کد خبر: ۲۴۷۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۸ - ۲۰ دی ۱۳۹۴

ایران نفت را چند دلار می‌فروشد؟

با گذشت چند روز از آغاز سال جدید میلادی، روند سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در بازار جهانی متوقف شد و حتی در معاملات منتهی به هفته اول ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، قیمت اکثر شاخص‌های نفتی جهان با افزایش چند سنتی همراه شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اختلافات سیاسی ایران و عربستان، ترمز سقوط آزاد قیمت نفت در بازار را کشید به طوری‌که پس از هفته‌ها کاهش قیمت، بهای اکثر شاخص‌های نفتی جهان در اولین معاملات سال ۲۰۱۶ صعودی شد.

به گزارش «انتخاب»، با گذشت چند روز از آغاز سال جدید میلادی، روند سقوط آزاد قیمت طلای سیاه در بازار جهانی متوقف شد و حتی در معاملات منتهی به هفته اول ژانویه سال ۲۰۱۶ میلادی، قیمت اکثر شاخص‌های نفتی جهان با افزایش چند سنتی همراه شد.

بر این اساس با وجود افزایش ۱۰ سنتی قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران اما کماکان نفت سنگین ایران در بازار در سطوح ۲۸ دلاری به مشتریان عرضه می‌شود به طوری‌ که در معاملات منتهی به اول ژانویه، بهای هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران حدود ۲۸ دلار و ۵۰ سنت داد و ستد شده است.

علاوه بر این، قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران هم با افزایش ۱۳ سنتی در معاملات منتهی به اول ژانویه ۲۰۱۶ میلادی هر بشکه ۳۱ دلار و ۲۰ سنت به مشتریان عرضه شده است. در مجموع از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران ۵۰ دلار و یک سنت و متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی کشور حدود ۴۷ دلار و ۹۴ سنت بوده است.

از سوی دیگر، در این مدت قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک با افزایش ۱۷ سنتی به ۳۱ دلار و ۵۹ سنت، بهای هر بشکه نفت خام سبک شیرین آمریکا با افزایش ۹۳ سنتی به ۳۷ دلار و ۸ سنت و قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افزایش ۲۵ سنتی به ۳۶ دلار و ۵۱ سنت رسیده است.

در همین حال، در معاملات منتهی به اول ژانویه ۲۰۱۶ میلادی، قیمت هر بشکه نفت خام شاخص دوبی با افزایش ۲۰ سنتی به ۳۲ دلار و ۶ سنت و بهای هر بشکه نفت عمان با افزایش ۱۳ سنتی به ۳۲ دلار و ۱۳ سنت رسیده است.

به اعتقاد تحلیلگران بازار نفت، بالا گرفتن اختلافات سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی به عنوان دو کشور موسس و تاثیرگذار در اوپک، یکی از مهمترین دلایل توقف سقوط قیمت نفت در بازار جهانی در معاملات منتهی به اول ژانویه سال جدید میلادی بوده است.

با این وجود، در شرایط فعلی پیشی گرفتن عرضه از تقاضا و وجود ۱.۵ تا ۲ میلیون بشکه نفت مازاد در بازار و ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید نفت توسط روسیه، عراق و عربستان سعودی، منفی شدن رشد اقتصادی در بخش کشورهای بزرگ مصرف‌کننده انرژی همچون چین و افزایش سطح ذخیره‌سازی نفت در کشورهای عضو OECD و آمریکا از مهمترین دلایل پایین بودن قیمت طلای سیاه در بازار به شمار می‌رود.

 
منبع: مهر
نظرات بینندگان