arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۸۷۳۱
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۴ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۴
دکتر علی نراقی مطرح کرد؛

ایجاد مشکلات، به دلیل عدم شفافیت و تغییر مکرر قوانین

بررسی جایگاه شرکت اکتوورکو در صنعت دارو سازی کشور و جایگاه آن در بین چهار شرکت قدرتمند ایران بهانه ای بود تا پای صحبت دکتر علی نراقی نشسته و از فراز و فرودهای این شرکت مطلع شدیم، مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانیم: در ابتدا لطفاً نحوه شکل گیری شرکت اکتوورکو را تشریح فرمایید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بررسی جایگاه شرکت اکتوورکو در صنعت دارو سازی کشور و جایگاه آن در بین چهار شرکت قدرتمند ایران بهانه ای بود تا پای صحبت دکتر علی نراقی نشسته و از فراز و فرودهای این شرکت مطلع شدیم، مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانیم: در ابتدا لطفاً نحوه شکل گیری شرکت اکتوورکو را تشریح فرمایید.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : بررسی جایگاه شرکت اکتوورکو در صنعت دارو سازی کشور و جایگاه آن در بین چهار شرکت قدرتمند ایران بهانه ای بود تا پای صحبت دکتر علی نراقی نشسته و از فراز و فرودهای این شرکت مطلع شدیم، مشروح این گفت و گو را در ذیل می خوانیم: در ابتدا لطفاً نحوه شکل گیری شرکت اکتوورکو  را تشریح فرمایید.

به گزارش «انتخاب اجتماعی»، سه نسل از خانواده نراقی به دارو سازی اشتغال داشتند که شرکت اکتوورکو در سال 1348 توسط پدر اینجانب مرحوم دکتر مصطفی نراقی تاسیس شد و فعالیت خود را در زمینه تولید و واردات دارو آغاز کرد.

ایشان فارغ التحصیل رشته داروسازی از دانشگاه علوم پزشکی تهران بودند، همزمان با تاسیس شرکت اکتوورکو به اتفاق چند تن از همکاران خود کارخانه داروسازی شفا را نیز جهت فعالیت در زمینه تولید دارو پایه گذاری نمودند.

 پس از درگذشت پدر  با همکاری خواهرم شرکت به فعالیت خود در زمینه تامین دارو ادامه داد ولی در راستای تولید محصولات دارویی تصمیم به تاسیس کارخانه‌ای مستقل گرفت. در همین راستا، به سرعت، کلیه اقدامات زیربنایی صورت گرفت و کارخانه طی مدت دو سال، مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیا ساخته شد و در سال 1389 با حضور دکتر وحیده دستجردی( از وزیر وزارت بهداشت و درمان)، افتتاح شد.

چگونه شد که از بحث واردات یکباره به بحث تولید دارو در کشور وارد شدید؟

شرکت اکتوورکو از پنج سال پیش فعالیت های تولیدی خود را آغاز نمود در فاز اول بخش جامدات راه اندازی شد در این بخش تعداد56 قلم داروی تولیدی داریم که از این تعداد25 عدد به صورت تولید تحت لیسانس کارخانجات اروپایی تولید می گردد و مابقی به صورت فرمولاسیون داخلی تولید می شوند.در این بخش تولید داروهای خوراکی مانند قرص و کپسول انجام می شود که در حال حاضر ظرفیت آن به بیش از یک میلیارد قرص و کپسول رسیده و فازدوم این بخش باتوجه به تکمیل ظرفیت آن در دست انجام است. بعد از آن به سمت تولید داروهای تزریقی پیش رفتیم. در همین راستا نیز تولید داروهای بیولوژیک در سال 1394 در کارخانه با بالاترین کیفیت انجام گرفت .در سال آتی تولید مواد اولیه داروهای بیولوژیک در کارخانه آغاز خواهد گشت و کلیه دستگاههای مورد نیاز در این زمینه به طور کامل خریداری شده اند.


هم اکنون این کارخانه با همکاری دو شرکت قدرتمند اروپایی، شرکت معظم مرک آلمان  (Merck) با 350 سال سابقه در تولید دارو و شرکت کرکا داروهای متعددی چون گلوکوفاژ، سوستاک، آسنترا، لتیزن و... را تولید می نماید و در زمینه تولید داروهای بیولوژیک با گروه کارخانجات آمگا بیوتک آرژانتین که از قطب های اصلی تولید محصولات بیوتکنولوژی می‌باشد همکاری نموده و داروهای اکتووکس و اکتوفرون را با همکاری شرکت مذکور تولید می نماید. . در حال حاضر تولید مواد اولیه محصولاتی چون اینترفرون بتا، اریتروپوئیتین، آنتی بادی های منوکلونال و ... در برنامه تولید این بخش از کارخانه قرار دارند.

لطفا نحوه همکاری خود با شرکت مرک (Merck) و دلیل همکاری این شرکت بزرگ با یک کمپانی ایرانی را تشریح فرمایید.

 در ابتدا شرکت مرک آلمان (Merck) شرکت اکتوورکو را به عنوان وارد کننده داروهای خود در ایران انتخاب کرده بود و از همان زمان نیز به بحث تولید دارو در ایران وارد شد. پروژه ها خیلی سریع پیش رفت و اولین محصول ما با مرک گلوکوفاژ500  و  داروی بعدی گلوکوفاژ1000 بود که مراحل انتقال دانش فنی تولید داروهای مذکور انجام و به بازار دارویی عرضه شدند. مورد مصرف این داروها عمدتا در دیابت نوع دو و درمان تخمدان پلی سیستیک می باشد.

