کد خبر: ۲۴۶۹۵۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۰۹ - ۲۰ دی ۱۳۹۴

سخنگوی وزارت‌خارجه: عربستان سعودی منتظر ساعت صفر بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه، با حضور در برنامه « نگاه یک » شبکه یک صدا وسیما ، اظهار کرد : حمله به سفارت عربستان در تهران به هیچ وجهه قابل دفاع نیست و از تمامی ابعاد و جهات محکوم است.

جملات مهم سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در این برنامه به شرح زیر است :

- عربستان با مجموعه ای از مشکلات داخلی و منطقه ای روبرو است و تلاش می کند با راهبرد مبتنی بر رویارویی ، تنش آفرینی با این روندها و مشکلات مقابله کند.

-حمله به سفارت عربستان در تهران به هیچ وجهه قابل دفاع نیست و از تمامی ابعاد و جهات محکوم است. این اتفاق از سوی تمامی مسوولان محکوم شد .

- عربستان سعودی منتظر ساعت صفر بود .

- عربستان در چارچوب سیاست های بحران آفرینی خود ، برایش متصور بود که اجرای اعدام شیخ نمر تبعاتی در سطح افکار عمومی درایران و منطقه خواهد داشت .

-به طور معمول وقتی حادثه ای رخ دهد که در مورد آن آمادگی وجود نداشته باشد جمع و جور کردن دیپلمات ها ظرف یک روز آسان نیست و زمان می‌برد ولی عربستان با توجه به این که از قبل منتظر ساعت صفر بود خیلی سریع دیپلمات های خود را جمع کرد و یک روزه از ایران خارج کرد .

-عربستان سعودی تصور دارد که با ایجاد تنش و بحران می تواند عقربه های زمان و ساعت تحولات را به زمان یک دهه قبل برگرداند و در همین راستا به ابزارهایی مانند درگیر کردن بازیگران منطقه متوسل شده و فکر می کند با بازگشت به عقب ، می تواند از مزیت های نسبی که قبلا برخوردار بود بار دیگر بهره مند شود .

سیاست عربستان و ایران در تضاد است چراکه ما به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در منطقه هستیم.

-ادبیات سیاسی وزارت خارجه تعریف شده است.

-نگرانی افکار عمومی از برخی روندها قابل درک است.

-فاجعه منا به شدت در افکار عمومی تاثیر گذاشت و اعدام شیخ نمر هم نگرانی هایی ایجاد کرد.

-تدبیر و عقلانیت جمهوری اسلامی باطل کننده سحر عربستان است.

-جمهوری اسلامی ایران خود را در موقعیت انفعال و ضعف نمی بیند که سیاست های خشن و اضطراری اتخاذ کند.

-ما سیاست تدبیر را دنبال می کنیم.

عربستان حقایق منطقه را نمی بیند.

-عربستان تلاش زیادی کرد که ثبات در عراق ایجاد نشود.

-عربستان اشتباه خود را جبران نکرده اشتباه دیگری را انجام می دهد و از اشتباهی به اشتباه دیگر می رود.

-عربستان هنوز در یمن درگیر است ولی به دنبال نقش آفرینی در عراق هم هست و علاوه بر آن با ایران جنگ سفارتخانه ها را راه می اندازد.

-سیاست های عربستان مصداق ضرب المثل "از این ستون به آن ستون فرج است" هست.

-در پاسخ به اینکه آیا عربستان با ایران وارد اقدام نظامی می شود یا خیر می گویم که بدون تردید عربستان برنده این بازی نخواهد بود.

در مورد اقدام عربستان "فکر کنم در چارچوب استراتژی تا سطوحی از جنگ مستقیم پیش خواهد رفت ولی اینکه آیا بازیگران منطقه و جهان به او اجازه آتش افروزی خواهند داد جای تردید دارد.

عربستان تحولات زمانه خود را درک نمی کند و به دنبال انکار واقعیت ها است.

-به جنگ واقعیت ها رفتن برنده نخواهد داشت.

-نگرانی برای خارج شدن وقایع از کنترل وجود دارد.

-عربستان در یمن از نظر استراتژیک شکست خورده است.

-ائتلاف ضد تروریسم تنها ائتلافی روی کاغذ است.

-در مورد حمله به سفارت ایران در صنعا باید بگویم عربستان تاریخ منفی گسترده‌ای در حمله به اماکن و حمایت از اقدامات تروریستی علیه دیپلمات های ما دارد.

-دولت‌ها چه کوچک و چه بزرگ احترام خود را دارند و ایران در شبکه ی روابط خود با دولت های کوچک و بزرگ مبتنی بر احترام و منافع متقابل ارتباط و تعامل دارد .

-سودان در یکی دو سال اخیر توسط پترو دلارهای عربستان مورد تطمیع قرار گرفته است و با توجه به شرایط بحرانی که در آن قرار دارد فکر کرده است که به این کمک ها نیاز دارد. در مقابل این کمک ها ،در خواست عربستان سعودی از سودان ، جدا شدن از ایران بوده است . ما در مدت اخیر تلاش کرده ایم که در چارچوب منافع امت اسلامی این موضوع را مدیریت کنیم و در مسیر دیالوگ و منطق این موضوع را به سودان منتقل کنیم آن چه که به عنوان منافع خود تعریف کرده اند سراب است .

- دولت بحرین در چند سال اخیر خود را تحت الحمایه عربستان تعریف کرده است .

-امارات سطح روابط دیپلماتیک خود با تهران را به سطح کاردار کاهش داده است.

-مدت زمانی ماموریت سفیر ایران در امارات رو به اتمام بود و ما از او درخواست کردیم که زمان بازگشت خود را تسریع کند .

-وقتی امارات سطح روابط خود با تهران را به کاردار کاهش داد ما هم متقابلا این کار را انجام دادیم .

-دولت قطر و کویت سفرای خود از تهران را برای مشورت به دوحه و کویت فرا خواندند .

-کشورهای تونس ، مصر و اردن علی‌رغم برخی از تبلیغات دروغین رسانه های عربستانی ، اعلام کرده اند که تصمیمی برای تغییر رابطه با تهران ندارند .

-علی‌رغم ادبیات تندی که از اجلاس ریاض( اجلاس شورای همکاری خلیج فارس ) به بیرون منتقل شد، عربستان سعودی نتوانست به آنچه که از برگزاری اجلاس مدنظرش بود «مثلا این که بگوید من رهبر جهان عرب یا جهان اسلام هستم » به طور کامل دست پیدا کند .

-گفت وگو های اخیر ظریف و کری به مانند تماس ها و گفت وگوهای قبلی در ارتباط با برجام و جزییات مرتبط با آن بوده است .

-سیاست ما مذاکره با آمریکا در مورد مسائل منطقه نیست و در این سیاست تغییری ایجاد نشده است .

-هیچ گفت و گو و مذاکره ای در مورد مسائل غیر برجام بین ایران و آمریکا صورت نگرفته است گرچه آنها بعضا در حاشیه این مذاکرات ، نگرانی ها و دیدگاه های خود در مورد مسائل منطقه را مطرح کرده اند.

-آمریکایی ها در شرایط قطع رابطه با ایران هستند و تصور این که در این حالت بخواهند بین ایران و عربستان نقش میانجی گری ایفا کنند مسئله ی منطقی نیست و آنها هم چنین کاری را نکرده اند .

-بازه ی زمانی مربوط به اجرای برجام هنوز خاتمه پیدا نکرده است ودر حال حاضر گفت وگوهایی بین طرفین در گیر با مسئله ی اجرای برجام در مورد آخرین جزییات اقدامات فنی و دیگر مسائل مربوط به اجرای برجام در جریان است.

-ما از کشورهایی که با حسن نیت تلاش کرده اند در مورد مسائل اخیر نقش میانجی گری ایفا کنند تشکر کرده و از اقدام آنها استقبال می کنیم ولی در بستر واقعیت های موجود عربستان سعودی به دنبال بحران آفرینی است و پاسخ مثبتی به این تلاش ها نشان نمی دهد .

-ما از موضع اقتدار و عقلانیت به دنبال تنش نیستیم .

- در پایان هفته اول بهمن ماه سال جاری بر اساس توافق صورت گرفته با ایتالیا و فرانسه ، آقای روحانی به این دو کشور سفر می کند .

-بحران سوریه راه حل نظامی ندارد و باید گفت وگوهای سوری – سوری انجام شود.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۰
1
10
مطالب کاملا منطقی بود
نظرات بینندگان