کد خبر: ۲۴۶۳۷۶
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۹ - ۱۵ دی ۱۳۹۴

انگلیس عربستان را از فهرست "حذف مجازات اعدام "خارج کرد

دولت انگلیس، عربستان سعودی را از فهرست کشورهایی که باید برای حذف مجازات اعدام تحت فشار قرار بگیرند، خارج کرده است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دولت انگلیس، عربستان سعودی را از فهرست کشورهایی که باید برای حذف مجازات اعدام تحت فشار قرار بگیرند، خارج کرده است.

به گزارش «انتخاب»، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ دولت انگلیس نام عربستان را در حالی از سند راهبردی پنج ساله خود برای تحت فشار قرار دادن کشورها به منظور حذف مجازات اعدام خارج کرده که این کشور اخیرا 47 تن را اعدام کرد.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد، لندن به شدت در هر شرایطی حکم اعدام را محکوم می کند و مراتب انتقاد خود را به مقام‌های سعودی در این باره اطلاع می دهد.

وی گفت: بگذارید درباره عربستان این مساله را واضح بگویم. ما این اعدام های اخیر را محکوم می کنیم و از مجازات اعدام در هیچ شرایطی دفاع نمی کنیم که شامل عربستان نیز می شود.

یکی از سخنگوهای وزارت امور خارجه انگلیس گفت: در سند 2011 یک خط مشی کلی وجود دارد اما عربستان جزو کشورهایی است که در گزارش 2015، در فهرست کشورهای نگران کننده قرار داشت. در این سند آمده بود که تعداد اعدام ها در عربستان در 2014 به 86 مورد رسیده درحالی که سال قبل از آن 78 مورد بود.

وی ادامه داد: فهرست کامل کشورهای نگران‌کننده در مارس 2015 و در گزارش سالانه حقوق بشر منتشر شد و عربستان و اعدام های این کشور نیز جزئی از آن بود.

درهمین حال، رهبر لیبرال دموکرات‌ها گفته که دولت لندن نباید از بیم مخدوش شدن روابط دیپلماتیکش کشوری را از قلم بیندازد. عربستان یک رژیم وحشی است و دولت انگلیس باید کار بیشتری را برای مقابله با این کشور انجام دهد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان