کد خبر: ۲۴۶۳۸۱
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۴

ایرادات مصوبه انتخابات الکترونیک اعلام شد

شورای نگهبان نظرش را درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شورای نگهبان نظرش را درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام کرد.

به گزارش«انتخاب»، طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ سی‌ام آذرماه یک‌هزار و سیصد و نود و چهار به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ 1394/10/09 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده نظر این شورا به‌شرح زیر اعلام می‌گردد:

1 ــ در ماده 4 الحاقی، چون تعرفه اخذ رأی در روش دستی مشخص است باید روشن شود: در این ماده منظور از تعرفه رأی چیست؟ همچنین در تبصره ماده مزبور که این برگه‌ها را در حکم برگه رأی دانسته است، مشخص نیست چه احکامی بر آن حاکم است؛ پس از رفع ابهامات مذکور اظهارنظر خواهد شد.

2 ــ در ماده 5 الحاقی، آیا منظور از صندوق همان دستگاه است یا خیر؟ باید روشن شود.

3 ــ در ماده 8 الحاقی، در صورتی که در یک شعبه به‌لحاظ ایجاد اختلال قسمتی از رأی‌گیری به‌صورت الکترونیکی و قسمتی به‌صورت دستی انجام بگیرد، از این جهت که مشخص نیست بازخوانی‌ها و تجمیع‌ها به‌چه‌نحوی صورت خواهد گرفت، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

4 ــ ماده 9 الحاقی، با این عبارت کلی و سایر عناوین ذکرشده راجع به فرآیندهای قبل از روز اخذ رأی، روز اخذ رأی و بعد از روز اخذ رأی روشن نیست؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

5 ــ کسانی که قادر به رأی‌دادن از طریق الکترونیکی نیستند، تکلیف‌شان از حیث رأی‌دادن مشخص نیست؛ آیا باید در جایی به‌صورت دستی رأی دهند، یا اینکه می‌توانند افراد معتمد خود را جهت رأی‌دادن به‌همراه بیاورند؛ به هر صورت باید کیفیت این امر روشن شود.

6 ــ روشن نیست: آیا کارشناس فنی الکترونیکی می‌تواند در محل اخذ رأی حضور داشته باشد یا خیر؟
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان