کد خبر: ۲۴۳۸۹۵
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۲ - ۳۰ آذر ۱۳۹۴

شماری از نمایندگان جلسه علنی مجلس را ترک کردند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از صبح امروز (دوشنبه) اعتراض های بسیاری به تصویب نشدن طرح مناطق آزاد و تجاری داشتند جلسه علنی را ترک کردند.  
 
 احمد شوهانی نماینده ایلام صبح امروز در تذکری اظهارداشت : اگر طرح مناطق آزاد و تجاری جدید را که روز گذشته در مجلس تصویب شده تلقی نکنید ما صحن علنی مجلس را ترک می کنیم.  
 
وی ادامه داد: این طرح نیاز به دو سوم آرای نمایندگان را نداشت ولی محمد رضا باهنر روز گذشته رییس جلسه در هنگام رای گیری اعلام کرد که نیاز به دو سوم آرا دارد از نظر ما این طرح تصویب شده است.  
 
پس از تذکر شوهانی عده ای از نمایندگان به جایگاه هیات رییسه رفتند و مخالفت خود را با عدم تصویب این طرح اعلام کردند بعد از دقایقی جلسه آرام شد و نمایندگان در صندلی های خود جلوس کردند ولی هنوز ساعتی از این موضوع نگذشته بود که حدود 80 نفر از نمایندگان به جایگاه هیات رییسه رفتند و با محمدحسن ابوترابی فرد نایب رییس اول مجلس گفت و گو کردند.  
 
اعضای هیات رییسه نیز تلاش کردند که آنان را متفرق کنند در این زمان این نمایندگان از جایگاه هیات رییسه به پایین آمدند و برخی از آنان با برداشتن کیف و وسایلشان جلسه علنی مجلس را ترک کردند.  
 
جلسه صبح امروز مجلس با 212 نماینده آغاز شد ولی پس از ترک این نمایندگان به 199 نفر رسید و منصور حقیقت پور، احمد شوهانی، سید باقر حسینی، حلیمه عالی، کمال الدین پیرموذن و حمید صرامی فروشانی از جمله نمایندگانی بودند که از جلسه علنی مجلس خارج شدند.  
 
هنگامی که برخی از این نمایندگان خواهان خروج از مجلس بودند محمدحسن ابوترابی فرد رییس جلسه نام برخی از آنها را از پشت تریبون اعلام کرد و گفت به صندلی های خود مراجعه کنند.  
 
وی افزود: حتما باید نام شما را ببرم تا در صندلی هایتان بنشینید.  
 
نایب رییس اول مجلس خاطرنشان کرد: بنده گفتم موضوع را پیگیری می کنم این صحبت های ابوترابی فرد به نتیجه نرسید و این نمایندگان جلسه علنی مجلس را ترک کردند.  
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه با 117 رای موافق، 85 رای مخالف و 8 رای ممتنع با کلیات طرح مناطق ازاد و تجاری جدید مخالفت کردند.  
 
محمدرضا باهنر نایب رییس دوم مجلس که ریاست جلسه علنی روز گذشته مجلس را برعهده داشت اعلام کرد که این طرح به دلیل مغایرت با قانون برنامه پنجم توسعه نیاز به دو سوم آرا دارد بنابراین این طرح تصویب نشده است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان