arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۰۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۱ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

چرا نوجوانان پرخاشگری می‌کنند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس بهزیستی استان قزوین گفت: یکی از دوران مهم زندگی هر فرد گذر از دوران کودکی و بلوغ است که این دوره با تغییرات جسمانی و روانی همراه است.

به گزارش ایسنا، سحر ساروخانی اظهار کرد: بلوغ، نیازهایی برای نوجوان ایجاد می‌کند که اگر به آن‌ها به‌صورت علمی پاسخ داده نشود، نوجوان در آینده دچار مشکلاتی خواهد شد.

وی افزود: نوجوانی به دوره‌ای از رشد اطلاق می‌شود که بین کودکی و بزرگ‌سالی است و به همین دلیل، نوجوانی، غالباً دوره‌ای انتقالی است.

ساروخانی ادامه داد: نوجوانی همراه با تغییرات جسمانی، شناختی-اخلاقی و اجتماعی است، که غالباً از حدود 11 تا 12 سالگی آغاز شده و در بسیاری از کشورهای صنعتی جهان در سن 20 سالگی، پایان می‌پذیرد.

کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس بهزیستی استان قزوین، با اشاره به اینکه بررسی‌های اخیر نشان داده است، دوران نوجوانی لزوماً با طوفان و فشار روانی همراه نیست، تصریح کرد: برخی روان شناسان معتقد هستند که اگر مردم، نوجوان را فردی عصبی و تندمزاج می‌بینند، این تصویر می‌تواند معلول دو علت باشد.

وی اضافه کرد: نخستین علت این است که بسیاری از والدین، در اعطای استقلال به نوجوانان دچار تعارض هستند و چون از دادن استقلال به نوجوان، دچار تردید می‌شوند، در نتیجه فرزندان خود را عصیانگر و حتی متخلف می‌بینند.

ساروخانی خاطرنشان کرد: علت دیگر این است که در وسائل ارتباط ‌جمعی، به‌ویژه در فیلم‌ها غالباً نوجوان به‌منزله‌ی فردی پرخاشگر، ازخودبیگانه و حتی ضداجتماعی معرفی شده است و به اعتقاد بسیاری از روانشناسان، چنین تصویری از نوجوان منصفانه نیست، چون بیشتر نوشته‌های نظری درباره‌ی نوجوانان، محصول افکار و نگرش بزرگ‌سالان است.

کارشناس ارشد روانشناسی و مدرس بهزیستی استان افزود: جنبه‌های تغییرات جسمانی، اخلاقی و اجتماعی دوران بلوغ، آموزش‌های گسترده‌ای را در سطح جامعه طلب می‌کند و براساس نیازسنجی که در انجمن‌های اولیاء و مربیان انجام شده است، جای این آموزش‌ها در بین مردم بسیار خالی است.
نظرات بینندگان