کد خبر: ۲۴۵۶۵۱
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۹ - ۱۲ دی ۱۳۹۴

پیرمرد به‌خاطر تصادف گاوش با موتور زندانی شد

پیرمرد شوشتری که وظیفه نگهداری از چند رأس گاو را برعهده داشت، به‌دنبال یک بی‌احتیاطی چند ماهی است که در زندان به سرمی‌برد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : پیرمرد شوشتری که وظیفه نگهداری از چند رأس گاو را برعهده داشت، به‌دنبال یک بی‌احتیاطی چند ماهی است که در زندان به سرمی‌برد.

 به گزارش «انتخاب»  وی که مسئولیت نگهداری از چهار رأس گاومیش را برعهده داشت، یک شب به دلیل فراموشی در بازگرداندن یکی از احشام که طبق سنت همیشگی در کنار جاده به چریدن می‌پرداخت، گرفتار مشکلی می‌شود که نتیجه این سهل‌انگاری روانه کردن این دامدار پیر و بیمار به پشت میله‌های سرد زندان است.

محکومیت حبسی که این شخص را به پرداخت نصف دیه کامل یک مرد مسلمان مجبور کرده، بابت حضور سرزده گاومیشی است که شبانه و در مسیر جاده کم نور شوشتر به شعیبیه، ناگهان در مقابل یک موتورسوار سبز شده و موجب مرگ راکب و تلف‌شدن خودش می‌شود. به‌دنبال این حادثه، این فرد که مسئولیت اصلی در حفظ و مراقبت از این گاومیش را داشته است به حکم قضائی شعبه دوم دادگاه عمومی حقوقی شهرستان شوشتر، با استناد به ماده ١٢٥٧ قانون مدنی به پرداخت ٥٠ درصد دیه محکوم شده و در ادامه به‌دلیل اینکه وی توانایی پرداخت این میزان بدهی ناخواسته را نداشته است، روانه حبس می‌شود.

طبق نظریه هیأت کارشناسان، ترکیب و تقارن دو خطای مشترک متوفی و مسبب حادثه (شخص زندانی) با سهم مساوی ٥٠ درصد، به‌علت بی‌احتیاطی از جانب راننده موتورسیکلت در بی‌‌توجهی به مسیر درحال‌حرکت خود و متقابلا به میزان ٥٠ درصد هم به‌دلیل بی‌احتیاطی این مددجوی محبوس با عنوان بی‌احتیاطی به‌علت مراقبت ناصحیح از احشام و نقض مقررات مربوط به ماده ٢٠٩ و ٢١٠ آیین‌نامه رانندگی، به سهم برابر مقصر اعلام می‌شوند.

«سیدجلال» که فقط صاحب یک خانه روستایی مستهلک و کوچک است، با وجود یک خانواده پرجمعیت برای رهایی از این گرفتاری نمی‌داند بین آوارگی فرزندانش و آزادی خودش کدام را انتخاب کند. وی که سرپرست یک خانواده ١٢ نفره است، به دلیل نداشتن استطاعت مالی در پرداخت دیه از مرداد ماه سال ‌جاری در زندان شوشتر تحمل حبس می‌کند. مبلغ کل بدهی این مرد که ٨٢٥‌ میلیون ریال است، با کمک‌های موردی پرداخت شده و آورده بخشی از بدهی ازسوی خانواده‌ این زندانی، به مبلغ ٥٠‌ میلیون تومان تقلیل پیدا کرده است.

منبع: شرق

نظرات بینندگان