کد خبر: ۲۴۳۲۱۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۱ - ۲۶ آذر ۱۳۹۴

افتضاح دیپلماتیک برای ائتلاف سعودی ها/پاکستان، لبنان، مالزی و اندونزی: خبر نداشتیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پاکستان : از طریق رسانه ها متوجه حضور کشورمان در لیست ائتلاف تحت رهبری سعودی ها شدیم.
یک روز پس از اعلام ائتلافی جدید برای مبارزه با تروریسم از سوی عربستان سعودی چندکشور  که نام آنها در لیست 34 کشوره ائتلاف موسوم به " ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم " گنجانده شده است از حضور نام خود در این لیست ابراز تعجب کردند.

به گزارش عصر ایران قائم مقام  وزارت امور خارجه پاکستان با ابراز شگفتی از درج نام این کشور در لیست ائتلاف 34 کشوره مبارزه با تروریسم گفت از سفیر پاکستان در عربستان خواسته است تا موضوع را روشن کند.

اعزاز چودری احمد در گفت و گو با روزنامه پاکستانی "داون" با ابراز بی اطلاعی از درج نام کشورش در این لیست گفته است سفیر اسلام اباد را مامور کرده تا پیگیر روشن کردن چگونگی این اشتباه شود.

روزنامه داون پاکستان در گزارش خود نوشته است این نخستین بار نیست که دولت عربستان بدون اطلاع اسلام آباد، نام پاکستان را در ائتلافی نظامی به رهبری خودش اضافه می کند.

به نوشته این روزنامه سعودی ها پیشتر نیز در ائتلافی تحت رهبری خود برای حمله به یمن نام پاکستان را هم افزودند و حتی پرچم این کشور را نیز در مرکز فرماندهی و رسانه ای ستاد این ائتلاف نصب کردند، در حالی که دولت اسلام آباد رسما عضویت در این ائتلاف را نپذیرفته بود.

یک مقام دیگر وزارت خارجه پاکستان نیز به روزنامه " کراچی اکسپرس تریبیون" این کشور گفته است اسلام آباد از طریق رسانه ها در جریان قرار گرفتن نام این کشور در ائتلافی تحت عنوان " ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم" شده است.

پاکستان از متحدان نزدیک سعودی ها محسوب می شود و روابط نزدیکی با دولت ریاض دارد، اما در ماجرای تشکیل ائتلاف سعودی ها برای حمله به یمن دولت اسلام آباد به بهانه عدم موافقت پارلمان با مداخله نظامی در یمن، از مداخله در حمایت از سعودی ها کنار کشید.گفتنی است دوشنبه شب محمد بن سلمان وزیر دفاع و ولی ولیعهد عربستان که همزمان فرزند ملک سلمان پادشاه این کشور نیز است، در یک کنفرانس خبری از تشکیل یک ائتلاف به رهبری کشورش برای مبارزه با تروریسم در عراق، افغانستان، لیبی و مصر خبر داد.

او گفت اشتیاق برای به ثمر رسیدن چنین ائتلافی سبب زودتر اعلام کردن آن پیش از به پایان رسیدن برخی مقدمات آن شده است.

همچنین دیروز وزارت امور خارجه اندونزی نیز در واکنش به اعلام نام این کشور در لیست 10 کشوری که مایلند در آینده نزدیک در قالب ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم باشند، اعلام کرد هنوز دولت جاکارتا برای همراهی با این ائتلاف تصمیم نگرفته است.

همزمان به گزارش روزنامه لبنانی دیلی استار دولت لبنان هم با وجودی که نام این کشور در فهرست 34 کشور ائتلاف درج شده است هنوز در این باره تصمیم نگرفته است در حالی که یک وزیر مسیحی کابینه تمام سلام نخست وزیر لبنان هم پیوستن به چنین ائتلافی را رد کرده است و وزارت امور خارجه این کشور هم اعلام کرده پیشتر اطلاعی از درج نام این کشور در لیست 34 کشوره نداشته است.

حشام الدین حسین وزیر دفاع مالزی نیز اعلام کرده است این کشور به هیچ ائتلاف نظامی برای مبارزه با تروریسم نخواهد پیوست. نام مالزی نیز در لیست 34 کشوره ذکر شده بود. 
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
0
3
عربستان اول هماهنگ كن بعد اعلام
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۶
0
1
اشتیاق برای به ثمر رسیدن ائتلاف.
چقدر خام است این نادان
نظرات بینندگان