کد خبر: ۲۴۱۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۷ - ۱۸ آذر ۱۳۹۴
با توليد داخلی ورق آجدار انجام شد؛

صرفه‌جویی سالانه 50 میلیون دلاری ارزی در فولاد مبارکه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : مدير عامل فولاد مبارکه می گوید: با توليد ورق آجدار در فولاد مبارکه سالانه حدود 50 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور حاصل مي‌شود

به گزارش انتخاب، خط توليد انبوه ورق آجدار در ناحيه فولادسازي و نورد پيوسه سبا با حضور مهدي کرباسيان معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدني ايران، زرگر پور استاندار اصفهان، سبحاني مدير عامل فولاد مبارکه، منصوري نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي، فرمانداران شهرستانهاي لنجان و مبارکه و جمعي از مديران و کارکنان اين شرکت رسماً افتتاح شد.

در اين مراسم مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان، توليد انبوه ورق‌هاي آجدار در ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته سبا را يک موفقيت ملي خواند و در خصوص استراتژي فولاد مبارکه تصريح کرد: در فولاد مبارکه يک استراتژي را مدنظر قرار داده‌ايم و آن هم اين بوده و هست که تحت هرشرايطي از جمله تحريم بايد تهديد‌ها را به فرصت تبديل کنيم و تاکنون هم به خوبي توانسته‌ايم اين کار را انجام دهيم.

سبحانی گفت: در همين راستا پروژه‌هاي متعددي تاکنون به نتيجه رسيده است. برمبناي راهبردهاي مديريتي در فولادمبارکه، درست در لحظه اي که ساير فولادسازان به گونه اي از حرکت باز ايستاده‌اند و درست در زماني که تقاضاي بازار کمتر از ظرفيت خطوط توليد فولادمبارکه بود، فرصتي دست داد تا ما با هدف ايجاد ارزش افزوده بالاتر و بيشتر در خطوط توليد اين ايده ها را عملياتي کنيم.

وي توضیح داد: در همين رابطه سه کار نمونه و شاخص اتفاق افتاد که يکي از آنها راه اندازي سيستم گاززدايي درکوره RH-TOP بود و موفق شديم، ورق‌هاي نورد سرد با کاربرد در صنايع خودرو سازي توليد کنيم که امروز مفتخر هستيم اعلام کنيم، کل نياز خودروسازي‌هاي ايران خودرو و سايپا را فولادمبارکه تأمين مي‌کند اين درحاليست که قبلاً فولاد مبارکه فقط ورقهاي داخلي اين خودروسازيها را تأمين مي‌کرد و ورقهاي رويي را از خارج کشور وارد مي‌کرديم ولي امروز تمامي اين ورقها از محل فولادمبارکه تأمين مي گردد.

رئيس انجمن توليد کنندگان فولاد افزود: دومين کاري که در اين راستا صورت گرفت، اين بود که سيستم گوگردزدايي از فولاد مذاب را راه‌اندازي نموديم و اين کار ما را قادر کرد تا ورقهاي مورد نياز توليد لوله‌هاي صنعتی و گاز ترش با استاندارد گريد X60-65-70 را براي اولين بار در کشور در فولادمبارکه توليد کنيم که البته اين محصولات نيز وارداتي بود و در مرحله سوم هم توليد ورق آجدار را در دستور کار قرار داديم که ازسال 92 استارت اين کار زده شد و امروز به بهره برداري رسيد.

مدير عامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: وقتي بازار خريد محصولات فولادي داغ بود ما امکان و فرصت آزمون و خطا براي انجام اين 3 کاربزرگ را نداشتيم ولي اکنون در شرايط فعلي اين فرصت فراهم شده است و با انجام مطالعات اوليه و سرمايه‌گذاري مناسب برروي خطوط توليد و ماشين سنگ زني اين کار بصورت آزمايشي و پس از توليد اولين کلاف که آن هم مطابق با استانداردهاي جهاني بود آغاز شد.

وي خاطرنشان کرد: پيش از اينکه فولاد مبارکه در ناحيه سبا توليد انبوه ورق‌هاي آجدار را آغاز کند، ما در کشورشاهد توليد اندکي از اين محصول به صورت پانچ و البته غيراستاندارد بوديم ولي محصول توليدي در ناحيه سبا مطابق با استانداردDIN اروپا است و نه تنها قابل صادرات به همه بازارهاي جهاني است بلکه در داخل کشور هم می¬توان بدون نیاز به واردات از این محصول استفاده کرد.

سبحانی در خصوص ظرفیت و میزان تولید این محصول در خط سبا و ظرفیت و کشش بازارهای داخلی و خارجی تصریح کرد: هر چقدر صنعت در کشور ما در بخش‌های مختلف پالايشگاهي و پتروشيمي، کشتي سازي و ... توسعه يابد، امکان تولید این محصول هم وجود دارد به نحوی که بنابر نیاز سنجی صورت گرفته هم اکنون بین 100 تا 200 هزار تن ورق آجدار در کشور مورد نیاز است که این میزان به راحتی در خط سبا قابل تولید است.

