arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۸۶۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۸ - ۳۰ دی ۱۳۹۴

جهانگیری: لاریجانی انصافا کمک ویژه ای به مذاکرات کرد؛ همیشه باید قدردان زحمات او باشیم / نباید صلاحیت کسی بدون جهت تایید یا رد شود

رهبری در جلسه‌ای به ما گفتند که در راه تحقق اقتصاد مقاومتی مشکلاتی پیش می آید اما من از اجرای این سیاست‌ها کاملا دفاع می کنم و به میدان می آیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: انتخابات پیش رو آزمون بزرگی برای نظام، دولت و جریانات سیاسی است که تمام مراحل آن باید در چارچوب قانون صورت پذیرد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از خبرگزاری ها، اسحاق جهانگیری در دومین همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور در وزارت کشور اظهار کرد: انتخابات پیش رو آزمون بزرگی برای نظام، دولت و همه جریانات سیاسی است که همه با هم دست به دست یکدیگر بدهیم تا مردم حقوق‌شان را اعمال کنند و بتوانند سرنوشت‌شان را رقم زنند. به همین دلیل تمامی مراحل انتخابات باید در چارچوب قانون باشد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره انتخابات یادآور شد: خوشبختانه مقام معظم رهبری در چند سخنرانی خود خط کلی خود را درباره انتخابات روشن کردند که یکی مربوط به حق الناس بودن تمام مراحل انتخابات است. استانداران و فرمانداران علاوه بر اینکه باید از این حق الناس بودن بنا به وظیفه‌ای که دارند دفاع کنند از نظر شرعی هم باید به این مساله دقت داشته باشند. رهبر معظم انقلاب در تکمله صحبت‌هایشان درباره حق الناس بودن فرمودند که نباید صلاحیت کسی بدون جهت تایید یا رد شود و در هر دو سمت حق الناس وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مقام معظم رهبری به دلیل حساسیت مسایل داخلی و خارجی و اهمیت انتخابات از یک انتخابات پرشور که همه در آن حاضر باشند و مشارکت حداکثری داشته باشند صحبت کرده است و این تکلیفی است بر عهده ما مدیران که باید زمینه مشارکت را ایجاد کنیم. وقتی برای رهبر معظم انقلاب انتخابات آنقدر اهمیت دارد که می‌گویند کسانی که حتی نظام را قبول ندارند در انتخابات شرکت کنند ما به عنوان مدیران باید ببینیم الزامات این کار چیست؟‌ و این الزامات را مدیران کشور باید فراهم کنند و اگر نتوانیم زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کنیم باید پاسخگو باشیم که البته پیش‌بینی می شود انتخابات با مشارکت خوبی صورت گیرد.

وی همچنین بیان کرد: انتخابات یک فرصت ملی است که سرمایه اجتماعی کشور را افزایش می‌دهد و اعتماد مردم به نظام را بالا می‌برد و با انتخابات امید به آینده و نشاط در عرصه کشور زیاد می‌شود. وقتی ما روی مهم بودن انتخابات مانور می‌دهیم چنین دستاوردهایی در آن نهفته است؛ چرا که با انتخابات مردم به نظام امیدوار می‌شوند. حرفشان را با مسئولین می زنند و به کارآمدی نظام اعتماد می کنند پس باید به انتخابات به عنوان یک موقعیت استثنایی نگاه کنیم.

