arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۸۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۲ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۴

یونان بدهی چند میلیون یورویی خود به ایران را تسویه می کند

شرکت نفتی هلنیک پترولیوم، بزرگترین پالایشگاه نفت یونان با خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران موافقت کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شرکت نفتی هلنیک پترولیوم، بزرگترین پالایشگاه نفت یونان با خرید نفت از شرکت ملی نفت ایران موافقت کرد.

به گزارش «انتخاب» به نقل از رویترز، در پی لغو تحریم‌های ایران، هلنیک پترولیوم اولین پالایشگاه اروپایی است که روابط تجاری با ایران را از سر می‌گیرد.

هلنیک پترولیوم یکی از خریداران اصلی نفت ایران بوده است و ایران حدود 20 درصد نفت مورد نیاز سالانه این کشور جنوب شرقی اروپا را قبل از تشدید تحریمها در سال 2011 تامین می‌کرد.

توافق از سرگیری صادرات نفت ایران به یونان پس از دیدار امیرحسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت ایران و پانوس اسکورلتیس همتای یونانی وی در آتن حاصل شد.

این دو همچنین در گفتگوهای بین مقامات اجرایی هلنیک پترولیوم و شرکت ملی نفت ایران نیز حضور داشتند.

هلنیک پترولیوم در بیانیه ای اعلام کرد: براساس این قرارداد، هلنیک پترولیوم فورا خرید نفت از ایران را شروع و بدهی برجای مانده چند میلیون یورویی خود به ایران را تسویه خواهد کرد.

برآورد میشود که شرکت نفتی یونانی حدود 550 تا 600 میلیون دلار برای نفتی که قبل از تحریمها خریده به ایران بدهکار باشد اما پس از اعمال تحریمها نتوانسته آن را به ایران بپردازد.

پالایشگاه یونانی افزود: این قرارداد پس از جلسات متعدد در آتن و تهران بدست آمد. این قرارداد برای دو طرف سودمند است.

زمانی نیا و اسکورلتیس پس از این دیدار به رویترز گفتند که ایران معتقد است یونان می‌تواند دروازه بازگشت ایران به بازار نفت اروپا باشد.

وی با بیان اینکه دو کشور به طور سنتی روابط نزدیکی داشته اند، افزود: آنها(ایران) به طور مثبت متمایل به سمت یونان هستند و معتقدند که یونان میتواند مسیر ورود مجدد آنها به بازار اروپا باشد.

اسکورلتیس با بیان اینکه آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان قرار است اوایل ماه آینده سفری به ایران داشته باشد گفت: ایران اعلام کرده که تسویه بدهی راه را برای تقویت همکاریهای ما باز می‌کند.

ایران سابقا قبل از تشدید تحریمها روزانه 800 هزار بشکه نفت به پالایشگاههای اروپایی در ایتالیا، اسپانیا و یونان می‌فروخت.

در پی لغو تحریمها ایران دستور افزایش روزانه 500 هزار بشکه در تولید نفت خود را صادر کرده که از این مقدار روزانه 200 هزار بشکه روانه اروپا خواهد شد.

اما شرکتهای اروپایی و شرکتهای تجاری به دلیل ابهامات قانونی درباره لغو تحریمها که ممکن است چند هفته طول بکشد تا شفاف شود، عجله ای برای خرید نفت ایران ندارند.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان