کد خبر: ۲۴۱۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۹ - ۱۶ آذر ۱۳۹۴

مشکلات نرم افزار انتخابات الکترونیکی از زبان سخنگوی شورای نگهبان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی شورای نگهبان از برگزاری نشست و ادامه مذاکره معاون اجرایی و انتخابات این شورا با معاون وزیر کشور در خصوص رفع مشکلات فنی مربوط به برگزاری انتخابات الکترونیک در اسفند خبر داد.

نجات‌الله ابراهیمیان درباره نتایج مذاکرات معاون شورای نگهبان با معاون وزیر کشور گفت: در پی حصول اطلاعاتی درباره نرم افزار مورد استفاده در صندوق‌های جدید الکترونیک، کار‌شناسان ما این اطلاعات را بررسی کردند و مشکلاتی را در آن یافتند.

وی افزود: البته ما شکل ظاهری صندوق‌های جدید الکترونیک را دیده و تأیید کرده بودیم اما شورای نگهبان سعی کرد از توانایی محققان و ظرفیت‌های علمی کشور در بخش فنی برای بررسی این نرم افزار استفاده کند.

ابراهیمیان گفت: نشست امروز، نشست هماهنگی و انتقال مشکلات نرم افزار الکترونیک انتخابات به وزارت کشور بود تا زمینه رفع این مشکلات و برگزاری جلسات فنی دیگر برای بررسی آن فراهم و مشخص شود آیا در فرصت مناسب و معقول قابل رفع هست یا خیر.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: بر این اساس ما کار کار‌شناسی خود را انجام دادیم و در مرحله تبادل نظر و اطلاعات هستیم و نشست امروز نیز به همین منظور برگزار شد.

وی گفت: باید منتظر بمانیم و ببینیم مسئولان وزارت کشور در پی این تبادل نظر و اطلاعات چه اقداماتی خواهند کرد.

ابراهیمیان همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه مهلت باقی مانده برای تعیین تکلیف برگزاری انتخابات الکترونیک چه میزان است؟ گفت: سعی می‌کنم در این باره پیش بینی نکنم زیرا کاری فنی است و مشکلات آن به مسئولان وزارت کشور ارائه می‌شود.

وی افزود: باید ببینیم آیا ظرفیت و توانایی‌های لازم وجود دارد که وزارت کشور در مدت باقی مانده مشکلات را رفع کند تا وارد مراحل بعدی به ویژه مشکلات مربوط به اجرا و چگونگی اجرا در حوزه‌های مختلف انتخاباتی شویم.

ابراهیمیان تأکید کرد: مسئله اجرای انتخابات الکترونیک نیز مسئله مهمی است که بعداً باید بر آن تمرکز یابیم در نتیجه ما منتظر خواهیم ماند ببینیم وزارت کشور چه اقداماتی انجام خواهد داد.

وی افزود: تبادل اطلاعات فنی میان کار‌شناسان دو نهاد نظارتی و اجرایی کمک می‌کند که زود‌تر به نتیجه روشن در این زمینه برسیم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش دیگری درباره مهلت باقی مانده تا مشخص شدن تکلیف برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: دیگر نمی‌توانم طبق جدول ارائه شده، تاریخی ارائه دهم زیرا از موعد‌ها و مهلت‌ها گذشته‌ایم.

ابراهیمیان افزود: امیدوارم در مهلت‌های پیش رو در رفع مشکلات به جای مناسبی برسیم وگرنه شاید نتوانیم آن طور که پیش بینی شده است انتخابات اسفند را به سمت الکترونیکی شدن سوق دهیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره فرصت لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: ابتدا مسئولان وزارت کشور باید پاسخ دهند که برای رفع مشکلاتی که کار‌شناسان شورای نگهبان اعلام کرده‌اند چه خواهند کرد، آن موقع تاریخ دقیق تری اعلام خواهم کرد.

منبع: ایلنا
نظرات بینندگان