کد خبر: ۲۴۷۹۷۸
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۰۱ - ۲۷ دی ۱۳۹۴

کری: تحریم‌های هسته‌ای اروپا و آمریکا لغو شد/ به تعهدات خود عمل می‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر خارجه آمریکا بعد از قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام توسط محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران در مقر اروپایی سازمان ملل حضور پیدا کرد و گفت: امروز یک بار دیگر برای همگان اهمیت دیپلماسی مشخص شد.

جان کری با بیان این که قصد دارد که بیانیه‌ای را بخواند و بعد از آن باید به سرعت به فرودگاه رود تصریح کرد: عصر امروز یک بار دیگر اهمیت دیپلماسی مشخص شد.

وی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای که بین ایران و 1+5 به صورت مستمر در دو سال گذشته صورت گرفته است گفت: در راستای مذاکرات دیپلماتیکی که صورت گرفت در نهایت 4 شهروند آمریکایی که به صورت ناعادلانه در ایران زندانی شده بودند آزاد شده و می‌توانند به آغوش خانواده‌های خود برگردند. البته آقای رییس‌جمهور (اوباما) در این باره بیش‌تر صحبت خواهند کرد.

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که این دو مسیر مذاکره (مذاکرات هسته‌ای و مذاکره برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران و آزادی تعدادی از ایرانیان زندانی در آمریکا) به هم ارتباطی نداشته است ادامه داد: البته هیچ تردیدی نیست که در پی مذاکرات هسته‌ای سرعت گفت‌وگوهای انسان‌دوستانه برای آزادی این افراد بیش‌تر شد چرا که در راستای مذاکرات هسته‌ای و توافق حاصل شده دو طرف به هم نزدیک‌تر شدند و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شد.

کری افزود: هم اکنون پیشرفت‌های زیادی حاصل شده است. امروز پس از 4 سال از ورود من به عمان به درخواست اوباما برای آغاز گفت‌وگوها با ایران و بعد از دو و نیم سال مذاکرات شدید، آژانس راستی‌آزمایی کرده است که ایران در تغییر دادن و برچیدن برنامه هسته‌ای‌اش به تعهداتش عمل کرده است و هم‌چنین نمایندگان آژانس برای انجام این پروسه فردا به تهران خواهند رفت.

کری تاکید کرد که ایران در این رابطه قدم‌های بزرگی برداشته است و ما نباید این نکته را فراموش کنیم چرا که بسیاری تردید داشتند ایران تعهدات خود را عملی کند و باید توجه داشت که ابعاد واقعی این موضوع در آینده معلوم خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین از لغو فوری تحریم‌های هسته‌ای توسط اتحادیه اروپا و آمریکا خبر داد و برداشتن تحریم‌ها را افقی تازه برای مردم ایران دانست.

کری بدون توجه به ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران از ابتدا مدعی شد:‌ از امروز ما به روز اجرایی شدن برجام رسیده‌ایم. ما به لحظه‌ای رسیده‌ایم که تعهدات ایران از روی کاغذ به عمل تبدیل شده است و دوستان ما در تمام جهان امن‌تر هستند چرا که خطر ساخت یک سلاح هسته‌ای از بین رفته است. هم اکنون تمام راه‌های ایران به سوی سلاح هسته‌ای برداشته شده و راستی آزمایی شده‌اند.

او افزود: تا پیش از شروع مذاکرات ایران به ذخایر اورانیوم خود اضافه می‌کرد اما از جولای گذشته ایران آن را به کم‌تر از 300 کیلوگرم رسانده و هم اکنون 2 درصد از ذخایر اورانیوم خود پیش از شروع گفت‌وگوها را در اختیار دارد. ایران هم‌چنین دو سوم از سانتریفیوژها را برداشته و هم‌چنین دستگاه‌هایی توسط آژانس پلمپ شده و تحت کنترل درآمده است. هم‌چنین راکتور آب سنگین اراک که به طور بالقوه از خاصیت تولید پلوتونیوم و ساخت سالانه 2 سلاح هسته‌ای برخوردار بود، بازطراحی شده است.

جان کری در ادامه قرائت بیانیه خود گفت: امروز آژانس این توانایی را دارد که تمام تدابیر لازم برای بازرسی که در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در برجام آمده است را عملیاتی کند و چرخه تولید اورانیوم از آغاز تا آخر را می‌تواند تحت نظر داشته باشد.

وی با بیان این که ایران در چارچوب برجام نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و اگر بخواهد چنین کاری انجام دهد باید چرخه مربوط به این موضوع را از ابتدا تا انتها ایجاد کند و چنین چیزی در چارچوب برجام امکان پذیر نیست، ادامه داد: قدم‌هایی که ایران در راستای اجرای برجام داشته است برنامه هسته‌ای ایران را به صورت بنیادین تغییر داده است.

این دیپلمات آمریکایی با بیان این که هر موقع ایران تصمیم بگیرد که به این سمت برود ما به خاطر برجام بلافاصله متوجه این موضوع می‌شویم، تاکید کرد:‌ مثل گذشته راستی‌آزمایی ستون فقرات این توافق است. ما خوشحال هستیم که ایران به تعهدات خود عمل کرده و ما نیز به تعهدات خود عمل می‌کنیم.

کری با بیان این که راستی‌آزمایی را در هر ساعت و در هر روز ادامه خواهیم داد ادامه داد: تا این جا ایران به هر موضوعی که تعهد داشته عمل کرده است. از دو سال پیش یعنی توافق ژنو ایران انجام تعهدات خود را آغاز کرده البته ما باید به پیش برویم و شاهد عملکرد ایران در سال‌های آِینده باشیم چرا که عملکرد ایران در دو سال گذشته تضمین کننده عملکرد این کشور در آینده نیست و این موضوع به تنهایی تمام نگرانی‌هایی که جامعه جهانی به خاطر انتخاب‌ها و سیاست‌های گذشته ایران در این ارتباط داشته را برطرف نمی‌کند.

وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این توافق کاملا اجرایی شود در بخش پایانی سخنان خود از رییس جمهور این کشور، کاترین اشتون ، وندی شرمن، موگرینی، ظریف، صالحی، مقامات کشورهای گروه 1+5 و هم‌چنین دولت اتریش و سوییس به خاطر مهمان نوازی‌شان در برگزاری مذاکرات تشکر و قدردانی کرد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان