کد خبر: ۲۴۵۸۲۸
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۳ - ۱۲ دی ۱۳۹۴

انتقاد موگرینی از عربستان / اعدام شیخ النمر می تواند تنش های فرقه ای را شعله ور کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اعدام «شیخ نمر باقر النمر» ، نگرانی های جدی درباره آزادی بیان و احترام به حقوق سیاسی و شهروندی ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، موگرینی ابراز نگرانی کرده که این اقدام باعث شعله ور شدن بالقوه تنش های فرقه ای شود که پیشتر ویرانی های زیادی را در منطقه به همراه داشته است.

در این بیانیه، اتحادیه اروپا ضمن مخالفت شدید با اعدام تحت هر شرایط و به خصوص در موارد اعدام های گروهی، مقامات سعودی را به پیشبرد آشتی میان جوامع مختلف در این کشور فرا خوانده است. 

به گزارش ایرنا، وزارت کشور عربستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد 47 نفر از شهروندان عربستانی صبح امروز (شنبه) در 12 منطقه عربستان از جمله آیت الله نمر باقرالنمر روحانی برجسته و رهبر شیعیان عربستان اعدام شدند.

شهید شیخ نمر یکی از برجسته ترین زندانیان سیاسی عربستان است که در تاریخ 23 مهر 1393 به اتهام انتقاد از حکومت عربستان به اعدام محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی عربستان چندی پیش حکم اعدام شهید شیخ نمر باقرالنمر را تائید کردند که این مساله مورد اعتراض علما، اندیشمندان و سازمان های اسلامی و بین المللی قرار گرفت.

نظرات بینندگان