کد خبر: ۲۴۱۶۷۹
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۰۸ - ۱۸ آذر ۱۳۹۴

ارادت اهل سنت به اهل بیت(ع)

هرگاه کسی ازاهل تسنن برای کاری به مشهد سفر می کند، اعتقاد دارد اول باید به زیارت امام رضا (ع) مشرف شود
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مولوی «غلام نبی توکلی» امام جمعه اهل سنت مسجد جامع احناف تایباد و رئیس حوزه علمیه احناف این شهر با استناد به حدیثی از پیامبر(ص) گفت: اهل بیت پیامبر (ص) در نزد اهل سنت از جایگاه ویژه ای برخوردارند و ازنگاه اهل سنت، اهل بیت پیامبر برتری و فضلیت برتمامی صحابه پیامبر  دارند.
 
 وی افزود:سلام بر پیامبر و اهل بیت پیامبر درنمازهای پنج گانه اهل سنت قرار دارد  که همه نمازگزاران اهل سنت درنمازهای واجب روزانه خود حتما به پیامبرو اهل بیت پیامبر سلام و درود می فرستند.
 
مدیر حوزه علمیه احناف تایباد درباره امام حسین(ع) با تاکید بر این که امام حسن وامام حسین (ع) سید جوانان اهل بهشت هستند گفت:امام حسین(ع) بعد ازامام علی(ع) چشم وچراغ اهل سنت هستند و اهل سنت به امام حسین (ع) ارادت ویژه ای دارند ، مولوی توکلی با اشاره به اشعار شاعرانی مثل مولوی و سنایی غزنوی گفت: ارادت اهل سنت را می توانیم دراشعار شعرای ایران ملاحظه کنیم که چگونه واقعه کربلا را به تصویر کشیده‌اند. وی درباره عمق محبت به امام حسین (ع) به حدیثی ازپیامبر(ص) استناد کرد وگفت:زید بن ارقم ازصحابه پیامبر است که درحادثه کربلا درمجلس عبدا... بن زیاد ویزید حضوردارد وقتی می بیند که یزید چوب به لب ودندان مبارک امام حسین (ع )می زند ، خطاب به یزید می گوید: توچوب به لب ودندانی می زنی که من بارها شاهد بودم که پیامبر براین لبان بوسه می زد.
 
هرگاه کسی ازاهل تسنن برای کاری به مشهد سفر می کند، اعتقاد دارد اول باید به زیارت امام رضا (ع) مشرف شود
 
 مولوی توکلی درباره شخصیت امام رضا (ع) هم گفت:مرقد مطهر امام رضا(ع) درایران ودراستان خراسان رضوی باعث افتخار همه مسلمین است  واهل سنت ارادت خاصی به امام رضا(ع ) دارند و هرگاه کسی ازاهل سنت به مشهد برای کاری می رود اعتقاد داریم که اول باید به زیارت امام رضا (ع) مشرف شود وبعد دنبال کارهای دیگر برود واین عقیده واعتقاد اهل سنت به امام رضا (ع) وسایر ائمه واهل بیت پیامبر است. وی می گوید امام رضا (ع )درایران نگین گران قدرمعنوی برای همه مسلمین است وخودم هرزمانی که به مشهد می روم برای عرض ارادت خدمت امام رضا (ع)می رسم .
 
محبت اهل سنت به اهل بیت فقط اختصاص به محرم ندارد
 
 مولوی عبدالباری صالحی مدیر حوزه علمیه مظهر التوحید تایباد هم درخصوص محبت به امام حسین وامام رضا (ع) گفت : وقتی که پیامبر می گوید حسین ازمن است ومن ازحسینم تکلیف همه مسلمین وپیروان رسول ا... مشخص است . امام حسین نوه رسول ا... وکسی است که سلسله سادات به این بزرگوارختم می شود ، همه مسلمین به امام حسین (ع )ارادت  و محبت دارند  ومحبت اهل بیت پیامبر جزو لاینفک عقیده اهل سنت است. وی گفت: محبت اهل سنت اختصاص به ماه محرم ندارد درسال 52هفته ودرهرنمازجمعه درود وسلام به اهل بیت پیامبر می فرستیم واگر این درود وسلام درنماز واجب جمعه به آل بیت پیامبرفرستاده نشود نمازباطل است. مولوی صالحی درخصوص محبت اهل سنت به همه ائمه (ع )، به ویژه امام رضا(ع) هم گفت: وجود مرقد منورامام رضا (ع ) درایران باعث افتخارهمه مسلمانان است و احترام به امام رضا (ع )احترام به رسول ا...است و هرآن چه نسبت به امام حسین (ع ) ارادت داریم این ارادت ومحبت به امام رضا (ع ) نیز است.
 
