کد خبر: ۲۴۵۷۹۴
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۲۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۴

نرم افزاری که گریه نوزاد را ترجمه می کند

والدین از این پس برای فهمیدن علت گریه نوزاد خود نیازی به گمانه زنی ندارند، زیرا محققان نرم افزاری برای این کار تهیه کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
والدین از این پس برای فهمیدن علت گریه نوزاد خود نیازی به گمانه زنی ندارند، زیرا محققان نرم افزاری برای این کار تهیه کردند.

به گزارش «انتخاب»، از آنجا که اکثر افراد در زمینه درک علت گریه های نوزادان تبحر ندارند، تیمی از محققان نرم افزاری را تهیه کردند که می تواند گریه های کودک را رمزگشایی و علت آن را به طور دقیق بیان کند.

'مترجم گریه نوزاد' می تواند تفاوت میان چهار نوع گریه را به وسیله صدای ضبط شده از نوزاد و مقایسه آن در یک پایگاه داده ها تشخیص دهد.

پژوهشگران بیمارستان یون لین وابسته به دانشگاه ملی تایوان در طی دو سال گذشته برای ایجاد یک پایگاه داده های آنلاین، 200 هزار صدای مختلف از 100 نوزاد را گردآوری کرده اند.

چانگ چوان یو از محققین ارشد این مرکز گفت: نرم افزار یاد شده می تواند چهار گریه متفاوت هر نوزاد را که شامل گرسنگی، خیس شدن پوشک، خواب آلودگی و درد است، تشخیص دهد.

وی افزود: براساس بازخوردهای دریافتی از کاربران، صحت آزمایش عملکرد این نرم افزار روی نوزادان کمتر از دو هفته به 92 درصد می رسد. همچنین برای کودکان زیر یک ماه و دو ماه، صحت عملکرد نرم افزار تا 84 درصد یا 85 درصد و برای نوزادان چهار ماهه، به 77 درصد می رسد.

به محض آغاز گریه نوزاد، کافی است که صدای گریه برای 10 ثانیه ضبط شود و صدای ضبط شده به درایو ابری انتقال داده می شود. پس از فرایند تمییز صدا، نتیجه تجزیه و تحلیل آن به تلفن همراه کاربر منتقل می شود.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان