کد خبر: ۲۴۳۹۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۹ - ۳۰ آذر ۱۳۹۴

تصویب بودجه 1000 میلیاردی برای حمایت از صادرات

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر جهاد کشاورزی گفت: با جلساتی که داشتیم و پیگیری صندوق توسعه تجارت، روز گذشته بودجه هزار میلیارد تومانی در حمایت از یارانه‌های صادراتی برای پشتیبانی از این حوزه به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود حجتی در جلسه اتاق بازرگانی که در حضور صادرکنندگان محصولات غذایی درباره صادرت به روسیه برگزار شد، در خصوص اهمیت در نظر گرفتن بازار روسیه و اینکه نباید به این بازار نباید نگاه مقطعی داشت گفت: در حال حاضر ما تفاهم نامه های بسیاری با روسیه در حال معاقده داریم که تعدادی از آن‌ها قبلا تبادل شده و طی روزهای آینده با توجه به حضور هیأت روس در ایران بخشی دیگر از آن‌ها نیز به امضا طرفین خواهد رسید.

وی با بیان اینکه ما در صدد هستیم که بتوانیم در کریدور سبز صادرات به روسیه قرار بگیریم گفت:‌ در ارتباط با روسیه نیاز داریم به تامین زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری در خصوص کالاهای مختلف از جمله کالاهای کشاورزی بپردازیم که تا کنون به آن مبادرت نشده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در حوزه محصولات شیلاتی و لبنی پتانسیل خوبی برای صادرات داریم گفت: تعرفه و تسهیل صادرات در یک طرف و از طرف دیگری باید به تامین تقاضا و محتویات صادراتی نیز توجه شود. به عنوان مثال طی شش ماه گذشته در مورد آبزیان موفق شدیم تعرفه صادرات به روسیه را به صفر برسانیم اما در همین حوزه آبزی‌پروری هم عملکرد خوبی نداشتیم که این وضعیت در خصوص محصولات دیگر نیز مشاهده می‌شود.

وی با بیان اینکه ما در حال حاضر 600 میلیون صادرات محصول لبنی داریم گفت: باید در نظر گرفت که وقتی صحبت از آبزی پروری و محصولات لبنی می‌شود صحبت درباره صنایع کوچک کم بازده نیست و واحدهای آبزی پروری از نظر کیفیت و مشخصات فنی در مواردی حتی از واحدهای اروپایی هم بالاتر است و قابلیت رقابت با شرکت های بزرگ و قدرتمند آمریکایی وکانادایی را دارد.

حجتی با بیان اینکه حجم صادرات مرغ در ظرف دو سال رشد دو برابری داشته است، گفت:‌ ظرفیت بالقوه و حداقلی صادرات مرغ در کشور حدود 500 هزار تن است. ما در این صنعت 22هزار واحد تولیدی داریم که 10 هزار عدد از این واحدها واحدهای مدرن ،‌بهداشتی و در سطح استانداردهای جهانی هستند و موفق شدیم فقط در بازارهای منطقه ای صادرات را از حدود 70 هزار تن به نزدیک 160 هزار تن، یعنی حدود دو برابر برسانیم.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم ایجاد زنجیره های صادراتی در صنایع مختلف دامی و کشاورزی گفت:‌ حوزه کشاورزی حوزه‌ای نیست که بتوان آن را به صورت مجزا تامین کرد بلکه نیاز دارد با زنجیره های صادراتی تشکیل شود. به طوری که ما در حال حاضر دهها زنجیره مختلف را برای مرغ از مرغداری ها تا گمرک داریم و حتی به خاطر اینکه واسطه ‌ها در این زنجیره ها حذف می شوند ، قیمت تمام شده مرغ کاهش700 تا 800 تومانی پیدا کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه می توان از کریدورهای غیرمستقیم برای صادرات استفاده کرد گفت:‌ تا زمانی که به مبادلات گمرکی مناسب با روسیه برسیم استفاده از کریدورهای غیرمستقیم برای ورود به بازار مشکلی ندارد اما باید در نظر داشت که این تجارت ها باید به صورت دقیق و نظام‌مند انجام و شفاف انجام شود تا باعث ایجاد سوء ظن و حساسیت در بازار مصرف نکند.

حجتی با بیان اینکه برخی معتقدند صادرات ما از سرریز تولید داخلی است ادامه داد: ما در تلاشیم که برای صادرات کوپن و امضای طلایی وجود نداشته باشد و همچنین جلوی صادرات کالاها گرفته نشود و اعتقاد داریم که باید به تولید برای صادرات برسیم و کمبود نیاز محصول در داخل را حتی با واردات تامین بکنیم تا تحت هیچ عنوان جلوی فعالیت صادرکنندگان گرفته نشود که برای مثال می‌شود به حوزه صادرات گوشت اشاره کرد که با وجود اینکه مشکلی در تامین گوشت در داخل وجود ندارد اما برای جبران کمبود 35 هزار تن گوشت نیز وارد شده است.
نظرات بینندگان