخواهی کرد.

به گزارش فارس، رسانه‌های عراقی از دیدار روز گذشته «حسن دانایی‌فر» سفیر ایران در عراق با «حیدر العبادی» نخست‌وزیر این کشور خبر دادند و به نقل از بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق نوشتند که در این دیدار، سفیر ایران نامه «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران درباره زیارت اربعین حسینی را تقدیم کرد.

خبرگزاری «النخیل» و پایگاه‌های خبری «خندان» و «المدی پرس» عراق با انتشار این خبر نوشتند: سفیر ایران نیز رسما از هرج و مرج ایجاد شده از سوی برخی زائران ایرانی اربعین حسینی (ع) در برخی گذرگاه‌های مرزی عذرخواهی کرد.

حسن روحانی نیز در این نامه از دولت و ملت عراق برای تامین امنیت و ارائه خدمات به زائران و صبوری آنها در این میزبانی تقدیر کرد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست‌وزیری، عبادی نیز گفت: به رغم جنگ عراق با داعش و شرایط دشوار حاکم بر این کشور، زیارت اربعین امام حسین (ع) با موفقیت انجام شد و به رغم خیل زیاد زائران، آنها امسال از امنیت و خدمات مناسبی برخوردار بودند.

«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز در 4 دسامبر از دولت و ملت عراق به دلیل میزبانی بسیار خوب از میلیون‌ها زائر اربعین حسینی (ع)  از جمله ایرانی‌ها تشکر و تقدیر کرده بود.

چند روز پیش از اربعین حسینی (ع) در عراق (پنجشنبه گذشته)، هزاران زائر ایرانی بدون روادید، وارد خاک عراق شدند که در پی آن، هرج و مرج و آشفتگی در مرز مهران (زرباطیه) ایجاد شد و وزارت خارجه عراق نیز به تهران اعتراض کرد.(

نظرات بینندگان