کد خبر: ۲۴۳۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۰۸ - ۲۷ آذر ۱۳۹۴

چین‌ و روسیه خواستار همکاری‌جامعه‌جهانی با ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«لی کچیانگ» و «دیمیتری مدودف» نخست وزیران چین و روسیه با انتشار بیانیه ای مشترک با ابراز خرسندی از حل و فصل پرونده هسته ای ایران، خواستار تداوم و همکاری های بیشتر جامعه جهانی با ایران در این زمینه شدند.

به گزارش ایرنا، این بیانیه شب گذشته (پنجشنبه) و در پایان نشست بیستم نخست وزیران دو کشور در تالار بزرگ خلق پکن در پایتخت چین امضا و منتشر شده است.

در بخشی از این بیانیه به پرونده هسته ای کشورمان اشاره شده و آمده است:مسئله هسته ای ایران با تلاش این کشور و شش قدرت بزرگ جهانی پس از یک دوره بسیار طولانی و نفس گیر به شکلی مناسب و مثبت حل و فصل شد.

این بیانیه خاطرنشان می کند که چین و روسیه از این پس نیز نقش سازنده تری در اجرای تعهدات مرتبط با این موضوع خواهند داشت اما از جامعه جهانی هم انتظار همکاری بیشتری در این خصوص دارند.

نخست وزیران دو کشور تصریح کرده اند که پیشبرد توافقات و اجرای جامع و مناسب آنها از مسائل مهمی است که چین و روسیه همواره به دنبال آن خواهند بود تا همه چیز تکمیل و نهایی شود.

در بخش هایی از بیانیه دو کشور همچنین به بحران سوریه اشاره شده و آمده است که این موضوع باید با تلاش مشترک بین المللی و همچنین در نظر گرفتن نقش سازمان ملل حل و فصل شود.
حل و فصل مناسب مسئله هسته ای شبه جزیره کره با همکاری مشترک، تقویت مناسبات و گفت و گوهای دو طرف در امور منطقه ای و جهانی از دیگر مواردی است که بیانیه مشترک دو کشور به آن اشاره کرده است.

* امضای 30 قرارداد همکاری میان چین و روسیه

همچنین دو کشور در جریان سفر «دیمیتری مدودف» نخست وزیر روسیه به چین به منظور شرکت در چهاردهمین نشست نخست وزیران سازمان همکاری شانگهای و دومین نشست جهانی اینترنت، 30 قرارداد همکاری امضا کردند.

این قراردادها در جریان دیدار و گفت وگوی نخست وزیر روسیه با «لی کچیانگ» همتای چینی و «شی جین پینگ» رئیس جمهور این کشور به امضا رسیده است.

از جمله قراردادهای مهم منعقد شده میان دو کشور می توان به امضای چندین توافقنامه در خصوص همکاری در بخش فن آوری پیشرفته، تجارت، سرمایه گذاری متقابل، انرژی، امور مالی و بانکی اشاره کرد.

گروه «ساینوپک» چین و «روس نفت» نیز در این بین قراردادی در باره اجرای طرح های مشترک نفت و گاز در سیبری شرقی و «شرکت ملی نفت چین» و «گازپروم» روسیه هم توافقنامه ای برای ساخت خطوط لوله انتقال گاز طبیعی در مناطق مرزی دو کشور امضا کردند.

امضای توافقنامه در خصوص اعتبار و وام بانکی به ارزش یک میلیارد و 560 میلیون دلار میان بانک «توسعه چین» و بانک «وی یی بی» روسیه از دیگر مواردی است که طرفین در خصوص آن به توافق رسیده اند.

«لی کچیانگ» نخست وزیر چین در پایان مراسم امضای قراردادهای همکاری با روسیه در سخنانی گفت که از اهداف امضای این توافقنامه ها ارتقای سطح روابط دو کشور و برگزاری این نشست نیز راهی برای تضمین اجرای تعهدات و توافقنامه ها است.

تلویزیون چین از قول وی آورده است که هر دو کشور با توجه به رکود اقتصادی و کاهش مصرف و تقاضا با چالش های مشابه روبرو هستند.

قرار شده است دو کشور به دلیل مشکلات اقتصادی که ممکن است در ماه های آینده فشار بیشتری بر آنها وارد کند راه های مختلف همکاری را دنبال کرده و در بخش های نظامی، کشاورزی، هوانوردی، انرژی و دارایی همکاری بیشتری داشته باشند.

نخست وزیران دو کشور همچنین در نشست شب گذشته خود، خاطرنشان کردند که راه مقابله با چالش های مشترک؛ همکاری های بیشتر و یافتن راهکارهای تازه است.

ساخت پالایشگاه و اجرای طرح های اکتشاف نفت و گاز، همکاری در بخش فن آوری های پیشرفته، توسعه همکاری در بخش ساخت نیروگاه های برق هسته ای، فن آوری نظامی و همکاری در طرح های جاده ابریشم از دیگر بخش های توافقات طرفین بوده است.
نظرات بینندگان