به گفته وی، ظرفیت خط سبا در فازی که در حال کار است، 750 هزار تن در سال است اما با توسعه‌های مدنظر و درحال اجرا در این ناحیه، ظرفیت این خط تا سال آینده به 1.5 میلیون تن می‌رسد و چنانچه بازار کشش داشته باشد ما می¬توانیم با تخصیص 50 درصد ظرفیت این خط به تولید ورق آجدار ، سالانه 750 هزار تن از این نوع محصول را تولید کنیم.

وی در خصوص ارزآوري اين محصول خاطر نشان کرد: به طور میانگین اگر سالانه مصرف داخل را در کمترین حد خود 100 هزار تن فرض و توليدات اين خط را جایگزین واردات کنیم، سالانه حدود 50 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور صورت می‌گیرد.

وی ضمن تبریک این دستاورد بزرگ از برنامه‌ریزی فولاد مبارکه برای تولید ورق‌های ویژه دیگر در این شرکت خبر داد و گفت: امیدواریم با همت و تلاش کارکنان این مجموعه در آینده طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد تولید سایر ورق‌های ویژه در خطوط تولید فولاد مبارکه باشیم.

مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدني ايراننیز  در اين مراسم در جمع کارکنان فولاد مبارکه در آغاز سخن کسب این موفقیت ارزنده را از سوی وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و سازمان ایمیدرو تبریک گفت و افزود: با این دستاورد کارکنان مجرب و متخصص خطوط مختلف فولاد مبارکه برگ زرین دیگری بر کارنامه پرافتخار صنعت فولاد افزودند.

وي افزود: در شرایط کنونی و اوضاع حاکم بر اقتصاد و فولاد جهان باید به سه نکته توجه داشته باشیم و آنهم این است که در 10 تا 20 سال آینده پیش‌بینی می‌شود که دیگر اقتصاد جهان شاهد تغییر چندانی نباشد و دیگر کشورهایی مانند چین و هند بروز نخواهد کرد و در نتیجه اقتصادهای بزرگ با این شدت به‌وجود نخواهند آمد، لذا در بازه زمانی 10 تا 20 سال آتی این رقابت و قیمت تمام شده که به شدت در اقتصاد جهانی تأثیرگذار است. این مسئله بسیار جدی و از هم اکنون هم شروع شده به نحوی که چین به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده فولاد دنیا با تولید حدود 820 میلیون تن فولاد، با کمبود مصرف داخلی مواجه است.
کرباسیان با اشاره به مزیت‌های تولید در کشور گفت: در حوزه فولاد ما به منابع عظیم گازی و معدنی و نیروی انسانی خلاق و مبتکر و با تجربه دسترسی داریم، ضمن اینکه در حوزه معدن اکتشافات جدید را مد نظر قرار داده‌ایم و برای آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و اگر بعضاً با کمبود سنگ آهن مواجه بوده‌ایم این به خاطر کمبود اکتشافات بود.

وی در همین رابطه از وجود نیروی انسانی خلاق در کشور ایران به عنوان یکی دیگر از ظرفیت‌های مهم یاد کرد و گفت: بسیاری از کشورها برای سرمایه‌گذاری در ایران اظهار علاقه کرده‌اند و این مهم را متذکر شده‌اند که وجود نیروی انسانی خلاق در ایران آنها را از آوردن نیروی انسانی از کشورهای خود و صرف هزینه‌های بالا بی‌نیاز خواهد ساخت و آنها اذعان می‌دارند، به خاطر همین ظرفیت‌ها، اولویت اول برای سرمایه‌گذاری آنها کشور ایران است.

کرباسیان ضمن قدردانی از تلاش مجموعه فولاد مبارکه تصریح کرد: اکنون که شرایط فراهم است، مدیریت و کارکنان فولاد مبارکه باید تمام انرژی خود را بر روی تحقیق و پژوهش برای کاهش قیمت تمام شده تولید محصولات رقابتی با ارزش افزوده بالا بگذارند، بدیهی است تکلیف دولت هم حمایت از این فعالیت‌هاست.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدني ايران افزود: دولت به خوبی واقف است که این میزان حمایت‌ها را باید افزایش دهد؛ کما اینکه سایر کشورها به عناوین مختلف از جمله مالیات ایمنی که جدیداً در نظرگرفته‌اند از واردات جلوگیری و از تولیدات داخلی خود حمایت می‌کنند تا جایی که مثلاً کشور هند این تعرفه‌ها را به 32 درصد رسانده است؛ جالب‌تر اینکه کشورهای عضو سازمان تجارت جهانی( WTO ) نیز بر روی واردات تعرفه‌های خوبی ايجاد کرده‌اند تا از تولید داخل خود حمایت کنند. در این حالت دیگر مسئله رقابت، مسئله جایزه صادراتی یا تفاوت قیمت حمل مطرح نیست بلکه مسأله مقابله با دامپینگ موضوع اصلي است.

