کد خبر: ۲۴۵۹۶۳
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۶ - ۱۳ دی ۱۳۹۴

دریغ است که جای اینانلو پر شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
راستش را بخواهید خبر از دست رفتن اینانلو اینقدر مرا تحت تاثیر قرار نداد که یادداشت آخرش "ماه ديگر براي من طلوع نمی‌كند".

بايد انرا خوانده باشيد تا عمق احساسم را درك كنيد ، یادداشتی مملو از احساس، باور کردنی نیست کسی که خشونت و بیرحمی طبیعت را با گوشت و پوست و استخوان تجربه کرده و سابقه ای دیرین از شکارگری و تفنگ و گلوله را با خود یدک میکشید انچنان احساس لطیفی داشته باشد که رقص هلال ماه را در موج اب برکه ببیند و هشتصدمین غروب ماه را شمارش کند و به قول خودش "محو ماه" بشود، آرزوی ایستاده مردن می‌کند و رویایش آرمیدن در جنگل ابر باشد.

مردی از تبار ایلیاتی که در دامن طبیعت دیده بر جهان گشود و عمر خویش را در طبیعت گذراند و برای طبیعت زندگی کرد.

رد پای اینانلو را همه جا میتوان دید، از نيزارهاي ميانكاله تا جنگل‌های حرا در قشم، از جنگل ابر و قله شاهوار تا کویرلوت و گندم بریان از منطقه دلبر در خارتوران تا هورالعظيم و در کنج خاطرات شکاربانان و بلدهای پیر محلی و حالا در دل مردم و طبیعت دوستان.

بیست و چند سال است که او را از نزديك می شناسم یاد ندارم که او را با کت و شلوار و کراوات دیده باشم، او بخشی از طبیعت بود، حتی معدود کسانی که او را نمی‌شناختند با دیدن هیبت مردانه و سبیل پرپشتش و طرز لباس پوشیدنش درمیافتند که او از جنس شهر نیست و دل در گرو جایی دیگر دارد.

اهل مداهنه و چاپلوسي نبود و از گفتن حقایق و اظهار نظراتش باکی نداشت و در مقابل هجمه ها می ایستاد، صريح و بي پرده سخن می گفت و در مقابل دوربین و میکروفن خود را سانسور نمی کرد، حتی اگر به مذاق برخی خوش نمي آمد، اینانلو همیشه خودش بود.

هیچگاه برای قرار گرفتن پشت میکروفن یا جلو دوربینی یا خوشامد برخی و به قول خودش چندرغاز پول& رنگ عوض نکرد و بر خلاف عقايدش سخني نگفت و اين رفتارش ناخشنودي برخي متلون المزاج ها را بدنبال داشت.

آنهايی كه همواره در پس القاب و عناوين مديريتي و يا ژست هاي شيك زيست محيطي سنگر گرفته بودند شايد امروز نفسي راحتي كشيدند، انگار كه روزه سكوت اختيار كرده اند، حتي از ارسال پيام تسليتی به جامعه زيست محيطی كشور دريغ ورزيده اند.

دريغ است كه جاي خالي او پر شود ولي امروز به همتش هزاران نفر دلبسته طبيعت شده اند و از نگاه او به اين سرزمين "عاشق شدني" مي نگرند و مجموعه كارهاي بجا مانده از او ميراثي است ماندگار كه يادش را همواره در تاريخ طبيعت ايران ثبت خواهد كرد.

روحش شاد و یادش گرامی باد

نظرات بینندگان