مولوی حیدری، امام جمعه مسجد مالک الملک تایباد هم درخصوص محبت به امام حسین ودیدگاه اهل سنت درخصوص خاندان عصمت وطهارت گفت : قرآن ، سنت پیامبر واهل  بیت پیامبر(ص ) ازمبانی وحدت بین مسلمین است و همه مسلمین باید بدانند که مشترکات آن ها زیاد است. خانه کعبه، قرآن ، سنت رسول ا... و خاندان پیامبر ازمهم ترین مبانی وحدت اسلامی است. وی افزود: امام حسین (ع) شهید راه اسلام وسپهسالاربزرگ اسلام است.  مولوی حیدری درخصوص امام رضا( ع )هم گفت : امام رضا (ع) یکی ازاولاد پیامبر است وهرزمانی که به مشهد مشرف می شویم به زیارت ایشان می‌رویم واین عقیده اهل سنت است .
 
سید علی اکبر حسینی مدرس حوزه علمیه واز معتمدان اهل سنت تایباد هم درخصوص شخصیت امام حسین وامام رضا (ع  ) می گوید:مطابق مستندات موجود درکتب معتبر اهل سنت اهل بیت پیامبر اولاد امام علی  وفاطمه زهرا (س) وازدواج پیامبر است واهل بیت پیامبر(ص) ازنگاه اهل سنت دارای فضیلت وبرتری نسبت به دیگران هستند.سید علی اکبر حسینی درخصوص نگاه اهل سنت به امام رضا(ع) هم گفت : امام رضا(ع) عالم اهل بیت پیامبر است که بارها درمقامات شیخ احمد جامی ومولانا زین الدین تایبادی ازعلما وعرفای معروف اهل سنت درمنطقه تایباد وتربت جام آمده که حضرت شیخ جام پیاده به زیارت امام رضا (ع) برای اظهارمحبت وارادت مشرف می شد ومولانا زین الدین تایبادی هم پیاده ازتایباد به زیارت شیخ احمد جامی می رفت و ازآن جا پیاده به زیارت امام رضا (ع)مشرف می شد.
 
محبت اهل بیت از علایم ایمان است
 
مدرس حوزه علمیه احمدیه تربت جام با اشاره به جایگاه حضرت امام حسین (ع)نزد اهل سنت گفت: محبت اهل بیت رسول ا... (ص) نزد همه مسلمانان چه سنی و چه شیعه از علایم ایمان است و کینه و بغض نسبت به ایشان از نشانه های نفاق است و این اعتقادی است که همه مسلمین برآن متفق هستند و خلاف آن را درهیج یک از کتاب های اهل سنت یا شیعه نمی توان یافت. مولوی صارمی افزود: قرآن کریم تکریم و ارج نهادن و احترام آنان را از وظایف  مسلمین  می‌داند و این حقیقت قرآنی درسوره شوری آیه 23 نمایان می شود.وی خاطرنشان کرد: پیامبر رحمت از عشق زیاد ، امام حسین و امام حسن (ع) را دربغل می‌گرفت و برای آن ها دربارگاه احدیت دعا می کرد و یک بار دعا فرمود که: پروردگارا من حسن و حسین را دوست دارم پس تو آن دو را دوست بدار و هرکس که آن ها را دوست بدارد تو دوستش بدار.مدرس حوزه علمیه احمدیه با اشاره به جایگاه حضرت امام رضا(ع) از دیدگاه اهل سنت گفت: حضرت امام رضا (ع) به عنوان یکی از فرزندان پیامبر(ص) و عالم اهل بیت و عالم آل محمد (ص) به ویژه در بین اهل سنت احترام ویژه ای دارد، زیرا ویژگی های خاص آن حضرت همچون علم فراوان و قدرت بحث و مناظره در دفاع از اسلام با اندیشمندان ادیان دیگر و نیز رافت و مهربانی و سخاوت و احترام ایشان به بزرگان دین وحتی مخالفان و آرامش ومعنویت ایشان و صدها صفات برجسته دیگر ازآن بزرگوار نمونه‌ای عالی برای هر مسلمان و اهل سنت و جامعه بشری ساخته است.
 