جهانگیری اضافه کرد: انتخابات میدانی است که آسیب های اجتماعی کشور را کاهش می دهد متاسفانه امروز آسیب های اجتماعی به یکی از دغدغه‌های جدی ما تبدیل شده است. برای هیچ ایرانی و مسلمانی قابل قبول نیست که اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی زیاد شده و آسیب های اجتماعی در کشور بالا رفته باشد. بخشی از این آسیب های اجتماعی با برگزاری انتخابات و با افزایش امید مردم برطرف خواهد شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دغدغه مقام معظم رهبری درباره آسیب های اجتماعی به حدی بود که به همراه آقای وزیر کشور در دو جلسه طولانی برای پیدا کردن راهکار در این زمینه در خدمت ایشان بودیم. یکی از این راهکارها امیدواری مردم است و انتخابات می تواند این نقش را ایفا کند.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه انتخابات منزلت کشور را در منطقه بالا می برد عنوان کرد:‌ ما در منطقه ای هستیم که پر از بحران است و برخی از همسایه‌های ما دچار اتفاقات عجیبی هستند و دچار مدیریت‌های نابالغی هستند که تصمیم های ناپخته و نابالغ می گیرند. پس نیاز است که یک بار دیگر اقتدار و امنیت ایران را نشان بدهیم و انتخابات بزرگی برگزار کنیم. انتخابات می تواند اقتدار ملت ایران را در سطح بین المللی به نمایش بگذارد.

وی همچنین یادآور شد: انتخابات فرصتی است که برای مردم این امکان فراهم می‌شود که به زبان بیایند و حرف‌شان را با رایشان بزنند. ضمن اینکه نخبگان و متخصصین به میدان می آیند و علاوه بر مطرح کردن نقطه نظرات و انتقادات خود را در معرض رای می گذارند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه به نقش شورای نگهبان در انتخابات اشاره کرد و افزود: شورای محترم نگهبان ناظر انتخابات است و بخشی از مسئولیت انتخابات به عهده شورای نگهبان است. دوستانی هم که بنا به دلایلی تایید صلاحیت نشدند یا صلاحیت‌شان احراز نشده است حتما باید این مساله را از مسیر قانونی پیگیری و دنبال کنند. اطمینان داریم که شورای نگهبان با سعه صدر به گونه ای عمل می کند که در همه صحنه‌های کشور رقابت پر شوری ایجاد شود و همه گرایش‌ها احساس کنند که برایشان حق انتخاب وجود دارد.

وی ادامه داد: ما هم به عنوان دولت آنچه از صندوق های رای بیرون می آید برایمان قابل احترام است و دولت با خیال راحت به آنچه از صندوق ها بیرون می آید احترام می گذارد. آنچه وظیفه تک تک ماست از رییس جمهور گرفته تا فرماندار و بخشدار پایبندی به قانون از موضع اقتدار و قدرت است.

جهانگیری همچنین گفت: فرماندار باید قوی باشد و اجازه ندهد به حقوق قانونی‌اش تجاوز شود. قطعا با هماهنگی خوبی که بین وزیر کشور و شورای نگهبان وجود دارد حتما شرایط انتخابات باشکوه و خوبی در کشور فراهم خواهد شد که همه از آن راضی باشند. از آقای رحمانی فضلی وزیر مقتدر ، مدبر و توانای کشور صمیمانه تشکر می کنم که در انجام مسئولیت سنگینی که در این مقطع خاص بر دوش‌شان است به خوبی عمل می کنند و همه دستگاه‌ها و وزارتخانه های کشور نیز باید به وزارت کشور کمک کنند تا انتخابات به نحو مطلوبی برگزار شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سرانجام رسیدن برجام اظهار کرد: برای توفیق ملی کشور به دلیل خروج از دایره تحریم‌های ظالمانه تبریک می گویم و خوشبختانه برجام به فرجام خوبی رسید. در دو سال و اندی گذشته دولت روندی را طی کرد که روشن است و البته باز هم باید گفته شود. دشمنان ما به بهانه دروغی به نام رفتن به سمت بمب اتم انواع فشارها را به ملت ایران وارد کردند که تحریم‌های ظالمانه نماد اصلی آن بود.

