arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۸۷۲۸
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۵ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۴

خودکشی یک دانشجو در مقابل چشم استاد اقتصاد دانشگاه فرودسی مشهد/ دلیل؛ نمره مشروطی گرفته بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه شهروند نوشت: نمره مشروطی دانشجوی رشته اقتصاد او را تا یک قدمی مرگ کشاند. وقتی استاد این دانشجو پس از ٣ ترم باز هم اعتراضات وی را قبول نکرد، با صحنه خودکشی این پسر جوان روبه رو شد.
ساعت ۱۱روز دوشنبه ٢٨ دی‌ماه یکی از دانشجویان رشته اقتصاد که سابقه سه ترم مشروطی داشت، به دلیل این‌که در یکی از دروس چهار واحده نمره‌ای پایین گرفته بود به دفتر استاد مربوطه مراجعه و از وی می‌خواهد که به او نمره قبولی دهد. با توجه به این‌که استاد مربوطه اعتراض وی را وارد نمی‌دانست، بنابراین نمره قبولی به این دانشجو نمی‌دهد که در اين حین دانشجو استاد را تهدید می‌کند که چنانچه نمره قبولی را ندهد با تیغی که به همراه دارد رگ دست خودش را خواهد زد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد در رابطه با این حادثه گفت: این دانشجو به استاد می‌گوید «باید به من نمره ١٠ بدهید». این درخواست در هیچ نظام آموزشی دنیا جایگاهی ندارد. در حقیقت درخواست این دانشجو این نبوده که برگه امتحانی وی مجدد تصحیح شود بلکه او خواسته بود نمره امتحانش ١٠ باشد.

ابراهیمی با بیان این‌که استاد نیز به وی می‌گوید «من می‌توانم نمره تک را ترمیم کنم» گفت: اما دانشجو همچنان بر کسب نمره قبولی اصرار داشت و تهدید می‌کرد که به خود آسیب خواهد زد. این استاد نیز زمانی که با این تهدید مواجه می‌شود، سراغ دیگر اساتید برای کمک گرفتن می‌رود. با یک آمبولانس دانشجو به بیمارستان فارابی منتقل و پس از درمان بعدازظهر همان روز مرخص می‌شود.

اعتراض دانشجویان

دانشجویان معترض مقابل دفتر استادی که یک دانشجو در اعتراض به نمره خود در مقابل آن اقدام به رگ زنی کرده بود، تعدادی پلاکارد با مفاهیم اعتراضی الصاق کردند که درنهایت این تجمع با حضور معاون آموزشی و رئیس دانشکده پایان یافت.

یکی از دانشجویان حاضر در این تجمع گفت: این دانشجو دو مرتبه این درس را با استاد مورد نظر انتخاب کرده و ترم اولی که با این استاد درس داشت، با من همکلاس بود. در آن ترم وی به دلیل نمره پایین از استاد خواسته بود که امکان رؤیت برگه امتحانی را برای وی فراهم کند، اما استاد از این مساله امتناع کرده بود. وی مدعی شد: این دانشجو به استاد گفته «نمره‌ام را از شما خواهم گرفت»؛ پس از این اتفاق به مدت دو ترم متوالی است که این دانشجو با نمره ٣ نمی‌تواند این درس را پاس کند. ما نیز از وی خواسته بودیم که برگه امتحانی را به ما نشان دهد اما این استاد از ما خواست وارد اتاق نشویم و گفت: «چنانچه وارد اتاق شوید، نمره همه صفر خواهد شد».

این دانشجو با بیان این‌که میانگین نمرات میان ترم ما حداقل پنج بود، مدعی شد: در طول سه ترم معدل کلاس یک مرتبه ٥، یک مرتبه ٤,٥ و یک مرتبه نیز ٨ بوده است. پس از یک مرتبه اعتراض که داشتیم این میانگین ١٠ شد. یعنی ٩٠‌درصد کلاس نتوانستند درس را بگذرانند و تنها سه دانشجو با نمره ١٨ قبول شدند. یکی دیگر از دانشجویان مدعی شد: این درس تنها با همین استاد ارایه می‌شود و این دانشجو مجبور بود تنها این درس را با این استاد پاس کند. مرتبه آخر از وی خواسته که برگه را نشان دهد و عنوان داشته «من مطمئنم نمره ١٥ را کسب می‌کنم» استاد گفته «نمره همانی است که در پرتال آمده است».

این دانشجوی معترض درخصوص آخرین وضع دانشجویی که اقدام به رگ‌زنی کرده است، اضافه کرد: درحال حاضر این دانشجو در بیمارستان بستری است. وی با تاکید بر این‌که حرکت این دانشجو مبنی بر رگ‌زدن مشکل دارد، اظهار کرد: در عین حال باید به این نکته نیز توجه داشت که چه فشار روانی روی وی در سه ترم متوالی آمده است.

عباس‌زاده، معاون آموزشی دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی با حضور در تجمع دانشجویان گفت: هر نوع اعتراضی به نمره روالی دارد؛ ابتدا دانشجو از طریق سیستم (پرتال) اعتراض خود را به استاد ارایه می‌کند، اگر دانشجو قانع نشد، می‌تواند اعتراض کتبی خود را به معاونت آموزشی دانشکده ارایه دهد.

وی ادامه داد: در این زمینه اوراق با کلید سوالات و محتوای تدریس گرفته شده و به مدیر گروه ارسال می‌شود؛ دو استاد که در آن زمینه از تبحر لازم برخوردارند، اوراق را بررسی خواهند کرد. این دانشجو این کار را نکرده و به اتاق استاد مراجعه داشته و جر و بحثی کرده و وقتی من رسیدم مشاهده کردم که وی رگ خود را زده است. فکر می‌کنم این کار غیرمنطقی است. در دانشگاه پیش‌بینی لازم برای این کار شده است.

عباس‌زاده در مورد پایین بودن میانگین نمرات کلاس این استاد گفت: اینگونه نیست و این ادعا صحت ندارد. 

دکتر جوان جعفری، رئیس دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی نیز در پایان تجمع دانشجویان در مقابل کلاس این استاد حضور یافت و بیانیه‌ای که دانشجویان پای آن را امضا کرده بودند، مشاهده کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ارزیابی خود از این حادثه عنوان کرد: من زمانی که این اتفاق رخ داد، حضور داشتم کار انتقال این دانشجو به بیمارستان را انجام دادم.

جوان جعفری ادامه داد: به‌هرحال این اعتراضی بوده و دانشجو هم حق اعتراض دارد و قابل بررسی خواهد بود. بر همین مبنا ادعاها و صحبت‌ها بررسی خواهد شد و طبق مقررات برخورد خواهد شد. البته برخوردی هم که از سوی دانشجو سر زده غیراستاندارد و غیرمتعارف بوده است.

نظرات بینندگان