کد خبر: ۲۴۳۴۷۲
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۱ - ۲۸ آذر ۱۳۹۴

به افراد دچار سکته مغزی قرص فشار خون ندهید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، فشار خون آنها بالا می رود که در این موارد همراهان آنها سریعا قرص فشار خون می دهند، در حالی که این کار موجب تشدید لخته های خون در مغز می شود و می تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص مغز و اعصاب گفت: همراهان افرادی که دچار سکته مغزی شده اند به آنها قرص فشار خون ندهند.
 
دکتر محمدرضا قینی روز جمعه در حاشیه برگزاری سومین همایش روز ملی آتروسکلروز (تصلب شرایین) افزود: افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، فشار خون آنها بالا می رود که در این موارد همراهان آنها سریعا قرص فشار خون می دهند، در حالی که این کار موجب تشدید لخته های خون در مغز می شود و می تواند جان بیمار را به خطر بیاندازد.
 
وی اظهار داشت: در این مواقع همراهان باید با کمال خونسردی اورژانس را در جریان گذاشته و یا بیمار را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهند.
 
این پزشک متخصص با اشاره به این که ارائه آموزش های لازم و کافی برای مردم در مواجهه با افرادی که دچار سکته مغزی شده اند بسیار مهم است، ادامه داد: خوددرمانی برای بیماران سکته مغزی عوارض شدیدی داشته و علائم بیماری را تشدید می کند.
 
وی با بیان این که در دنیا سکته مغزی برای افراد 45 سال به بالا رخ می دهد، اضافه کرد: متاسفانه این رقم در کشور ما زیر 45 سال است و هشداری برای مردم ما می باشد.
 
قینی با بیان این که خوشبختانه داروهای بیماران سکته مغزی در کشور قابل دسترس هستند، گفت: ما از لحاظ داروهای بیماران سکته مغزی چه داخلی و وارداتی ، مشکلی نداریم اما با برداشته شدن تحریم ها داروهای جدیدتر به بازار کشور می آیند و با قیمت مناسب تری به بیماران عرضه می شود.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران اقدامات درمانی به بیماران سکته مغزی را در کشور نیز خوب ارزیابی کرد و گفت: به مردم توصیه می کنیم که از دادن هر نوع دارویی به افرادی که دچار سکته مغزی می شوند، خودداری کنند و اقدامات درمانی را به نیروهای متخصص در این زمینه بسپارند.
 
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان