arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۰۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۱۰ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

رهبر حماس: ایران از سال 2009 به ما کمک نکرده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
منابع خبری عربی و اسراییلی مدعی شدند انتشار یک نوار صوتی از مکالمه تلفنی یکی از رهبران حماس از انتقادات این رهبر حماس از سیاست ایران در قبال این گروه خبر می دهد.انتشار نوار صوتی مکالمه رهبر حماس: ایران از سال 2009 به ما کمک نکرده است

به گزارش روزنامه یدیوت آحرنوت اسراییل محتوای این نوار صوتی که روز یکشنبه  منتشر شده است، حاوی مکالمه تلفنی "موسی ابومرزوق" از رهبران حماس است که می گوید ایران از سال 2009 هیچ کمکی به این گروه فلسطینی (حماس) نکرده است و هر چه این کشور درباره حمایت از حماس بگوید دروغ است.

یدیوت آحرنوت نوشت : ضبط این مکالمه تلفنی تنها می تواند کار سازمان جاسوسی اسراییل (موساد) باشد. متن این نوار صوتی در بسیاری از رسانه های عربی از جمله روزنامه سعودی الشرق الاوسط چاپ لندن منتشر شده و فایل صوتی آن در شبکه یوتیوب انتشار یافته است.

ابومرزوق در این نوار صوتی می گوید: آنها (ایران) حیله گرند و با کلمات بازی می کنند و در رفتار دیپلماتیک خود بسیار محتاط هستند. ما از سال 2009 هیچ چیزی از آنها دریافت نکرده ایم. هر چه آنها در این زمینه بگویند دروغ است.

او همچنین در این مکالمه تلفنی مدعی شده است: آنها از سال 2011 هر قایقی (حامل سلاح) توقیف شده خود را نوار غزه احاله می دهند ، برای نمونه قایقی را که دولت نیجریه کشف و ضبط کرد را هم گفتند به سمت غزه می آمده است. این جالب است که هر قایقی که آنها برای ما می فرستادند توقیف شده؛ ما حتی یک قایق هم ندیدیم.

ابومرزوق در این نوار صوتی ایران را به حیله گری متهم کرده و گفته است: آنها اکنون در حال همکاری با روس ها (در سوریه) هستند. آنها حیله گرند و ما قربانی.

انتشار این گزارش در حالی صورت می گیرد که برخی گزارش ها در روزهای گذشته حاکی بود حزب الله لبنان در تلاش است بین ایران و گروه حماس میانجیگری کند و در این راستا قرار است یک هیات ایرانی با هیات حماس به رهبری موسی ابومرزوق در شهر بیروت دیدار داشته باشد.

گفتنی است هنوز از سرنخ اصلی انتشار این نوار و اصالت آن اطمینان حاصل نشده است، اما همان طور که روزنامه یدیوت آحرنوت در گزارش خود به آن اشاره کرده ضبط مکالمه تلفنی رهبران حماس به احتمال فراوان امکاناتی می طلبد که تنها در اختیار سازمان جاسوسی اسراییل است.

منابعی در حماس در واکنش به انتشار این نوار صوتی بدون تایید یا تکذیب آن گفته اند ضبط چنین مکالماتی تنها می تواند کار سازمان جاسوسی اسراییل باشد.

یکی از اهداف رژیم اسراییل اختلاف افکنی بین ایران و گروه های مقاومت فلسطینی و لبنانی است.

نظرات بینندگان