جهانگیری اضافه کرد: 6 قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران تصویب شد و تقریبا هم همه سعی کردند به این تحریم‌ها پایبند باشند. حتی نزدیک‌ترین دوستان و همسایگان ما آن طور که ما توقع داشتیم نتوانستند در روزهای سخت کمک‌مان کنند. البته بعضی ها بیشتر و بعضی ها کمتر و بعضی ها اصلا کمک نکردند که به هر حال این مسایل در خاطره ملت ما می ماند و ما دوستان دوران سختی را فراموش نمی کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: لطف خدا، رهبری مدبرانه مقام معظم رهبری و کاردانی تیم مذاکره کننده باعث شد تا بالاخره تهدیداتی که با آن می خواستند ملت ایران را به زانو در آوردند به فرصت تبدیل شود. و سایه شوم جنگ، فشار ، تحریم و اقدامات پر هزینه از سر کشور دور شد و خیلی ها فهمیدند با چنین ملتی نمی توان با زبان زور صحبت کرد.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: پیروزی در میدان دیپلماسی و مذاکره به دست آمد و این پیروزی خیلی سخت است و شاید از پیروزی در میدان جنگ سخت تر باشد چون علاوه بر شجاعت، قاطعیت و تدبیر به صبر هم نیاز دارد و اینکه مذاکره کنندگان از آبرو و اعتبار شخصی خودشان مایه بگذارند و در پیچ و خم گفت‌وگوها با ظرافت و به موقع عبور کنند و در جایی که نیاز است نرم سخن بگویند و جایی که نیاز است سخت صحبت کنند. فراموش نکنیم در برخی مواقع که عرصه بر تیم مذاکره کننده صبور و شجاع ما تنگ می شد حتی گاهی از آقای ظریف عصبانت‌هایی می دیدیم که از انسانی مثل او کمتر سراغ داریم.

وی اضافه کرد: به هر حال حاصل این شد که شاهد پیروزی منطق بر زور و گفت‌وگو بر تهدید هستیم. با این کار راهی را در دنیا باز کردیم که با آن می توان مسائل پیچیده دنیا را با گفت‌وگو حل کرد. می توان با گفت‌وگو مسایل سوریه و یمن را حل کرد و می توان به جای این همه بمب که بر سر مردم یمن ریخته می شود بنشینند و با گفت‌وگو این مساله را حل کنند.

معاون اول رییس جمهور در ادامه یادآور شد: این پیروزی نه فقط مختص دولت بلکه پیروزی نظام و رهبری است. به جرات می گویم که اگر اراده مقام معظم رهبری بر این نبود که ما این گفت‌وگو و توافق را به نتیجه برسانیم قطعا به نتیجه نمی رسیدیم. ایشان با حمایت های به موقع جایی که باید تذکر می دادند، جایی که باید راهنمایی می کردند و جایی که باید از نرمش قهرمانانه سخن می گفتند دقیقا مثل ناخدای کشتی هدایت کردند.

وی اضافه کرد: اگر مدیریت شجاعانه با تحمل‌های سخت شخص آقای رییس جمهور نبود قطعا در مذاکرات به نتیجه نمی رسیدیم و اگر دانش و توانمندی و شجاعت آقای ظریف نبود نیز به نتیجه نمی رسیدیم. همه ارکان نظام کمک کردند که دولت به خوبی این کار را پیش ببرد. از جمله قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی. رییس مجلس آقای لاریجانی انصافا کمک ویژه‌ای در این زمینه کرد که همیشه باید قدردان زحماتش باشیم. این پیروزی یک جریان سیاسی نبود بلکه پیروزی ملت ایران به حساب می آید.

جهانگیری همچنین گفت:‌ کشور امروز از موقعیت ریسک عبور کرده و ما امروز در موقعیت جدیدی قرار داریم. مردم به آینده امیدوارند و دولت و ملت خوشحال هستند، اما در این میان عده‌ای بی جهت از خوشحالی دولت و ملت ناراحت هستند و نمی دانیم چرا. البته دولت به این بلوغ رسیده که نگوید این کار را فقط من کردم بلکه دولت می گوید این کار همه نظام بوده است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به مسایل اقتصادی پس از اجرای برجام تصریح کرد: در بخش اقتصادی چالش های جدی داریم. یکی از منابع مهم درآمد کشور نفت است. ما پارسال نفت را 80 دلار می فروختیم و امسال کمتر از 25 دلار می فروشیم. این ها اثراتی دارند در حالی که مردم با اجرای برجام انتظاراتی برایشان به وجود آمده است.

