کد خبر: ۲۴۷۲۲۶
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۰۹ - ۲۲ دی ۱۳۹۴

اظهار نظر پاپ فرانسیس درباره توافق هسته ای با ایران

پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها در مراسم سخنرانی سالانه در واتیکان در مقابل دیپلمات ها به تفاهم های مهم بین المللی در سال 2015 اشاره کرد و توافق هسته ای با ایران را مهم و امیدوار کننده خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پاپ فرانسیس رهبر مذهبی کاتولیک ها در مراسم سخنرانی سالانه در واتیکان در مقابل دیپلمات ها به تفاهم های مهم بین المللی در سال 2015 اشاره کرد و توافق هسته ای با ایران را مهم و امیدوار کننده خواند.

به گزارش «انتخاب»، پاپ روز دوشنبه در واتیکان گفت: در سال 2015 تفاهم های بین المللی مهمی از جمله توافق هسته ای با ایران منعقد شد که باعث امیدواری به آینده است و امیدوارم که این توافق به فضای تنش زدایی در منطقه کمک کند.

پاپ در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ' سال جدید میلادی نیز تضادهای شدیدی را به همراه دارد و تنش های زیادی در منطقه خلیج فارس و شبه جزیره کره مشاهده می شود' ابراز امیدواری کرد تا فضایی نیز برای صلح و حسن نیت و تفاهم ایجاد شود.

رهبر مذهبی کاتولیک ها همچنین به سیل عظیم مهاجرت ها و ترس از تروریسم پس از رویدادهای کلن آلمان اشاره کرد و گفت: سیل عظیم مهاجرت ها به سواحل اروپا ظاهرا سیستم پذیرش را دچار تزلزل کرده است ، سیستمی که برروی خاکستر جنگ دوم جهانی و با مشقت ایجاد شده و هنوز یک فانوس برای بشریت بشمار می رود. اما باید باید از نگرانی ها برای امنیت فائق آمده و نباید پایه های روحیه انساندوستانه را از دست داد.

پاپ گفت: ترس و نگرانی برای امنیت از تهدیدات تروریسم بین المللی مهم است. این سیل عظیم پناهجویان به نظر می رسد که پایه های روحیه بشردوستانه را که اروپا همواره به آن عشق ورزیده و از آن دفاع کرده است به خطر می اندازد. نمی توان اجازه داد که ارزشها و اصول بشری ، احترام به کرامت هر انسان و همبستگی متقابل، هرچند که در برخی لحظات تاریخی یک بار دشوار باشند، از دست بروند.

وی گفت که اروپا، ابزار دفاع از انسان و ایجاد تعادل میان وظایف دوگانه 'حفظ حقوق شهروندانش' و 'تضمین خدمات و پذیرش پناهجویان' را دارد.
وی در پایان از ایتالیا به دلیل فعالیت در مدیترانه و نجات جان پناهجویان قدردانی کرد.

نظرات بینندگان