کد خبر: ۲۴۵۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۷ - ۱۲ دی ۱۳۹۴

مالکی: اعدام شیخ نمر نظام سعودی را کنار می‌زند همانطور که اعدام شهید صدر صدام را کنار زد

مالکی معتقد است که اعدام شیخ نمر نظام سعودی را کنار می‌زند همانطور که اعدام شهید صدر صدام را کنار زد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  رئیس ائتلاف دولت قانون عراق امروز (شنبه) اقدام عربستان سعودی در اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر را محکوم و آن را دامن زدن به مسلک طائفه‌گرایانه و دنباله رو سیاست‌های خودکامانه و سرکوب گرایانه‌ای خواند که نظام سابق عراق با پیگرد کسانی که خواهان آزادی بودند، در پیش گرفته بود.

به گزارش «انتخاب» به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، نوری مالکی،‌ نخست وزیر سابق عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون در بیانیه‌ای عنوان داشت: با تاسف و اندوه بسیار خبر شهادت مجاهد آیت‌الله شیخ نمر باقر النمر را به دست نظام سعودی شنیدیم. اجرای حکم اعدام در حق این عالم گرانقدر جنایتی شنیع و دامن زدن به مسلک طائفه‌گرایی و دنباله رو سیاست‌های خودکامانه و سرکوب گرایانه‌ای است که نظام بعث در تحت پیگرد قرار دادن کسانی که خواهان آزادی و اندیشه بودند، در پیش گرفته بود.

وی افزود: این شهید به دلیل ارتکاب یک جنایت تروریستی یا وابسته بودن به یک تشکیلات تروریستی اعدام نشد، بلکه تنها جرم او درخواست برای حقوق سلب شده بود.

مالکی گفت: شیخ نمر والاترین مواضع قهرمانی و ایمان را از طریق رویارویی شجاعانه به نظام در سرزمین نجد و حجاز ارائه داد و شهادت این افراد گرانقدر که عمری را در مسیر جهاد در مسیر اهداف اسلام سپری کردند، عجیب نیست، بلکه مساله عجیب این است که مجاهدان راه حق بر روی بستر بیماری از دنیا بروند و طاغیان دستان گناه کار خود را به خون‌هایشان آلوده نکنند.

نخست وزیر سابق عراق گفت: ما این اقدام تروریستی گناه‌کارانه را تقبیح می‌کنیم و به شدت این اقدامات طائفه‌گرایانه‌ کینه‌توزانه را محکوم می‌کنیم. جنایت اعدام شیخ نمر نظام سعودی را کنار خواهد زد، همانطور که اعدام شهید صدر نظام سرنگون شده صدام را کنار زد.
منبع: ایسنا
برچسب ها: مالکی
نظرات بینندگان