وی ادامه داد:‌ مردم چالش هایی دارند و معیشت‌شان خوب نیست. در روستاها 29 درصد و در شهرها 15 درصد درآمد سرانه مردم کاهش یافته است در حالی که این آمار روز به روز باید افزایش پیدا کند. بیکارهای جامعه زیاد شده اند و در برنامه ششم هم پیش بینی کرده ایم که هر سال 890 هزار فارغ التحصیل خواهیم داشت که به دنبال کار هستند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه مدیران استانی باید برای بالابردن بهره وری و بازدهی تلاش کنند گفت: در برخی از سفرهای استانی من استاندارانی را می بینم که درباره فعالیت های اقتصادی خود و ایجاد اشتغال توضیح می دهند اما برخی استانداران هم یکسره می نالند و یک کلمه مثبت هم به ما نمی گویند. اختیار استاندار از وزیر و حتی رییس جمهور هم بیشتر است و همه مقامات در استان پذیرفته اند که استاندار نفر اول استان است. استاندار می تواند همه ابزارهای توسعه را در اختیار بگیرد. بخش خصوصی را فعال کند و برای برون رفت از مشکلات پیشنهاد بدهد و امید را افزایش دهد.

جهانگیری با بیان اینکه ما با کمبود بودجه و افزایش انتظارات به حق مردم مواجهیم تاکید کرد: ما می توانیم به این انتظارات جواب دهیم. سال آینده سال رونق اقتصاد ایران است و ما می توانیم در این سال شغل ایجاد کنیم و فضا را برای تولید و سرمایه گذاری فراهم کنیم. استانداران باید از این فرصت استفاده کنند.

وی در ادامه افزود: ما سیاست های اقتصاد مقاومتی را جدی گرفته‌ایم. همه اقتصادانان هم معتقدند این سیاست ها راهگشاست. ما معتقدیم این سیاست ها بهترین چراغ راهنمای ماست و باید رویکردهای اقتصاد مقاومتی یعنی درون‌زایی، برون گرایی ، واگذاری اقتصاد به مردم و استفاده از فناوری های جدید توسط استانداران پیگیری شود. من در جلسه‌ای در محضر رهبر انقلاب گفتم برون گرایی یعنی با دنیا کار کنیم و سرمایه و فناوری جذب کرده و از دنیا بازار بگیریم که رهبری هم گفتند منظور ایشان از برون گرایی همین است. درون گرایی هم یعنی از بخش خصوصی و همه نیروهای خود استفاده کنیم. این جفا به کشور است که مدیران فقط از گرایش های سیاسی خود در امور استفاده کنند.

جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه باید طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی واگذار شود خاطرنشان کرد: استانداری موفق است که بتواند طرح های نیمه تمام را واگذار کند. من هنوز نامه‌ای از استانداران ندیده ام که شرح فعالیت خود را درباره اقتصاد مقاومتی بیان کرده باشند. تحقق اقتصاد مقاومتی شوخی نیست و رهبری و دولت در این مساله جدی هستند. حتما در اجرای اقتصاد مقاومتی برخی تغییرات در سیستم مدیریتی ایجاد شده و برخی تشویق شده و برخی هم کنار گذاشته می شوند.

وی با بیان این‌که هیچ کس حق ندارد در اجرای اقتصاد مقاومتی خللی ایجاد کند، افزود: رهبری در جلسه‌ای به ما گفتند که در راه تحقق اقتصاد مقاومتی مشکلاتی پیش می آید اما من از اجرای این سیاست‌ها کاملا دفاع می کنم و به میدان می آیم.

معاون اول رییس جمهور در پایان درباره برنامه‌های دولت در پسابرجام خاطرنشان کرد: ما برنامه‌های خوبی را طراحی کرده‌ایم البته به دغدغه‌های فرهنگی هم توجه داریم. ما به حفظ دستاوردهای انقلاب حساسیت داریم و نباید به گونه ای عمل کنیم که نیروهای ارزشی دغدغه‌های فرهنگی پیدا کنند.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۲
امیر تبریز اوغلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۳۰
3
1
اره خوب
نظرات بینندگان