arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۱ - ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۰

بهمنی: دلالها چوب می زنند که قیمتها را بالا ببرند

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 10 میلیون قطعه سکه در راه بازار است، قیمت فعلی انواع سکه در بازار را همچنان حبابی دانست و گفت: دلالها در بازار دخالت می‌کنند و نه تنها اجازه کاهش قیمتها را نمی‌دهند بلکه چوب می‌زنند که قیمتها را بالا ببرند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 10 میلیون قطعه سکه در راه بازار است، قیمت فعلی انواع سکه در بازار را همچنان حبابی دانست و گفت: دلالها در بازار دخالت می‌کنند و نه تنها اجازه کاهش قیمتها را نمی‌دهند بلکه چوب می‌زنند که قیمتها را بالا ببرند.

محمود بهمنی در پاسخ به مهر درباره حبابی بودن قیمت ها در بازار سکه کشور گفت: بازار سکه باید به قیمت واقعی خود بازگردد، قیمت یک سکه تمام بهار آزادی با احتساب تمام هزینه ها اعم از هزینه ضرب، ارزش افزوده و غیره معادل 403 تا 405 هزار تومان است که سود 3 تا 4 هزار تومانی را برای بانک مرکزی به دنبال دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه اگر سکه با نرخی بالاتر از این نرخ مذکور در بازار معامله شود، حبابی است، افزود: بانک مرکزی حراج سکه ها را در بازار افزایش می دهد، اما تصور نمی کردیم که زمانی بخواهیم به مثلا 10 هزار واحد بانکی اعلام کنیم که سکه را در واحدهای خود به فروش بگذارند.

وی ادامه داد: اگر کسی در خارج از کشور این وضعیت را مشاهده کند، عنوان خواهد کرد که در ایران چه خبر شده که تمام واحدهای بانکی به طلافروشی تبدیل شده اند، اما اگر لازم باشد تعداد شعبات بانکی عرضه کننده سکه را به 300 شعبه افزایش خواهیم داد تا افرادی که نیاز به خرید سکه دارند به راحتی بتوانند آن را خریداری کنند.

دخالت دلالها در بازار

بهمنی عنوان کرد: با توجه به اینکه دلالها سکه را به تعداد زیادی خریداری کرده اند، مخصوصا نمی خواهند که قیمت کاهش پیدا کند، به طوریکه حاضرهستند بخشی از ضررها را متحمل شوند، اما این وضعیت را حفظ کنند تا مردم انگیزه برای خرید در بازار داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه اعتقادی به قیمت فعلی سکه در بازار ندارم و به سرعت به سمت حذف حباب سکه در حرکت هستیم، تصریح کرد: ممکن است که حذف حباب قیمت سکه چند روز به طول بیانجامد، نباید انتظار داشته باشید که قیمتی که 50، 60 هزار تومان افزایش یافته است به یکباره طی یک روز کاهش یابد.

عرضه سکه ها در کیسه های 5000 تائی

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اما می خواهیم که افرادی که قصد خرید سکه را دارند از طریق بانکها اقدام کنند، در ابتدا قصد ما حراج سکه ها در کیسه های 100 تائی بود، اما از این پس سکه ها را در کیسه های 500 تائی، 1000 تائی و حتی 5000 تائی عرضه خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه محدودیت در عرضه سکه ها از بین می رود، افزود: اما به هیچ وجه نمی توانیم سکه ها را پائین تر از نرخ جهانی بفروش برسانیم.

دلالها چوب می زنند که قیمتها را بالا ببرند

بهمنی با بیان اینکه دلالها چوب می زنند که قیمتها را بالا ببرند تا موجودی خود را حفظ کنند، تصریح کرد: اجازه می دهیم که مردم هر آنچه که نیاز دارند از طریق بانکها خریداری کنند.

