کد خبر: ۲۴۶۵۹۸
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۲ - ۱۷ دی ۱۳۹۴

تصمیم تازۀ آمریکا و چین دربارۀ کره شمالی

کره شمالی پیش از ظهر دیروز«چهارشنبه » نمونه کوچکی از بمب هیدروژنی تولید این کشور را با موفقیت آزمایش کرد که به شدت از سوی کشورهای منطقه و دیگر کشورها محکوم شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آمریکا و کره جنوبی در زمینه اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی همکاری می کنند.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری «یونهاپ»، «پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی و همتای آمریکایی وی در تماس تلفنی که 20 دقیقه به طول انجامید ، همکاری مشترک دو کشور و اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی تاکید کردند.

کره شمالی پیش از ظهر دیروز«چهارشنبه » نمونه کوچکی از بمب هیدروژنی تولید این کشور را با موفقیت آزمایش کرد که به شدت از سوی کشورهای منطقه و دیگر کشورها محکوم شد.
پارک و اوباما در این تماس تلفنی همچنین بر اطمینان جامعه جهانی از مورد بازخواست قرارگرفتن کره شمالی به دلیل نقض قطعنامه شورای امنیت تاکید کردند.

انجام این آزمایش از سوی کره شمالی، نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل را در پی داشت که در آن اعضا بر تصویب قطعنامه جدید علیه پیونگ یانگ به توافق رسیدند.
کره شمالی در حال حاضر و به دلیل انجام سه آزمایش هسته ای در سال های 2006، 2009 و 2013 تحت تحریم های سازمان ملل است.
اوباما در این تماس تلفنی بر حفظ امنیت کره جنوبی با اتخاذ تدابیر امنیتی لازم تاکید کرد.
دو طرف در این تماس تلفنی همچنین در زمینه همکاری برای جلب نظر جامعه بین المللی برای تحت فشار قراردادن پیونگ یانگ به توافق رسیدند.
کاخ سفید روز گذشته با صدور بیانیه ای، آزمایش بمب هیدروژنی و موشک دوربرد از سوی کره شمالی را محکوم و آن نقض قطعنامه های شورای امنیت عنوان کرده بود.
تلویزیون مرکزی کره شمالی روز گذشته «چهارشنبه » در اطلاعیه ای اعلام کرد: این کشور آزمایش بمب هیدروژنی موسوم به «اچ بمب» را در ساعت 10 قبل از ظهر به وقت محلی با موفقیت انجام داده است.
این نخستین باری است که این کشور دست به چنین آزمایشی می زند.

سازمان لرزه نگاری کره جنوبی امروز «پنجشنبه »اعلام کرد که زمین لرزه ای به قدرت 4.2 ریشتری را در منطقه «کیلجو» در 49 کیلومتری سایت آزمایش های هسته ای «پونگ گیه ری» کره شمالی ثبت کرده است که طبیعی نبوده است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان