arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۴۹۱۰۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۰ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۴

پشت پرده و جزییات بازداشت تفنگداران آمریکایی از زبان جانشین فرمانده کل سپاه

جانشین فرمانده کل سپاه درباره بازداشت تفنگداران آمریکایی گفت: این رویداد، یک پیروزی آشکار ، بزرگ و فتح مبینی برای ملت ایران در یکی از حساس‌ترین برهه‌های انقلاب اسلامی بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 جانشین فرمانده کل سپاه درباره بازداشت تفنگداران آمریکایی گفت: این رویداد، یک پیروزی آشکار ، بزرگ و فتح مبینی برای ملت ایران در یکی از حساس‌ترین برهه‌های انقلاب اسلامی بود.

به گزارش «انتخاب»،  سردار حسین سلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: این پیروزی زمانی اتفاق افتاد که آمریکایی‌ها رجزخوانی می‌کردند و می‌خواستند تحریم‌های جدیدی را بر ضد ایران اعمال کنند. آمریکا با توجه به تحولات منطقه تلاش داشت چالش‌های سیاسی را در عرصه بین‌المللی برای کشور ما ایجاد کند اما دقیقا جایی که نیاز بود بت بزرگی شکسته شود تا بت‌های کوچک در دستگاه سیاسی خود ایران را بر اساس حقایق ببینند این اتفاق روی داد. این بازداشت غلبه روح ایمان به وسیله نیروهای آموزش دیده در مکتب اهل بیت(ع) بر کسانی بود که بر ابزارهای مادی تکیه می‌کنند.

وی با بیان این‌که «آمریکایی‌ها تجهیزات پیشرفته‌تری داشتند و به وسیله دو ناو پشتیبانی می‌شدند» گفت: اثبات کردیم که آن‌چه در عرصه نبرد تعیین کننده است نیروی ایمان است و این رویداد تلفیق شجاعت نظامی و شجاعت سیاسی بود. یک ساعت پس از دستگیری تفنگنداران آمریکایی ناو هواپیمابر آمریکایی متوجه گم شدن نیروهای آمریکایی شد و بسیار دستپاچه و هیجانی و خارج از کنترل وارد صحنه و به جزیره فارسی نزدیک شد و رزمناوهای شان بسیار عصبی و ناآرام هشدارهایی دادند که جنبه عملیات روانی داشت. اما نیروهای سپاه آرام و با قلب های مطمئن رویدادها را زیر نظر داشتند.

وی ادامه داد: زمانی که بالگرد آمریکایی‌ها می‌خواستند وارد جزیره فارسی شوند و تفنگداران را خارج کنند از طرف سپاه به آنان اعلام شد که اگر وارد حریم آب‌های ایران شوید منهدم خواهید شد و این اخطار مقتدرانه و باتدبیر موجب شد آن‌ها عقب‌نشینی کنند. پس از این اخطار رزمناوها و هواپیماهای آمریکایی عقب‌نشینی کردند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر این‌که «ما در پی جنگ نیستیم اما رزمندگان ما مشتاق دفاع از میهن هستند» ادامه داد: صدها موشک آماده پرواز بود و به آمریکایی‌ها اخطار داده شد که اگر به رفتارهای خود ادامه دهید مورد اصابت شدیدی قرار می‌گیرید. اگر آمریکایی‌ها اشتباه می‌کردند جهنمی از آتش برای آن‌ها ایجاد می‌شد و شکست سنگین‌تری برای آن‌ها رقم می‌خورد. در 15 ساعت 25 ناو دشمن در منطقه حضور یافت اما هر چه نیروهای ما جلوتر می‌رفتند آن‌ها عقب‌تر می‌رفتند و ناو هواپیمابری که تا فاصله 20 مایلی جزیره فارسی آمده بود تا فاصله 70 مایلی عقب نشینی کردند .

وی در عین حال خاطرنشان کرد: بررسی‌های ما نشان داد که تفنگداران آمریکایی واقعا گم شده بودند. وقتی آمریکایی‌ها دستگیر شدند رفتار برادران ما با آن‌ها کریمانه بود و جلوه‌ای از رفتار اسلامی را به کسانی که در دست ما اسیر بودند نشان دادند. اضطراب بسیاری بر آمریکایی‌ها حاکم بود اما پاسداران به آن‌ها آرامش می‌دادند و زمانی که می‌خواستند باز گردند تا آخرین فشنگ را به آن‌ها تحویل دادند و تا خروج آن‌ها از سرزمین مان آنها را زیر نظر داشتند.این رفتار ، بزرگی ، اقتدار و شجاعت حقیقی است که در سینه دریادلان سپاهی نهفته است.

وی افزود: بازداشت تفنگداران آمریکایی موجب شد که نیروهای کشورهای مختلفی که در منطقه به عنوان نیروهای ائتلاف حضور دارند برآورد جدیدی از قدرت جمهوری اسلامی ایران بدست آورند. آن‌ها متوجه شدند در این‌جا هیچ ملاحظه‌ای وجود ندارد و فهمیدند ایران با هیچ قدرتی شوخی ندارد.آن‌ها متوجه شدند این‌جا مکانی است که خطاهای تاکتیکی ممکن است برای آن‌ها شکست و آسیب‌های راهبردی داشته باشد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: از نیروهای موسوم به ائتلاف می خواهیم همه قوانین حقوقی و بین المللی را رعایت کنند.

وی در پاسخ به این شبهه که بازداشت تفنگداران آمریکایی هماهنگ شده با موضوع برجام بوده است گفت :افرادی که چنین شبهاتی ایجاد می کنند یا جهل و ناآگاهی به هویت و شخصیت سپاه دارند یا انسان های مغرضی هستند که طرف های خود را جاهل می دانند. آمریکا دشمن درجه یک و در نقطه کانونی دشمنی ماست، چطور ممکن است چنین هماهنگی‌هایی میان ما و آن‌ها ایجاد شده باشد. درباره این‌گونه حوادث که بازتاب‌های گسترده جهانی دارد در شورای عالی امنیت ملی با بررسی همه جوانب و بر اساس مصلحت کشور تصمیم‌گیری می‌شود. وزارت امور خارجه کشورمان به صورت طبیعی به علت تلاش های بسیار زیاد مقامات آمریکایی به ویژه وزیر خارجه این کشور تماس هایی با سپاه داشت.

وی افزود: آقای ظریف در تماس با فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گفت؛ جان کری به صورت تمنا و خواهش و اعتراف به این‌که اشتباه شده از ما خواسته است نظامیان آمریکایی را آزاد کنیم. صدای وزیر امور خارجه آمریکا شنیده می‌شد که با عتاب به رئیس ستاد ارتش آمریکا خطاب می‌کرد؛ چرا شما برای این حادثه هیجان نشان دادید و رفتار غیرحرفه‌ای داشتید.

سلامی افزود: این اقتدار در نتیجه رهنمودها و مقاومت و استحکام سازی رهبر معظم انقلاب اسلامی است و ایشان همواره ما را برای رویارویی‌های بزرگ آماده می‌کنند. در این حادثه مردم ایران نیروی صد چندانی به سپاه بخشیدند و جامعه ایران نشان داد در رویارویی با دشمن منسجم ، یکپارچه ، صاحب اراده ، شجاع و مصمم است.

وی با بیان این‌که «این رویداد تصادفی اتفاق افتاد» افزود: بازداشت تفنگداران آمریکایی هم معادلات نظامی را بر هم زدو اعتقادات ما را نشان داد. توافقات حاصله پس از برجام سیال است و به رفتارهای دو طرف بستگی دارد. یک راهبرد تا وقتی پیش می رود موفق است اما وقتی با یک حریف سرسخت روبرو می شود ناکارآمد و باید عوض شود .

وی ادامه داد : آمریکا در مقابل برنامه‌های تدوین شده رهبر انقلاب اسلامی آن هم در شرایط تحریم شکست خورد؛ زیرا موشک‌های ما در فضای تحریم به فضا پرتاب شد، فاز 15 و 16 پارس جنوبی در این زمان به افتتاح رسید و در شرایط تحریم بود که به فقیر و غنی کشورمان یارانه پرداخت می‌شد.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: گسترش خطوط و خودکفایی در بنزین از دیگر افتخارات بدست آمده در زمان تحریم ایران بود که می‌توان این‌گونه استنباط کرد که آمریکایی‌ها مجبور شدند به شرایط ایران تن دهند و بپذیرد که دیگر راهکار آن‌ها جواب نمی‌دهد. در کوتاه و بلند مدت تحریم‌ها چیزی به جز اتکا و اعتماد به توانایی‌های درونی ما به همراه نداشت.

وی افزود: همه بضاعت توان خود را برای ایجاد ارزش افزوده دیپلماسی در مذاکرات به کار گرفته‌ایم و دیپلمات‌های ما در یک فضای سیاسی توانستند از توان سپاه و حمایت‌های رهبری بهره گیرند ولی این به معنای انشقاق سیاسی نیست.

وی با بیان این‌که «ما دریافته‌ایم هر کشوری که دارای ضعف در قدرت دفاعی باشد به دست آمریکا اشغال خواهد شود و یا وابسته به قدرت سیاسی آمریکا خواهد بود» گفت: آمریکا در چهار دهه گذشته به 14 کشور اسلامی مستقیم یا غیرمستقیم حمله کرده است که این نشان ضعف دفاعی آن کشورها بود.

سلامی لازمه داشتن استقلالی شرافتمندانه را قدرتمند بودن عنوان کرد و گفت: آمریکا دیگر معمار قدرت جهانی نیست و ما هم البته دیگر تن به استبداد نخواهیم داد. ما آغازگر جنگ نخواهیم بود اما اگر کشوری به ما زور بگوید جواب دندان شکنی خواهیم داد.

وی افتتاح فازهای 15 و 16 پارس جنوبی را گامی دیگر درچارچوب دستیابی به افتخارات ملی کشور عنوان کردو گفت : سپاه و اعضای قرارگاه خاتم الانبیا پروژه های عظیم دشواری را شروع ، مدیریت و به سرانجام رسانده اند که بسیاری از مهندسان ماهر از انجام آن عاجز بوده‌اند.

وی از آمادگی بالای سپاه برای سازندگی اقتصادی کشور خبر داد و گفت: توانایی ما برای به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی چند کشور بزرگتر از کشورمان کارآمد است و امیدواریم که این ظرفیت را دولت به خوبی شناسایی کند.

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره اقدامات نابخردانه سعودی‌ها در سال‌های اخیر گفت: اقدامات آل سعود تاثیرات مخربی بر کرامات وحیثیت و امنیت منطقه گذاشته است البته سعودی‌ها با نقشه راهبردی آمریکایی‌ها در منطقه عمل می‌کنند. عربستانی‌ها از راهبرد کاهش قیمت نفت برای ضربه زدن به ما استفاده می‌کنند اما خودشان ضربه می‌بینند؛ زیرا عربستان کشوری است که بیش از 80 درصد درآمدش وابسته به فروش نفت است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۵
ناشناس
|
United States
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
5
8
درود بر دلاوران سرزمینم
نظرات بینندگان