همچنین داروی یوتیروکس (لووتیروکسین) برای درمان کم کاری تیروئید، داروی ربیف (سرنگ آماده تزریق برای بیماری ام اس)، آمپول نوروبیون و بسیاری داروهای با تکنولوژی بالای دیگر. در برنامه انتقال تکنولوژی از شرکت مرک آلمان(merck) قرار دارند.

با توجه به لغو تحریم ها آیا با شرکت های خارجی دیگری هم وارد مذاکره شده اید؟

با توجه به استانداردهای بسیار بالای شرکت داروسازی اکتوورکو و تمایل زیاد شرکت های معظم داروسازی دنیا جهت آغاز به تولید داروهای خود در ایران، شرکتهای زیادی نظیر شرکت بایر آلمان (Bayer) و شرکت نوارتیس سوییس (Novartis) ضمن بازدید از خطوط تولید این شرکت تمایل خود را به همکاری با شرکت اکتوورکو اعلام داشته اند و شرکتهای معظم دیگری نیز در حال مذاکره جهت شروع همکاری می باشند.

چه برنامه هایی برای ورود به بازارهای بین المللی دارید؟

در زمینه صادرات داروهای بیولوژیک در مناقصه های بین المللی برای حضور در کشورهای عراق و سوریه شرکت نموده ایم که در صورت  برنده شدن در این مناقصه ها، صادرات خود به این کشورها را آغاز خواهیم کرد، همچنین اقدامات لازم جهت شرکت در نمایشگاههای بین المللی متعدد جهت معرفی و بازاریابی داروهای تولیدی شرکت انجام گرفته است.

چه برنامه هایی برای گسترش تولیدات شرکت دارید؟

خریداری بخشی از سهام کارخانه آتی فارمد (این شرکت به عنوان یکی از پیشرفته‏‌ترین و مدرن‏ترین شرکت‏ های داروسازی در ایران و خاورمیانه با هدف تولید فرآورده ‏های هورمونی خوراکی بر اساس اصول و استانداردهای اروپایی و به صورت ماژولار ساخته شده است) و تاسیس شرکت البرز زاگرس برای تولید.  داروهای ایمونوساپرسیو و داروهای با ریسک بالا بخش دیگری از اقدامات انجام گرفته شرکت برای بالا بردن تنوع تولید است.

 سیاست های شرکت در زمینه تولید داروهای بیوتکنولوژی چیست؟

 در قسمت بیو تکنولوژی به دنبال تولید این نوع داروها در داخل کشور و شکستن قیمت ها هستیم. این مهم را از دو سال پیش باتولید داروهای ام اس آغاز کردیم که با ورود داروهای اکتوورکو به بازار قیمت این داروها سی الی چهل درصد کاهش یافت و کیفیت بالای این داروها همواره مورد تایید پزشکان، بیماران و مراجع بین المللی می باشد.

آیا از حمایت های بخش های  دولتی نیز برخوردار هستید؟

البته حمایت هست اما در قالب کلامی باقی مانده است، متاسفانه در این زمینه چالش هایی را با انحصارطلبان این صنعت داریم و همچنین ارگانهای تصمیم گیرنده به دلیل عدم شفافیت و تغییر مکرر قوانین ،مشکلاتی را در این صنعت ایجاد کرده است.
 
عدم ثبات قوانین چه مشکلاتی را برای شرکت شما به همراه داشت؟

به عنوان مثال در خصوص تولید داروهای بیوتکنولوژی، وزارت بهداشت از ابتدا به برنامه زمان بندی تولید داروهای بیولوژیک در این شرکت در طی سه فاز  آگاه بوده و کلیه مجوزهای لازم در این زمینه را به این شرکت داده بود اما در عمل این مسئله تحقق نیافت و موانع متعددی بر سر راه تولید این محصولات قرار گرفت. با توجه به اینکه مجوزهای داده شده در راستای سیاستهای بلند مدت درمانی کشور بوده اند، تغییر ناگهانی این سیاستها موجب اتلاف سرمایه گداری های انجام شده توسط این شرکت شده است..

ضمنا با توجه به سیاستهای دولت محترم تدبیر و امید جهت جذب سرمایه گذاری خارجی در راستای نیل به اهداف بلند مدت اقتصادی کشور، ثبات قوانین موجب اطمینان سرمایه گذاران خارجی و داخلی گشته و تغییرات ناگهانی آنها موجب ایجاد تردید و انصراف سرمایه گذاران می گردد.

چندی پیش اخباری مبنی بر وارداتی بودن برخی از اقلام دارویی مربوط به بیماری ام اس به نقل از دکتر دیناروند در فضای مجازی انتشار یافت که شائبه ای در خصوص شرکت دارویی اکتوور کو ایجاد کرد دیدگاه شما در خصوص این خبر چیست؟

این اظهارات باعث تعجب کلیه دست اندرکاران این شرکت گردید چرا که واردات داروهای بیولوژیک مذکور از سال گدشته متوقف گردیده و این  شرکت از سالجاری اقدام به تولید داروهای مذکور در کارخانه خود نمود و داروهای عرضه شده به بازار از جمله داروی اکتووکس محصول کارخانه داروسازی اکتوورکو می باشد که این امر مورد تایید کارشناسان محترم سازمان غذا و دارو قرار گرفته است. اظهارات مذکور ممکن است به دلبل اطلاعات اشتباه یا ناقص ارایه شده به ایشان باشد که متاسفانه منجر به دلسردی همکاران این مجموعه و زحمت کشان صنعت داروسازی می شود.

ایجاد مشکلات، به دلیل عدم شفافیت و تغییر مکرر قوانین
ایجاد مشکلات، به دلیل عدم شفافیت و تغییر مکرر قوانین
نظرات بینندگان