وی ادامه داد: پیش بینی ما از بازار مصرف، حدود 20 میلیون تن بود که با لحاظ کردن بازار واقعي در مصرف شاید به همان 16 میلیون تن برسیم و تولید خود را حفظ کنیم و گرنه ظرفیت‌های بالاتری در فولادسازی‌های کشور وجود دارد.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن قدردانی از فعالیت‌های فولاد مبارکه در حوزه کاهش و مصرف بهینه آب و اقدامات زیست محیطی این شرکت، تصریح کرد: این جای خوشحالی است که عالی‌ترین مقام اجرایی استان نیز اين اقدامات را مثبت ارزیابی می‌کنند . این جای بسی خوشحالی که است که فولاد مبارکه از آغاز تاکنون رعایت این استانداردها را علیرغم افزایش تولید و توسعه‌هاي خود در برنامه داشته و در این خصوص سرمایه‌گذاری لازم را انجام داده است.

وی افزود : فولاد مبارکه به عنوان تولید کننده بیش از 50 درصد فولاد کشور باید در همه زمینه ها اعم از تولید انواع محصولات ارائه الگو برای کاهش قیمت تمام شده، کاهش مصرف آب و صدور دانش فنی به سایر صنایع کشور پیشتاز باشد.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با ذکر این مطلب که متأسفانه در برخی مقاطع شاهد بوده‌ایم که بر اثر کج سلیقگی و بدسلیقگی برخی افراد شاهد جلوگیری از صادرات فولاد و سایر محصولات بوده‌ایم، ادامه داد: این سیاست اشتباه در بسیاری از صنایع باعث شد تا ما در پی این افکار بازار را دست بدهیم و این بزرگترین ضربه از محل نداشتن صادرات است؛ کما اینکه در صنعت نفت در دوران تحریم این اتفاق افتاد و ما نه تنها بسیاری از بازارها را از دست دادیم بلکه در این مدت بسیاری از کشورهای مصرف کننده نفت ایران، نسبت به عوض کردن ساختار پالایشگاهی خود اقدام کردند تا بتوانند نفت غير از کشور ايران را خريداري و مصرف کنند. ما ظرف اين چندساله نه تنها از حوزه صادرات نفت بلکه از حوزه فولاد هم خارج شده ايم ولي خوشبختانه توانستيم از سال 93 دوباره در بازارهاي صادراتي حضوريابيم.

در همین حال، رسول زرگر پور استاندار اصفهان نيز در مراسم افتتاح رسمي خط توليد انبوه ورق‌هاي آجدار در ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته سبا ضمن قدرداني از تلاش مجموعه مديريت و کارکنان فولاد مبارکه به‌ويژه کارکنان ناحيه فولادسازي و نورد پيوسته سبا گفت: اين دستاورد افتخار ديگري براي استان اصفهان است.

وی با تأکيد بر اهميت و آثار وجود صنعت در استان اصفهان، گفت:‌ در این استان در مورد صنعت، ديدگاه‌هاي کاملاً متفاوت و متضادي مطرح است؛ عده‌ زيادي وجود صنعت را براي استان اصفهان نعمت بزرگي مي‌دانند، چرا که اشتغال و توسعه وسيعي ايجاد کرده که به معني واقعي صنعت را به نعمت مبدل کرده است.

زرگر ادامه داد: در همين رابطه عده محدودي نيز معتقدند صنعت براي استان يک نغمت است. دليل آنها هم اين است که بعضي صنايع، مشکلاتي از قبيل آلودگي هوا و زيان به آب را به وجود آورده‌اند که البته تعداد آنها خيلي زياد نيست ولي به هرحال در مواردي هم حق دارند، چرا که برخي صنايع موجود در استان اصفهان بعضاً استانداردهاي زيست محيطي را رعايت نمي کنند و آلودگي‌هايي را به محيط زيست وارد کرده ‌اندکه همانطور که اشاره شد تعداد آنها زياد نيست.

وی اظهارداشت: به شهادت من که به ويژه در حوزه آب تخصص کافي دارم، شرکت فولاد مبارکه در راستاي کاهش و مصرف بهينه آب و کنترل آلاينده‌هاي هوا استوارتر و با قوت تر از ساير صنايع گام برداشته است و همانگونه که در همايش ملي مصرف بهينه آب در صنعت شاهد بوديم، آمارها و عملکردها گواه بر اقدامات خوب فولادمبارکه در اين زمينه بود.
نظرات بینندگان