arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۵۰۸۹۰
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۰۹ - ۱۵ بهمن ۱۳۹۴

کوتاهی قد و کمبود وزن ٢٠ درصد کودکان ۳ استان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آمارها نشان می‌دهد ٦,٨‌درصد کودکان زیر پنج‌سال کشور، دچار کوتاهی قد و ٦.٧‌درصد نیز کمبود وزن دارند. براساس همین بررسی‌ها، اعلام می‌شود کوتاهی قدر در کودکان در استان‌های خراسان‌جنوبی، شرق کرمان و سیستان‌وبلوچستان به ٢٠‌درصد می‌رسد. استان‌هایی که علاوه بر کوتاهی قد، کمبود وزن بالایی هم دارند. 

به گزارش شهروند، این آمارها را علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت در کنگره تغذیه کودکان و نوجوانان اعلام و به مرگ نوزادان با وزن کم اشاره کرد و گفت: «از هر‌ هزار تولد، ٢٦٥.٥ نوزاد با وزن کمتر از ١٥٠٠گرم، جانشان را از دست می‌دهند، آمارها تأکید می‌کند تعداد نوزادان روستایی با وزن زیر ٢٥٠٠گرم نیز بیشتر از نوزادان شهری است.» او درباره علت‌های بروز چاقی در کودکان نیز صحبت‌هایی کرد: «تعادل نداشتن در دریافت مصرف انرژی و مصرف بی‌رویه فست‌فود، از مهم‌ترین عوامل چاقی کودکان است. ایران یکی از بالاترین مصرف‌کنندگان نوشابه گازدار در دنیاست. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که روزانه بیشتر از ٢٥گرم قند مصرف نشود. وزارت بهداشت همچنین درصدد است که میزان قند موجود در نوشابه‌ها را کاهش دهد.» معاون بهداشت وزارت بهداشت، دیابت، مشکلات فیزیکی، اختلال تنفسی، عضلانی، مفصلی و رفتاری را از عوارض و پیامدهای چاقی کودکان عنوان کرد.

سیر صعودی کمبود ویتامین D در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین با اشاره به کمبود ویتامین D در برخی استان‌ها گفت: «در میان کل استان‌ها، سیستان‌وبلوچستان و کرمان بالاترین کمبود ویتامین D را دارند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که تمام گروه‌های سنی به‌ویژه مادران باردار با کمبود این ویتامین روبه‌رو هستند.» سیاری از کمبود ویتامین D درکشور ابراز نگرانی کرد و این توضیح را داد: «طی ١٠‌سال میزان کمبود ویتامین D درکشور ٦برابر شده است. این مشکل در استان هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان وضع نامناسب‌تری دارد. در بوشهر ٧٥‌درصد مردم از کمبود ویتامین D رنج می‌برند و به‌طورکلی درکشور ٦٢‌درصد کودکان کمبود ویتامین D دارند، البته درهمه نقاط دنیا این مشکل وجود دارد.» به گفته او، ٣٠ تا ٥٠‌درصد جمعیت کشور با کمبود این ویتامین روبه‌رو هستند و بیشترین میزان شیوع درمیان سالمندان، کودکان و زنان باردار است. او تغذیه انحصاری کودک با شیر مادر تا ٦ماهگی، تداوم تغذیه با شیر تا ٢٤ماهگی و شروع تغذیه تکمیلی از پایان ٦ماهگی را راه‌حلی برای جبران کمبود ویتامین D عنوان کرد.

سیاری در ادامه خبرهای خوبی هم داشت. او به بهبود وضع فقر آهن درکشور اشاره کرد و گفت: «ما دستورالعمل جدیدی تدوین کرده‌ایم که طی آن تجویز ویتامین D از سه روزگی برای نوزاد انجام می‌شود. از ‌سال گذشته مکمل‌ یاری ویتامین D برای دختران آغاز شد و امسال میزان آن افزایش پیدا کرد. در تمام مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور این ویتامین وجود دارد.»

بهبود ٥٠‌درصدی سوء‌تغذیه در میان کودکان ایرانی

معاون بهداشت وزارت بهداشت، با بیان این‌که میزان سوء‌تغذیه کودکان کشور در سه‌دهه اخیر ٥٠‌درصد بهبود یافته، به آمارهای جهانی اشاره کرد: «در دنیا ١٦١‌میلیون کودک زیر پنج‌سال به علت فقر تغذیه دچار کوتاهی قد هستند. ١٠٠‌میلیون کودک نیز کمبود وزن دارند. اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند تا‌ سال ٢٠٢٥، ١١‌درصد کودکان زیر پنج‌سال دنیا دچار اضافه وزن می‌شوند.» او افزود: «به گفته سازمان بهداشت جهانی تمام کشورها تا‌ سال ٢٠٣٠ باید میزان ابتلا به سرطان، سکته‌های قلبی و مغزی، آسم و دیابت را کاهش دهند. همچنین به دلیل احساس خطر در زمینه مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر، باید رشد دیابت و چاقی متوقف شود.» سیاری، تولد کودک با وزن کم را بسیار خطرناک عنوان کرد و گفت: «کوتاهی قد در بزرگسالی کودکان باعث کاهش توان جسمی، سوءتغذیه و همچنین عقب‌ماندگی توسعه کشورها می‌شود.» معاون بهداشت وزارت بهداشت، ٨٣‌هزار مورد از ٤٠٠‌هزار مرگ سالانه درکشور را مرتبط با فشارخون عنوان کرد و افزود: «ریشه این مرگ‌ها در سوء‌تغذیه مادران است، چراکه نوزادان آنها در بزرگسالی دچار چاقی، دیابت و فشارخون می‌شوند.»
زنان گنبدی و گلستانی از زنان آمریکایی چاق‌ترند

سیاری، میزان چاقی در زنان گنبدی و گلستانی را از زنان آمریکایی بیشتر عنوان کرد و علت آن را مهاجرت از سیستان‌وبلوچستان به این منطقه دانست: «این افراد با سوءتغذیه به این منطقه مهاجرت کردند. در نتیجه تولد فرزندانی از مادرانی با این وضع تغذیه، باعث افزایش چاقی در نسل‌های بعدی شد.»

نظرات بینندگان