کد خبر: ۲۴۵۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۲۲ - ۱۲ دی ۱۳۹۴

پردرآمدترین شهرها از محل گردشگری در ۲۰۱۵

۷ شهر آسیایی در لیست پربازدیدترین شهرهای جهان در سال ۲۰۱۵ هستند و ۶ شهر از قاره کهن نیز در میان شهرهایی قرار گرفته‌اند که بیشترین درآمدها را از گردشگران به دست می‌آورند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نویسنده: پرستو فخاریان

درحالی که اروپا از نخستین ثانیه‌های روز جمعه وارد سال جدید میلادی شد، «مستر کارت» در روزهای واپسین سال ۲۰۱۵ طی گزارشی به معرفی پربازدیدترین و پردرآمدترین شهرهای دنیا پرداخت.

به گزارش «انتخاب»، اطلاعات این گزارش براساس آمارهای رسمی یا برآوردها از نظرسنجی‌های صورت گرفته بین گردشگران به دست آمده است. لندن، بانکوک، پاریس، دبی، استانبول، نیویورک، سنگاپور، کوالالامپور، سئول و هنگ‌کنگ ۱۰ مقصد پربازدید سال گذشته میلادی معرفی شده‌اند.

شهرهای پربازدید ۲۰۱۵

لندن گرچه شهری قدیمی محسوب می‌شود که بسیاری از مردم شانس دیدن آن را دارند، همچنان سالانه نقش عمده‌ای به‌عنوان میزبان گردشگران بین‌المللی بازی می‌کند. حالا برای دومین سال پیاپی این شهر در صدر پربازدیدترین‌ها قرار گرفته است. براساس پیش‌بینی‌ها، تعداد گردشگران این شهر در سال گذشته میلادی ۱۸/۸۲ میلیون نفر بوده است. در همین حال بانکوک به‌عنوان دومین شهر پربازدید، در سال ۲۰۱۵ پذیرای ۱۸/۲۴ میلیون گردشگر بین‌المللی بوده؛ شهری که در سال ۲۰۱۳ پربازدیدترین شهر گردشگری اعلام شده بود و دارای مکان‌های بسیار دیدنی برای گردشگران است. تنزل جایگاه این شهر به گفته کارشناسان، به‌دلیل برخی تنش‌های سیاسی به‌وجود آمده در تایلند است که در دوره‌ای این شهر را با چالش مواجه کرد.

اما پاریس همچنان در لیست شهرهای پربازدید است. این شهر به‌رغم آنکه در ابتدا و انتهای سال ۲۰۱۵مورد حمله گروه‌های تروریستی قرار گرفت، اما همچنان به‌عنوان شهر عشق و هنر و مد شناخته می‌شود و سومین شهر پربازدید دنیا است. برآوردها نشان می‌دهد که تعداد گردشگران ورودی به این شهر در سال ۲۰۱۵ میلادی به ۱۶/۰۶ میلیون نفر رسیده است. طبق اعلام مسترکارت، دبی چهارمین شهر پربازدید دنیا و دومین شهر آسیایی در این لیست است که به باور کارشناسان توانسته در اندک زمانی به یکی از مقاصد مهم برای گردشگران قرن ۲۱ تبدیل شود؛ شهری که خانه بسیاری از شگفتی‌های نفسگیر فناوری است. حالا برآورد‌ها نشان می‌دهد این شهر در سال گذشته میلادی میزبان ۱۴/۲۶ میلیون گردشگر ورودی بوده است.

از سوی دیگر، استانبول با وجود برخی تنش‌های سیاسی سال ۲۰۱۵ که ترکیه را نیز درگیر خود کرده بود و به‌رغم برخی حملات تروریستی در این کشور، همچنان در لیست پربازدیدترین شهرها باقی مانده است. این شهر با پذیرایی از ۱۲/۵۶ میلیون گردشگر ورودی در جایگاه پنجم این لیست قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۲ این پایتخت ترکیه، ۱۱/۶ میلیون گردشگر به خود دید؛ آن هم تنها دو سال بعد از انتخاب این شهر به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا. حالا نیز دستیابی به چنین رقمی از نظر کارشناسان، پرشی قابل توجه به نظر می‌رسد؛ گرچه برای دیدن تاثیر تنش‌های سیاسی منطقه بر گردشگری ترکیه، شاید بهتر باشد تا پایان سال جدید میلادی صبر کرد. ششمین شهر از لیست پربازدیدترین شهرها که مسترکارت آن را معرفی کرده، نیویورک است که به شهری پرهیجان معروف است. این شهر نیز طبق برآوردها در سال گذشته میلادی ۱۲/۲۷ میلیون گردشگر را به خود جذب کرده است.

