arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۰۵۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۸ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴

ریچارد هاس: عربستان کانون نگرانی اصلی منطقه است/ تحرکات منطقه ای ایران از ما بیشتر خواهد شد

مقام سابق آمریکایی با اشاره به هزینه سنگین جنگ سعودیها در یمن و نزاع نهفته سیاسی در داخل خاندان سلطنتی سعودی و آرامش موقت در این کشور از طریق دادن دلارهای نفتی برای آرام کردن مردم، درباره چالشهای سیاسی جدی عربستان سعودی در سال جدید میلادی به شدت هشدار داد و آن را کانون نگرانی اصلی منطقه خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
واحد مرکزی خبر نوشت: مشاور سابق دونالد رامسفلد در ارزیابی اوضاع منطقه از عربستان به عنوان ثقل حوادث و ناامنی در خاورمیانه نام برد.

مقام سابق آمریکایی با اشاره به هزینه سنگین جنگ سعودیها در یمن و نزاع نهفته سیاسی در  داخل خاندان سلطنتی سعودی و آرامش موقت در این کشور  از طریق  دادن دلارهای نفتی برای آرام کردن مردم،  درباره چالشهای سیاسی جدی عربستان سعودی در سال جدید میلادی به شدت هشدار داد و آن را کانون نگرانی اصلی منطقه خواند.

 ریچارد هاس مشاور سابق دونالد رامسفلد وزیر امورخارجه پیشین آمریکا که در حال حاضر رئیس مهمترین اندیشکده آمریکایی یعنی شورای روابط خارجی امریکا است   در سخنانی در این موسسه تحقیقاتی درباره چشم انداز سال دو هزار و شانزده گفت:« تحولات منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) در چند سال گذشته ما را به شدت نگران کرده است. دلیلی ندارد تصور کنیم در سال جدید، می توان به وضع این منطقه خوشبین تر بود. متاسفانه به هیچ وجه نمی توان چنین امیدواری درباره این منطقه داشت. البته ممکن است در برخی از حوزه ها از قبیل عراق شاهد بهبود اندک اوضاع در سال جدید باشیم. در عراق، نشانه های مثبتی بروز کرده است. اما درباره مسئله سوریه اوضاع کاملا متفاوت است. ما  درباره سوریه مسیری بسیار طولانی پیش رو داریم. در عرصه دیپلماتیک هنوز هیچ اتفاق نظری وجود ندارد که چه کسی باید در مسند امور باشد و همین اختلاف نظر درباره نتیجه کار در سوریه نیز کاملا مشهود است. حتی اگر در سطح دیپلماتیک توافقی حاصل شود، تبدیل کردن این توافق به پیشرفت در عرصه میدانی و عملیاتی، کاری بسیار شاق است.

با این اوصاف، به نظرمن، در یک سال پیش روی، وضع سوریه چندان با وضع کنونی آن متفاوت نخواهد بود یا بهتر نخواهد شد. پرسشهای جدی درباره وضع شمال سوریه مطرح است و اینکه در جنگ بین کردهای سوریه و کردهای عراق و ترکیه ، قرار است به کردهای سوریه اجازه داده شود چه مناطقی را در کنترل خود داشته باشند  یا اصلا این کار مجاز خواهد بود. 

هاس در ادامه گفت.. درباره وضع لیبی نیز باید بگویم که نشانه های چندانی درباره بهبود و پیشرفت اوضاع در این کشور مشاهده نمی شود. در یمن نیز جنگ همچنان ادامه دارد و در این کشور نیز نشانه ای برای پیشرفت نمی بینم. چندان امیدوار نیستم که تلاشهای دیپلماتیک برای حل مسئله یمن نتیجه بخش باشد. سعودی ها سرمایه گذاری عظیمی در یمن انجام دادند و تصور می کردند که کارها خوب از آب درخواهد آمد اما اینطور نشد. 

هاس افزود.. درباره ایران نیز باید بگویم این کشور در سال دو هزار وشانزده ، به منابعی بسیار بیشتر از گذشته دسترسی خواهد داشت  و درنتیجه، احتمالا رفتار منطقه ای آن، قوی تر خواهد شد  و تحرکات منطقه ای آن از ما کمی بیشتر خواهد بود. به نظرمن، یکی از علامت سوالهای جدی برای سال جدید درباره تحولات منطقه خاورمیانه(غرب آسیا) این است که در عربستان سعودی چه اتفاقی رخ خواهد داد.

درباره جهت گیری عربستان سعودی در سال جدید عدم قطعیت جدی مطرح است به این صورت که نمی توان با قاطعیت گفت سمت و سوی حرکت سیاسی عربستان در سال جدید به چه صورت خواهد بود.یکی از علل این مسئله، سرمایه گذاری سنگین عربستان سعودی در یمن است. یکی دیگر از دلایل این وضع نیز، نزاع سیاسی داخل خاندان سلطنتی سعودی است. علت دیگر مطرح در این زمینه، قیمت پایین نفت در بازارهای جهانی است که سبب می شود حکومت سعودی نتواند پول را بین مردم توزیع کند تا از طریق دلارهای نفتی بتواند مردم را آرام کند. علت تاثیرگذار دیگر بر این مسئله ، گروه (تکفیری-صهیونیستی) داعش و اقدامات آن است.

درشرایطی که گروه  داعش در عراق عملا متوقف شده است و ظاهرا در سوریه نیز در موقعیتی نیست که بتواند حکومت بشار اسد را سرنگون کند و روسیه برای حمایت از اسد وارد عمل شده است، احتمالا این گروه به عربستان سعودی نگاه خواهد کرد و اینکه در این کشور به تحرکاتی مبادرت کند تا قدرت خودش را نشان بدهد. به نظرمن، این مسئله یکی از چالشهای اصلی است که در سال دو هزار و شانزده پیش روی حکومت سعودی قرار دارد.

هاس افزود.. درباره منطقه آمریکای لاتین نیز می توانم به وضع ونزوئلا در سال دو هزار و شانزده اشاره کنم. در این کشور، اکنون مخالفان در پارلمان قدرت را در دست دارند. باید منتظر ماند و دید که در ادامه راه چه اتفاقاتی رخ می دهد اما دست کم دلایلی وجود دارد که باور کنیم ممکن است اتفاقات مثبت تری در نهایت در این کشور رخ بدهد. درباره کوبا نیز باید بگویم  شاهد عادی سازی روابط بین ایالات متحده و کوبا هستیم که این روند در سال جدید هم ادامه می یابد.»


منبع: ایسنا
نظرات بینندگان