کد خبر: ۲۴۷۱۶۴
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۴ - ۲۱ دی ۱۳۹۴

امارات: ما در کنار عربستان ایستاده ایم/ با کشوري قطع رابطه مي کنيم که ما را تهديد کند

اولا من به شما حقايقي را مي گويم و آن اين است که حجم تجارت خارجي امارات، بيش از چهارصد ميليارد دلار است و حجم تجارت ما با ايران،کمتر از چهار درصد اين ميزان است، بنابراين اگر آنچه شما گفتيد باشد، چهار درصد از اين ميزان، رقم مهمي محسوب نمي شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزير خارجه امارات گفت : مادر کنار عربستان ايستاده ايم اما موضوع قطع روابط ديپلماتيک بين هر کشور با کشور ديگري، مستلزم اقدام ستيزه جويانه مستقيم ضد کشور ديگر است.

به گزارش«انتخاب»، عبدالله بن زايد آل نهيان وزير خارجه امارات که همراه با عادل الجبير همتاي  عربستاني و نبيل العربي دبير کل اتحاديه عرب در کنفرانس خبري شرکت کرده بود در پاسخ به سوال خبرنگار تلويزيون دولتي بي بي سي انگليس که از وي پرسيده بود  چرا کشور امارات ، در قطع روابط با ايران ، از عربستان و بحرين تبعيت نکرد؟ آيا علت آن ، روابط تجاري بين ايران و امارات  است که اگر با مشکل مواجه شود ، امارات خسارت زيادي خواهد ديد؟گفت : اولا من به شما حقايقي را مي گويم و آن اين است که حجم تجارت خارجي امارات، بيش از چهارصد ميليارد دلار است و حجم تجارت ما با ايران،کمتر از چهار درصد اين ميزان است، بنابراين اگر آنچه شما گفتيد باشد، چهار درصد از اين ميزان، رقم مهمي محسوب نمي شود. وي افزود تجارت خارجي شريان حياتي زندگي اقتصادي در امارات محسوب نمي شود، بلکه بخش بزرگتر درآمد در امارات که از بخش تجارت بيشتر است، بخش گردشگري است، هفده ميليون گردشگر در سال وارد امارات مي شوند که هشت و سه دهم توليد ملي کشور امارات را تشکيل مي دهد، پس اميدوارم تصور اشتباه نکنيد. پس درست است که بين ايران و امارات روابط تجاري ،تاريخي است، اين روابط در دهه شصت و هفتاد، شريان اصلي تجارت خارجي و اقتصاد امارات بود، اما امروزه چنين چيزي نيست و اين موضوع مهمي است.

گفته مي شود  در امارات ، نيم ميليون ايراني زندگي مي کنند در حالي که در امارات کمتر از نود هزار ايراني هستند و من حقيقت را به شما مي گويم و مبالغه اي در کار نيست، مي توانيد به اتاقهاي بازرگاني امارات برويد تا از اين حقايق آگاه شويد، شمار شرکتهاي ايراني مي گويند دهها هزار شرکت است، چه بسا چند هزار شرکت روي کاغذ باشد،اما شرکتهاي واقعي، دويست شرکت است، پس اميدوارم مسائل را بيش از حد بزرگ نکنيد. وي تصريح کرد نگاه کنيد موضوع قطع روابط ديپلماتيک بين هر کشور با کشور ديگري، مستلزم اقدام ستيزه جويانه مستقيم ضد کشور ديگر است، البته من مطمئنم اتفاقي که ضد سفارت عربستان در تهران و نيز ضد کنسولگري عربستان در مشهد افتاد ، اقدامي ستيزه جويانه ضد عربستان و بالطبع اقدامي ستيزه جويانه ضد امارات بود، اما من نمي توانم قطع روابط ديپلماتيک را توجيه کنم،  بايد گام ديگري اتخاذ مي کردند که زيان کمتري براي روابط داشته باشد و آن کاهش سطح اين روابط است.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
1
18
زنده باد ایران
امیرعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
0
23
بنظرم این یک فرصت تاریخی برای کشورمان است که در بدو اجرای برجام این فرصت را داریم که شرکایی مطمئن برای تجارت و توسعه زیرساختهای کشور در بین اروپا و آسیا و نیز کشورهای آمریکایی پیدا کنیم و از گره زدن سرنوشت اقتصاد و سیاستهایمان با اعراب و ترکیه بشدت پرهیز کنیم چرا که اینان در همین چند ماه نشان داده اند که ایران را ضعیف و فاقد قدرت بین المللی میخواهندولی ایران امروز نیازمند شرکایی قویست که بازی برد برد را بلد باشند
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
1
26
امارات لطفا قطع رابطه کن خصوصا اقتصادی
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
2
14
قابل توجه اونايي كه ميگن اگر ايرانيا سرمايه اشون رو از امارات بكشن بيرون امارات باسر ميخوره زمين و ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۱
1
18
به نظر من باید ایران خودش با امارات قطع رابطه کنه خیلی بهتره
نظرات بینندگان