افرادی که شمشهای 12.5 کیلویی را می‌خرند

وی گفت: برخی از افراد شمشهای طلای 12.5 کیلوئی که در بانک کارگشایی به حراج گذاشته می شود را با قیمت بیش از 600 میلیون تومان خریداری می کنند، برخی از افراد مثلا دو قطعه از این شمشهای 12.5 کیلوئی را خریداری می کنند که قیمت آن بیش از یک میلیارد تومان است که به صورت نقدی می پردازند، اما ما به هیچ وجه برای آنها تخفیفی اعمال نخواهیم کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه محدودیتی هم برای عرضه شمش طلا و حراج آن نداریم، در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد تعداد سکه های عرضه شده توسط بانک مرکزی به صورت روزانه به بازار گفت: روز دوشنبه هفته جاری حدود 100 هزار قطعه سکه از سوی بانک مرکزی به بازار تزریق شد، البته تصور می شود که این میزان نیاز روزانه کوتاه مدت باشد.

ضرب 5 میلیون قطعه سکه دیگر

وی با اشاره به اینکه در گذشته 5 میلیون قطعه سکه در بانک مرکزی ضرب شده بود که حدود 1 تا 1.5 میلیون قطعه از آن مصرف شده است، افزود: دستور ضرب 5 میلیون قطعه سکه دیگر را صادر کرده ایم تا تعداد سکه های ضرب و آماده شده به حدود 10 میلیون قطعه افزایش یابد.

بهمنی اظهارداشت: هر میزان که طلا در بازار فروخته شود، به همان میزان خریداری کرده و جایگزین آن می کنیم، پس دلیلی برای عدم فروش آنها نداریم، فروش این سکه ها و طلا هم به نفع بانک مرکزی است، زیرا با در نظر گرفتن نرخ جهانی طلا، هزینه خرید یک سکه برای بانک مرکزی 397 هزار تومان تا 399 هزار تومان می شود که با احتساب هزینه های جایگزینی و غیره به 407 هزار تومان افزایش می یابد و سودی از این حیث نصیب بانک مرکزی می شود.

چرایی حرکت سرمایه ها به سمت بازار سکه

وی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد تاثیر کاهش نرخ سود و حرکت سرمایه ها و سپرده های بانکی به سمت بازار سکه اظهارداشت: کاهش نرخ سود بانکی یک تصمیم جمعی بود، برخی از من سئوال می کنند که چرا نرخ سود را کاهش دادید، حتی در بسیاری از موارد از من سئوال می شد که چرا بانکهای خصوصی تسهیلات خود را با نرخ 28 درصد و با جریمه 32 درصد می پردازند؟  بنابراین اعلام کردیم که دیگر چنین نخواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بر این اساس به بانکها اعلام کردیم که دیگر اجازه ندارند نرخ بیش از 17 درصد پیش بینی کنند و باید به کمک بخش صنعت، کشاورزی، تولید با کاهش نرخ سود تسهیلات بروند.

پاسخ بهمنی به برخی از اقتصادانان

وی درپاسخ به اظهارنظر برخی از اقتصاددانان که معتقدند بانک مرکزی قبل از واریز هر مرحله از یارانه های نقدی برای جمع آوری نقدینگی وارد بازارهایی مانند ارز و یا سکه می شود که منجر به بر هم زدن تعادل در این بازارها می شود، گفت: بانک مرکزی تنظیم کننده بازار است، وقتی قیمت در بازار افزایش یافته است چرا نباید سکه وارد بازار کنیم.

بهمنی تصریح کرد: وقتی نرخ ارز در بازار در حالت عادی به سر می برد، چرا باید در بازار مداخله کند؟ اگر نرخها در بازار افزایش یابد بانک مرکزی نمی تواند بنشیند و تماشا کند، زیرا آن زمان به ما انتقاد خواهد شد که چرا دیر وارد بازار شدید.

وی ادامه داد: حتی هم اکنون نیز برخی عنوان می کنند که چرا بانک مرکزی دیر وارد صحنه بازار سکه شد، اما بانک مرکزی قصد داشت که مکانیزم بازار خود نرخها را متعادل کند اما وقتی مشاهده کردیم که بازار نتوانست خود نرخها را متعادل کند، وارد عمل شدیم.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه وضعیت بازار سکه نیز هیچ ارتباطی با واریز یارانه های نقدی ندارد، تصریح کرد: البته عرضه سکه و طلا مکانیزمی برای جمع آوری نقدینگی نیز است و هر میزان که طلای بانک مرکزی در بازار خریداری شود، نقدینگی در جامعه جمع آوری خواهد شد و این کار یکی از ابزارها است منتهی ما به این نیت سکه و شمش طلا را وارد بازار نکردیم.
نظرات بینندگان