امام حسین(ع) مظهر شجاعت و دیانت
 
امام جمعه اهل سنت  تربت جام نیزبا اشاره به دیدگاه اهل سنت درباره حضرت امام رضا(ع) گفت: از دیدگاه اهل سنت جایگاه امام رضا(ع) بسیار رفیع و ارزنده است زیرا علاوه بر این که ایشان فرزند پیامبر اکرم و عالم آل محمد بوده فردی بسیار پرهیزگار و اندیشمند و متین و صبور و بردبار نیز بوده اند.مولوی شرف الدین جامی الاحمدی افزود: از نظر مباحثات علمی با علمای دیگر ادیان و برتری در مناظره های علمی و همچنین رفتار بسیار محترمانه با مخالفان و احترام ایشان با بزرگان اسلام و خلفای راشدین و نیز سخاوت و بخشش و جوانمردی همه دلایلی هستند که ایشان را بسیار مورد توجه عامه مسلمانان و اهل سنت کرده است.وی ادامه داد: علاوه بر این ها رافت و مهربانی و حسن سلوک و برخورد ایشان یکی از الگوهای عالی در بین همه مسلمانان به ویژه اهل سنت است به همین دلیل مردم تسنن چه در داخل و چه خارج از کشور به ایشان علاقه دارند و به زیارت مرقد ایشان می آیند و صحن و بارگاه ایشان همیشه پر از زائران اهل سنت اعم از کرد، بلوچ، ترکمن و ... است.امام جمعه اهل سنت با اشاره به دیدگاه اهل سنت درباره امام حسین (ع) و قیام عاشورا گفت:حضرت امام حسین (ع) به عنوان فرزند رسول خدا و مظهر و نمونه دیانت و شهادت و احساس تکلیف و مسئولیت در مقابل حکومت جابر وفاسد همیشه مورد قبول و احترام هر مسلمانی به ویژه مسلمانان اهل سنت در طول تاریخ تاکنون بوده است و خواهد بود.
 
مولوی امان ا... برزگر قشه امام جمعه اهل سنت  پایین جام تربت جام درباره شخصیت امام حسین(ع) گفت:بدون تردید امام حسین (ع) یکی از سروران جوانان اهل بهشت  است. وی افزود: با توجه به آیات و روایاتی که نقل شد کافی است که هر انسانی در برابر واقعه عاشورا اندوهگین و ماتم زده باشد و بدون شک بی اعتنایی به آن دلیل بر بی مبالاتی به دستور خدا و پیامبر خدا (ص) است. زیرا ممکن نیست کسی امام حسین (ع) را به عنوان اهل بیت پیامبر (ص) دوست داشته باشد، ولی واقعه کربلا و عاشورا او را غمگین و ماتم زده نکند.
 
مولوی شیخ احمدی  امام جمعه اهل سنت باخرزکه چندی پیش در مراسم سوگواری اباعبدا...(ع) به همراه تعدادی از علمای اهل سنت حضور یافته بود درباره جایگاه ویژه امام حسین (ع) در میان اهل سنت گفت: شکی نیست که اهل بیت پیامبر (ص) به خصوص امام حسین (ع) از جایگاه رفیعی در بین همه مردم دنیا به ویژه اهل سنت برخوردارند چرا که با قیام خود علیه ظلم درس بزرگی را به همگان داد.

خراسان
نظرات بینندگان