در همین حال، سنگاپور چهارمین شهر آسیایی است که در لیست مسترکارت در جایگاه هفتم واقع شده. در سطح جهانی این شهر به‌خاطر جایگاه بالا در رشد اقتصادی، سیستم بهداشت و درمان و استاندارد زندگی، شناخته می‌شود و حالا توانسته ۱۱/۸۸ میلیون گردشگر خارجی را به خود جذب کند در همین حال در سال‌های اخیر مالزی توانسته محبوبیتی در میان گردشگران به دست آورد و به‌عنوان یکی از مقاصد انتخاب‌شده از سوی گردشگران شناخته ‌شود. این شهر با جاذبه‌‌های بسیار خود، در سال ۲۰۱۵، از ۱۱/۱۲ میلیون گردشگر خارجی میزبانی کرده است. در انتهای این لیست ۱۰ موردی، دو شهر دیگر آسیایی قرار گرفته‌اند. براساس برآوردها، سئول با جذب ۱۰/۳۵ میلیون گردشگر و هنگ‌کنگ با ۸/۶۶ میلیون گردشگر ششمین و هفتمین شهرها در میان این ۱۰ شهر هستند.

شهرهای پردرآمد ۲۰۱۵

در همین حال لندن علاوه‌بر آنکه پربازدیدترین شهر جهان است، در صدر شهرهایی که بیشترین درآمد را از گردشگران ورودی داشته‌اند، نیز قرار گرفته است. چنانچه اشاره شد «مسترکارت» در گزارش خود علاوه بر معرفی ۱۰شهر برتر گردشگرپذیر دنیا در سال ۲۰۱۵، نگاهی به میزان هزینه‌کرد گردشگران در ۱۳۲شهر جهان نیز داشته است. طبق این گزارش و براساس برآوردها، گردشگران بازدیدکننده از لندن در سال ۲۰۱۵، ۲۰/۲۳ میلیارد دلار هزینه کرده‌اند که در مقایسه با سال ۲۰۱۴ میلادی ۲/۳ درصد افزایش داشته است. نیویورک نیز با افزایشی نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی و با ۱۷/۳۷ میلیارد دلار به‌عنوان دومین شهری معرفی شده که گردشگران در آن بیشترین هزینه‌کرد را داشته‌اند. این شهر از پاریس پیشی گرفته است؛ جایی که براساس برآوردهای مستر‌کارت گردشگران ۱۶/۶۱ میلیارددلار هزینه کرده‌اند. سئول (با ۱۵/۲۴ میلیارددلار)، سنگاپور (با ۱۴/۶۵ میلیارد دلار) و بارسلونا (با ۱۳/۸۶ میلیارد دلار) در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. اما براساس گزارش مسترکارت، بانکوک به‌عنوان هفتمین شهر در رده‌بندی شهرهایی که بیشترین درآمدها را از گردشگران خود داشته‌اند، ۱۲/۳۶ میلیارد دلار از گردشگران خود درآمد کسب کرده و عنوان سریع‌ترین شهر به لحاظ رشد در این زمینه را به خود اختصاص داده است؛ چرا که طبق آمار موجود درآمدهای این شهر از راه گردشگری، ۱۱/۸ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۱۴ را تجربه کرده است. توکیو، شهری که گردشگران بازدیدکننده آن ۶/۸ درصد کمتر از سال ۲۰۱۴ در آن هزینه کرده‌اند، شاهد بزرگ‌ترین ریزش از این حیث بود و به این دلیل جایگاهش در این رده‌بندی نسبت به سال قبل از آن، کاهش یافت. پس از آن، سیدنی قرار دارد که این شهر نیز کاهش ۴/۸ درصدی را در هزینه‌کرد گردشگران ورودی‌اش تجربه کرده است.

ریشه‌یابی کاهش هزینه‌کردها

اما براساس تحلیل مجمع جهانی اقتصاد، سقوط هزینه‌کرد گردشگران طی سال ۲۰۱۵ که در برخی کشورهای جهان تجربه شده است می‌تواند نتیجه کاهش ارزش پول آنها در برابر دلار آمریکا باشد که به‌منظور برآورد هزینه‌ها استفاده می‌شود. ارزش پول تایلند، مالزی و ترکیه در برابر دلار آمریکا کاهش داشته است؛ با وجود این، هزینه‌کرد گردشگران در این کشورها افزایش داشته که این کاهش ارزش پول را جبران می‌کند.
نظرات بینندگان