کد خبر: ۲۴۱۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۲۱ - ۱۷ آذر ۱۳۹۴

واکنش وزارت خارجه فرانسه به ادعاهای رسانه‌ای درباره آزمایش موشکی ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

وزارت خارجه فرانسه می‌گوید این کشور به دقت پایبندی تهران به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را مورد توجه قرار خواهد داد.

دو مقام آمریکایی، بامداد سه‌شنبه مدعی شده بودند ایران در تاریخ 21 نوامبر یک فروند موشک بالیستیک میان‌برد را آزمایش کرده است.

فرانسه یکی از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و از اعضای گروه 1+5 است.

«رومین نادال»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی درباره آزمایش موشکی ادعایی ایران گفت: «فرانسه، درباره پایبندی ایران به تعهدات بین‌المللی‌اش، در راستای قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل، بسیار مراقب خواهد بود.»

با این حال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، به نوشته خبرگزاری رویترز، انجام این آزمایش موشکی از سوی ایران را تأیید نکرد.

قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد که آغازگر چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران با طرح ادعاهای بی‌پایه درباره برنامه هسته‌ای این کشور بود سال 2010 به تصویب رسید.

این شورا اخیراً قطعنامه‌ای جدیدتر به شماره 2231 برای تأیید «برجام» به تصویب رسانده که هنوز اجرایی نشده است. قطعنامه 2231 تمامی قطعنامه‌های قبلی این شورا علیه ایران را لغو می‌کند.

دولت‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، در ماه اکتبر اندکی بعد از اقدام ایران در آزمایش موشک دوربرد «عماد»، خواستار قطعنامه شورای امنیت در این باره شده بودند.

دو مقام ارشد آمریکایی بامداد سه‌شنبه در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز مدعی شدند ایران در اقدامی جدید با آزمایش یک «موشک بالیستیک میان‌برد»، دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کرده است. 

موشک ادعایی منابع مورد استناد فاکس‌نیوز، «موشک قدر 110» بوده که برد متوسط آن بین 1800 تا 2000 کیلومتر است. قدر 110، مدل بهسازی‌شده موشک شهاب 3 است.

فاکس‌نیوز که به خبرسازی علیه ایران شهرت دارد ادعا کرده بود این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد. 

آمریکا و کشورهای غربی همواره ایران را به انحراف در برنامه‌ هسته‌ای و موشکی خود متهم می‌کنند. تهران بارها این ادعاها را رد کرده و گفته برنامه هسته‌ای ایران صرفا جنبه صلح‌آمیز دارد و برنامه موشکی این کشور نیز تنها برای اهداف دفاعی است.

ایران همچنین ادعاهای کشورهای غربی درباره اینکه موشک‌های این کشور توان حمل کلاهک هسته‌ای دارند را رد کرده است.

منبع: فارس
نظرات بینندگان