کد خبر: ۲۴۳۴۰۶
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۷ - ۲۷ آذر ۱۳۹۴

روسیه: پس گرفتن شکایت ایران شرط تحویل اس-300 است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون نخست‌وزیر روسیه ادعا کرد که قرار است ایران پس از دریافت نخستین محموله سامانه موشکی "اس - 300" از پیگیری شکایتش علیه روزوبورن اکسپرت، آژانس صادرات تسلیحات نظامی روسیه صرف‌نظر کند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، دیمیتری راگوزین، ‌معاون نخست‌وزیر روسیه، گفت: تاکنون پرونده شکایت ایران بسته نشده است اما طرف ایرانی پس از دریافت نخستین محموله سامانه دفاعی موشکی اس-300 از شکایت خود صرف‌نظر خواهد کرد و ما زمان لغو شکایت ایران را در آینده نزدیک به‌زودی اعلام می‌کنیم.

راگوزین در ادامه اظهار کرد که پس از تحویل محموله اس-300 شرط ادامه ارسال محموله‌های سامانه اس-300 صرف نظر کردن ایران از شکایت خود خواهد بود که البته این تصمیم بر عهده مجلس ایران خواهد بود.

او تأکید کرد که دو طرف فهم مشترک و کاملی را درباره این موضوع دارند چرا که قرارداد تحویل سامانه موشکی دفاعی اس-300 بدون لغو شکایت ایران اجرایی نخواهد بود.

روسیه و ایران ابتدا در سال 2007 قراردادی را مبنی بر تحویل پنج محموله سامانه دفاعی اس-300 به امضاء رساندند. در سال 2010 دیمیتری مدودیف،‌ رییس‌جمهور پیشین روسیه به بهانه قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران فرمان منع فروش این سامانه موشکی را به ایران صادر کرد. ایران نیز به دلیل لغو این قرارداد نظامی 800 میلیون دلاری یک شکایت‌نامه 4 میلیارد دلاری را علیه روسیه در دادگاه بین‌المللی ژنو تنظیم کرد.

در آوریل 2015 ولادمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه قانون منع فروش سامانه دفاعی اس-300 به ایران را لغو کرد.
نظرات بینندگان