کد خبر: ۲۴۷۶۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۹ - ۲۴ دی ۱۳۹۴

بالاخره پیام تهران به واشنگتن چه بود

چه‌بسا سپاه پاسداران در صدد ارسال این پیام به کسانی که به‌نوعی با این موضوع مرتبط هستند، باشد با این مضمون که ایران در صورتی که احساس کند که منافع و امنیت آن در خطر است برای هرگونه رویارویی حتی با آمریکا آماده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 پیام تهران از بازداشت تفنگداران آمریکایی به آمریکا و صدالبته به کشورهای ریز منطقه این است که قوانین بازی تغییر کرده است و هرکس باید حد و اندازه قدرت خود را دانسته و سر جای خود بنشیند.

به گزارش«انتخاب»، لبنانی الاخبار، نگاهی به بازداشت تفنگداران آمریکایی و شیوه برخورد ایران با این موضوع، این پیام را برای آمریکا و ریزتر از آن به‌همراه دارد که هرکس باید حد و اندازه خود را بشناسد.

تکرار حادثه 12 سال پیش

رویارویی جدید مستقیم بین نیروهای دریایی ایران و آمریکا بعداز 12 سال از حادثه بازداشت چهار تفنگدار نیروی دریایی آمریکا توسط ایران بار دیگر تکرار شد، به این معنی که این بار نیروی دریایی ایران  10 تفنگدار آمریکایی (9 مرد و یک زن) سرنشین دو قایق نیروی دریایی آمریکا را که سه کیلومتر به داخل آبهای منطقه‌ای ایران وارد شده بودند، بازداشت کرد.

تفنگداران آمریکایی که از کویت در حال رفتن به بحرین بودند اطراف جزیره ایرانی «فارسی» و مقابل سواحل سعودی توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شدند.

در پی این اتفاق و تماس‌های پی‌درپی طرف آمریکایی با تهران و بعد از محرز شدن ورود تفنگداران آمریکایی به آب‌های منطقه‌ای ایران به‌دلیل اشکال فنی در سیستم ناوبری قایق‌ها، تفنگداران آزاد شدند و جان کری وزیر خارجه آمریکا از ایران تشکر و قدردانی کرد.

پیام ایران به طرف‌های متعدد

پیام ایران از بازداشت تفنگداران دریایی آمریکایی متوجه طرف‌های متعدد است و در این میان نکته قابل توجه اینکه نیروهای دریایی ایران دو قایق آمریکایی را محاصره کردند و به آن هشدار دادند اما هیچ مقاومت قابل توجهی از طرف آنان مشاهده نشد و سرعت تسلیم آنان پس از اینکه متوجه شدند تحت محاصره نیروهای ایرانی قرار دارند، عجیب بود.

این حادثه به‌نوبه خود نبردی کاملاً خاموش بود که نزدیک سواحل عربستان رخ داد و با عذرخواهی آمریکا همراه بود به این معنی که واشنگتن تهدید به جنگ نکرد و سقف اظهارات خود را بالا نبرد بلکه از طرف ایران قول‌هایی مبنی بر پیگیری موضوع دریافت کرد و ایران در واکنش به این اتفاق اعلام کرد: اگر ثابت شود که به‌اشتباه وارد آبهای ایران شده‌اند، بلافاصله آنان را آزاد خواهیم کرد.

جالب اینکه بین نیروهای سپاه پاسداران ایران که مأموریت حمایت از خلیج فارس را به‌عهده دارند این گفته سردار علی فدوی معروف است: «ما هستیم ولی نیستیم» به این معنی که منظور سردار فدوی این است که  نیروهای سپاه پاسداران خلیج فارس را زیر نظر دارند بدون اینکه کسی آنان را ببیند و در صورت بروز هرگونه اتفاق فوق العاده و غیرمنتظره، ناگهان ظاهر خواهند شد.

ایران در قبال نقض حاکمیت خود کوتاه نمی‌آید

چه‌بسا سپاه پاسداران در صدد ارسال این پیام به کسانی که به‌نوعی با این موضوع مرتبط هستند، باشد با این مضمون که ایران در صورتی که احساس کند که منافع و امنیت آن در خطر است برای هرگونه رویارویی حتی با آمریکا آماده است.

بازی با واشنگتن به این شیوه بی‌شک برای ریزتر از آمریکا به این معنی است که تهران به هیچ وجه در پاسخ به نقض حاکمیت اراضی خود کوتاهی نخواهد کرد و قوانین بازی تغییر کرده است و برخی باید حد و اندازه قدرت خود را دانسته و سر جای خود بنشینند.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان